امکان تشخیص آلزایمر با اسکن ساده چشم

شواهد روز افزون نشان از ارتباط قوی بین بیماری آلزایمر و نازک شدن شبکیه چشم دارد که بدین وسیله احتمالا می توان با یک اسکن ساده چشم، بیماری آلزایمر را در مراحل اولیه تشخیص داد.

امکان تشخیص آلزایمر با اسکن ساده چشم

به گزارش خبرنگاران و به نقل از گیزمگ، در طول چند سال گذشته، بسیاری از محققان به دنبال یافتن راه های شناسایی بیماری آلزایمر در مراحل اولیه و قبل از آغاز علائم عمده آن بوده اند.

تحقیقات نشان می دهد که علائم مشخصی از زوال در شبکیه چشم می تواند نشانگر زوال سیستم عصبی باشد.

تحقیقات جدیدی که در نشست سالیانه آموزشگاه چشم پزشکان آمریکا ارائه شده است، نشان می دهد که بیماری آلزایمر در عرض چند ثانیه با استفاده از اسکن غیرتهاجمی چشم قابل تشخیص است.

این زمینه تحقیق به واسطه یک نوع جدید از تکنولوژی تصویربرداری غیرتهاجمی به نام آنژیوگرافی توموگرافی وابستگی نوری(OCTA) به شکل پرشتاب توسعه یافته است. این فناوری جدید اجازه می دهد تا پزشکان به سرعت، تصاویر با وضوح بالا که جریان حجمی خون داخل چشم را نشان می دهد، فراوری نمایند.

یک تیم از دانشگاه دوک از تکنولوژی OCTA برای آنالیز تغییرات شبکیه که با بیماری آلزایمر همراه است، استفاده کرد. این تحقیق، داده های چشم را که در افراد سالم و کسانی که دارای اختلال شناختی خفیف بودند، مقایسه کرد.

نتایج اولیه نشان داد که چندین نشانگر زیستی(بیومارکر) در افراد مبتلا به آلزایمر، از جمله نازک شدن یک لایه شبکیه و کاهش رگ های خونی شبکیه، وجود دارد. مهم تر از همه این که تغییرات در بیماران مبتلا به اختلال شناختی خفیف مشاهده نشد و این نشان می دهد که آنالیز چشم ممکن است راه خوبی برای تمایز بین مراحل اولیه آلزایمر و زوال شناختی مرتبط با سن باشد.

مطالعه ای دیگر تغییرات چشم افرادی را که سابقه خانوادگی آلزایمر داشتند، اما هنوز نشانه های این بیماری را نشان نداده بودند، آنالیز کرد.

این تحقیق نشان داد که نازکی قابل توجهی در لایه داخلی شبکیه می تواند نشان دهنده سابقه ژنتیکی آلزایمر باشد.

اسکن های مغزی نشان داد که نازک شدن شبکیه با کاهش حجم هیپوکامپ ارتباط دارد. محققان تصور می نمایند که این نازک شدن شبکیه ممکن است یک نشانگر موثر برای نشان دادن آغاز آلزایمر، خیلی قبل تر از بروز علائم بالینی عمده باشد.

این تحقیقات جدید، مطالعات متعددی را که نشان می داد نشانه های زوال عصبی در چشم دیده می گردد، تایید می نمایند.

مطالعه ای از محققان کره جنوبی در اوایل امسال نشان داد که یک ارتباط احتمالی بین نازک شدن شبکیه و آغاز بیماری پارکینسون وجود دارد. در حالی که مطالعه ای جذاب از مرکز پزشکی Cedars-Sinai که در سال 2017 انجام شد، کشف کرد که پروتئین های سمی مشابه که مسئول رشد و پیشرفت بیماری آلزایمر شناخته می شوند را می توان در شبکیه شناسایی کرد.

در هر حال، اگر این نشانگرهای زیستی مراحل اولیه بتوانند شواهد کافی برای تشخیص زودهنگام را فراهم نمایند، ما یک ابزار ارزشمند برای یاری به تشخیص و درمان انواع بیماری های مغزی خواهیم داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "امکان تشخیص آلزایمر با اسکن ساده چشم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان تشخیص آلزایمر با اسکن ساده چشم"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید