بسته شدن چشمه رنگارنگ به روی گردشگران، سورت نفس نمی کشد

به گزارش سهندبلاگ، خبرنگاران - گروه استان ها: چشمه باداب سورت پس از کوه دماوند توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سال 87 به عنوان دومین میراث طبیعی در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است و حالش همانند شرایط برادرخوانده اش، دماوند، چندان خوب نیست.

بسته شدن چشمه رنگارنگ به روی گردشگران، سورت نفس نمی کشد

اگر علاقمند به سفر با بهترین شرایط تور کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

چشمه ای با آب های هزار رنگ و رنگین در باداب سورت که در ارتفاع هزار و 841 متری از سطح دریا واقع شده است برای گردشگران خارجی هم آشناست و آن ر ا به عنوان ششمین چشمه طبیعی دنیا می شناسند. آنچه چشمه باداب سورت را از دیگر همتایانش متمایز می سازد، رنگین بودن آن است و این چشمه اسرارآمیز با آب های رسوبی اش طی هزار سال هنرنمایی می نماید.

سورت به اذعان طبیعت گردان و کارشناسان، اکسیر حیات است و آبش همانند نوشابه ای گازدار از عمق زمین می جوشد و به عنوان زیباترین چشمه دنیا به شمار می رود. چشمه های باداب سورت در موقعیت جغرافیایی N362119 E535123 در استان مازندران واقع است و این چشمه طبیعی در سالهای اخیر به دلیل بی مهری های انجام شده، دستخوش مسائلی شده است و برای برطرف این مسائل، تا اطلاع ثانوی به روی طبیعت گردان بسته شده است.

آرام باش ای سورت...

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران، حفاظت و احیاء چشمه باداب سورت را دلیلی می داند که سبب شده تا بازدید گردشگران و مسافران از این مجموعه تا اطلاع ثانوی امکان پذیر نباشد.

دلاور بزرگ نیا، بابیان اینکه چشمه سورت به عنوان یک اثر ملی و طبیعی باید موردتوجه قرار گیرد، نخستین و مهم ترین وظیفه این سازمان را حفظ و نگهداری آثاری می داند که در فهرست ملی به ثبت رسیده است و این اداره کل در مدت شش ماه واگذاری موقت، فنس کشی و استقرار یگان حفاظت را برای حفاظت چشمه سورت که در سالهای گذشته با بی مبالاتی و عدم دلسوزی آسیب های جدی دید، انجام داد اما کماکان شاهد بی مهری به این اثر کم نظیر هستیم.

وی بیان نمود: سورت باید تا مدتی مورداستفاده قرار نگیرد تا خود را به صورت طبیعی دوباره احیا و ترمیم کند.

بزرگ نیا از آژانس ها و تورهای گردشگری خواست تور چشمه باداب سورت را از برنامه های خود حذف نمایند تا با احیاء آن شاهد زیبایی دوباره چشمه سورت و لذت حضور علاقه مندان و گردشگران باشیم.

وی همچنین از برنامه های این اداره کل برای ایجاد امکانات رفاهی و تفریحی در مجاورت چشمه با همکاری جوامع محلی اطلاع داد و اضافه کرد: پس از بازسازی طبیعی سورت برای حضور گردشگران از شیوه سنتی و کنونی که بسیار آسیب زاست باید پرهیز گردد بایستی با راهکارها و امکانات علمی، کارشناسانه و منطبق با طبیعت رونق گردشگری سورت را فراهم کرد.

سورت با این تصمیم مدتی به روی گردشگران و طبیعت گردان بسته است اما در سالهای اخیر، انباشت زباله و تردد خودروها که خود را تا نزدیکی چشمه رسانده اند، روزگار ناخوشی را برای این چشمه طبیعی رقم زده است.

سورت این روزها، آرام شده است اما به گفته یک دوستدار محیط زیست و طبیعت گرد، بی مهری مردم و بازدیدنمایندگان از چشمه باداب سورت ساری تا به امروز نیمی از ساختار طبیعی این چشمه را از بین برده و در تمام نقاطی که امکان حضور بازدیدنمایندگان وجود دارد، کوهی از زباله نیز دیده می گردد.

حسین جعفری به خشکی و کم آبی سورت اشاره می نماید و می گوید: سورت سالهاست که دیگر نفس نمی کشد و انبوه زباله و تخریب های ناشی از تردد خودروها و گردشگرانی که بی توجه به مسائل زیست محیطی هستند، این چشمه را آسیب زده است.

در حالی بادهای گزنده نفیر مرگ را در سورت می نوازند که در این چشمه بی نظیر دنیای، خدمات گردشگری در حد یک روستا هم ارائه نمی گردد، به گفته طبیعت گردی که وصف سورت را شنیده بود و بارها به آن سفرنموده است، سورت نیازمند ساماندهی است و اینک هرروز به نابودی نزدیک می گردد.

علی کرمانی که به همراه خانواده اش به مازندران سفرنموده است و قبل از تعطیلی موقت از چشمه سورت بازدید نموده است، می گوید: خودروها تا لب چشمه های سورت هم رسیده بودند و این امر بر پیکره آن آسیب خواهد زد.

درگذشته اختلافات بین دستگاهی و مهیا نشدن زیرساخت ها و گذر جاده از کنار دومین اثر طبیعی مازندران سبب شده بود تا این چشمه محلی برای جولان موتورسواران و کامیون داران گردد و این چشمه طبیعی و رؤیایی را آرام به سمت نابودی و تخریب کشانده است.

گشت زنی در چشمه سورت نشان می دهد که حفاری های کنترل نشده، استفاده نابجا از حوضچه ها، راهنمایی آب و خشک شدن بخش غربی حوضچه ها صدمات فراوانی بر پیکره سورت وارد نموده است.

در حال حاضر چشمه سورت بر روی طبیعت گردان بسته شده است و امید می رود که این چشمه زیبا دوباره با اقدامات حفاظتی و بهسازی به دوره اوج خود برگردد و گردشگران را به خود بخواند.

چشمه های اسرارآمیز باداب سورت مشتمل بر سه چشمه با آب های کاملاً متفاوت از لحاظ رنگ، بو و مزه است و یکی از این چشمه ها دارای آبی بسیار شور بوده و دارای دریاچه ای کوچک است که عمدتاً در تابستان برای شنا و آب درمانی استفاده می گردد و در قسمتی از کف این دریاچه حفره ای عمیق به نام برمودای اروست وجود دارد.

این رسوبات، همراه با آب دریاچه جهت درمان دردهای کمر و پا٬ امراض پوستی٬ روماتیسم و میگرن سودمند است و به علت شوری زیاد این دریاچه و دارا بودن املاح و مواد معدنی فراوان به هیچ عنوان در فصل زمستان یخ نمی زند و هیچ جانوری نیز در آن زیست نمی نماید.

این اثر زیبا و دیدنی که حدود سه هکتار را در برمی گیرد، از شمال به ارتفاعات و تپه های پوشیده از جنگل هایی با درختان سوزنی برگ می رسد، از جنوب مشرف به دره های پایین دست و از شرق در مجاورت ارتفاعات پوشیده از گیاهان بوته ای و درختچه ها واقع شده است و غرب آن را نیز روستای اروست احاطه نموده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 6242

به "بسته شدن چشمه رنگارنگ به روی گردشگران، سورت نفس نمی کشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بسته شدن چشمه رنگارنگ به روی گردشگران، سورت نفس نمی کشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید