تلسکوپ فضایی جیمز وب مانوری حیاتی را پشت سر گذاشت

به گزارش سهندبلاگ، تلسکوپ فضایی جیمز وب یکی از مراحل حیاتی پس از پرتاب را پشت سر گذاشت.

تلسکوپ فضایی جیمز وب مانوری حیاتی را پشت سر گذاشت

به گزارش خبرنگاران و به نقل از اسپیس، این رصدخانه غول پیکر روز گذشته 25 دسامبر(چهارم دی) از پایگاه فضایی اروپا در کورو، گویان فرانسه(مستعمره ای در شمال آمریکای جنوبی و در همسایگی برزیل) در ساعت 7:20 صبح به وقت منطقه زمانی شرقی(15:50 به وقت تهران) به فضا پرتاب شد و پس از گذشت 12.5 ساعت مانوری حیاتی را طی سفر یک ماهه خود به سمت مدار مورد نظر شروع کرد. طی این مانور، تلسکوپ فضایی جیمز وب به مدت 65 دقیقه پیشران خود را روشن کرد و طبق بیانیه ای از ناسا این مرحله در ساعت 8:55 بعد از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی(5:25 به وقت تهران) به انتها رسید.

این تلسکوپ فضایی قرار است در مداری به نام نقطه لاگرانژ زمین-خورشید 2 یا L2 در فاصله حدود 1.5 میلیون کیلومتری از زمین و پشت به خورشید قرار بگیرد.

این فضاپیما با گذشت 12 ساعت از پرواز 10 درصد از جهت خود را پیموده است. هنگامی که تلسکوپ به فاصله 160 هزار کیلومتری از زمین قرار رسید، مانوری حیاتی برای اطمینان از رسیدن وب به مقصد انجام گرفت.

به گفته ناسا، این مانور روشن کردن پیشران که Mid-Course Correction Burn 1a یا MCC1a نام دارد، مهم ترین مانور مداری از سه مانوری بوده است که وب در طول سفر خود به نقطه لاگرانژ 2 انجام می دهد و تنها مانوری بوده که نیاز به زمان بندی دقیق داشته است.

به طور معمول فضاپیماها باید در ساعات اولیه پس از پرتاب یک مانور برای مشخص جهت انجام دهند با این حال این مانور برای وب با محدودیت مهمی روبرو بود. به گفته ناسا، این فضاپیما قادر به کاهش سرعت نیست زیرا انجام چنین کاری نیازمند چرخیدن است و چرخیدن تجهیزات حساس جیمز وب را در معرض تشعشعات خورشید قرار می دهد.

بنابراین این رصدخانه تنها می تواند سرعت خود را افزایش دهد و به همین علت توالی پرتاب این تلسکوپ به گونه ای طراحی شده بود که موشک آریان 5 به جای فراهم کردن انرژی بیشتر، انرژی کمتری نسبت به آنچه نیاز بود فراهم کند. مانور MCC1a فرصتی بود که این تلسکوپ جهت خود را به سمت نقطه لاگرانژ2 تنظیم کند.

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا نیز پس از پرتاب این تلسکوپ در توییتی نوشت: به ناسا و همه کسانی که پرتاب امروز تلسکوپ فضایی جیمز وب را رقم زدند تبریک می گویم. وب نمونه درخشانی است که قدرت رویا پردازی های بزرگ را نشان می هد. ما می دانستیم که این پروژه تلاشی پرخطر خواهد بود اما خطرهای بزرگ، پاداش های بزرگی به همراه می آورد.

با تکمیل مانور MCC1a، اکنون تلسکوپ جیمز وب دو مانوری که به زمان بندی دقیق نیاز داشته اند را با موفقیت پشت سر گذاشته است. از این پس سایر مراحل آماده سازی در زمان بندی منعطف تری انجام می گیرد.

با توجه به جدول زمانی ناسا، نقطه عطف بعدی وب در سفر یک ماهه، حدود یک روز پس از پرتاب رخ خواهد داد. در این زمان این رصدخانه مجموعه آنتن گیمبالد(Gimbaled Antenna Assembly) خود را به طور اتوماتیک در جهت زمین نصب می نماید. این مجموعه، آنتن مهم ارتباطی وب را در اختیار دارد.

نصب و راه اندازی جیمز وب در فضا دستکم شش ماه به طول خواهد انجامید و پس از آن شاهد اولین تصاویر از این تلسکوپ قدرتمند خواهیم بود.

جیمز وب ما را با خود به نخستین روزهای تشکیل حیات می برد و تصاویری از کهکشانها وسیارات دور به زمین می فرستد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 بهمن 1400 بروزرسانی: 12 بهمن 1400 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 16340

به "تلسکوپ فضایی جیمز وب مانوری حیاتی را پشت سر گذاشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلسکوپ فضایی جیمز وب مانوری حیاتی را پشت سر گذاشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید