طرف های درگیر در جنوب یمن توافق ریاض را دوباره امضاء کردند

به گزارش سهندبلاگ، نمایندگان دولت مستعفی منصور هادی و شورای انتقالی جنوب پس از اینکه به هیچ نتیجه ای نرسیدند، تصمیم گرفتند دوباره توافق ریاض را امضاء نمایند.

طرف های درگیر در جنوب یمن توافق ریاض را دوباره امضاء کردند

به گزارش گروه بین الملل سهندبلاگ، منابع یمنی می گویند که در پی درگیری های شدید اخیر در جنوب یمن، نمایندگان دولت مستعفی منصور هادی و شورای انتقالی جنوب، شب گذشته (یکشنبه) در نشستی برای حل و فصل موضوع شرکت کردند اما پس از بی نتیجه ماندن این نشست، طرفین دوباره توافق ریاض را امضاء کردند؛ توافقی که در شش ماه گذشته هیچ تأثیری در توقف درگیری ها میان دو طرف نداشته است.

سرهنگ علی منصور مقراط سخنگوی کمیته میانجیگری میان نیروهای دولت منصور هادی و شورای انتقالی جنوب که طرفین بار دیگر اجرای توافق ریاض را امضاء کردند.

به گفته وی نمایندگان دولت منصور هادی و شورای انتقالی جنوب شب گذشته (یکشنبه) در مقر فرماندهی ائتلاف سعودی در شهر عدن ملاقات کردند و در این نشست مجاهد العتیبی فرمانده نیروهای ائتلاف نیز حضور داشت.

یک منبع سیاسی یمنی به وبگاه عربی21 گفت که طرفین فقط توافق ریاض را دوباره امضاء کردند اما در سایه درگیری های نظامی اخیر بین آن ها، نشست مذکور بدون هیچ توافق جدیدی خاتمه یافت.

او بدون ذکر نام خود مدعی شد که دلیل بی نتیجه ماندن نشست، اصرار شورای انتقالی جنوب بر عدم اجرای بندهای توافق ریاض بود.

منصور مقراط در صفحه فیس بوک خود نیز مدعی شد که کمیته میانجیگری پیروز شد تنش نظامی میان طرفین را که به قول وی به حالت انفجار نزدیک شده بود، کاهش دهد و این کمیته به میانجیگری خود برای برای اجرای توافق ریاض ادامه می دهد.

او در ادامه نوشت که طرفین درگیر در مورد سازوکار اجرای توافق ریاض به طوری که مانع شعله ور شدن دوباره درگیری ها گردد و توان نظامی را بر روی جنگ علیه حوثی ها متمرکز سازد، بحث کردند.

تا کنون هیچ یک از مقامات رسمی دولت منصور هادی یا شورای انتقالی جنوب (همسو با امارات) واکنشی به این نشست و نتایج آن نشان نداده اند.

یک منبع نظامی در شهر عدن نیز به عربی21 گفت که ائتلاف سعودی به شورای انتقالی یک روز مهلت داده است تا از این شهر خارج شده و مناطق و مواضع خود را به نیروهای امنیتی دولت منصور هادی تحویل دهد.

دولت سعودی در دی ماه سال گذشته پس از ماهها جنگ و درگیری شدید میان دولت مستعفی منصور هادی و شبه نظامیان شورای انتقالی جنوب، توانست طرفین را در ریاض گرد هم آورد و سران دو طرف را مجبور به امضای توافق ریاض کند. توافقی که از همان روزهای ابتدایی امکان عملی نشدن آن روشن بود و تا کنون نیز عمده بندهای آن اجرا نشده است.

در ماه ژانویه گذشته نیز دولت هادی خاطرنشان کرد که دو طرف یادداشت تفاهم عقب نشینی نظامی متقابل را امضاء نموده اند. شبه نظامیان شورای انتقالی جنوب تا کنون عمده مناطق استان های عدن، لحج و الضالع و همچنین شهرهای زنجبار و جعار را در استان أبین در جنوب یمن به کنترل خود درآورده اند.

دولت منصور هادی بعد از استعفا و فرار از صنعاء پایتخت یمن به عدن گریخت و سال 2015 آن را پایتخت موقت خود انتخاب کرد ولی با شورش نظامیان تحت امر امارات در شهریور گذشته، این پایتخت ساحلی دولت ریاض نشین منصور هادی عملاً به دست این نظامیان افتاد و هم اکنون منصورهادی دولت بدون پایتخت دارد.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 29 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 8335

به "طرف های درگیر در جنوب یمن توافق ریاض را دوباره امضاء کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرف های درگیر در جنوب یمن توافق ریاض را دوباره امضاء کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید