فرصت هایی که برای هندبال ایران از دست رفت، خوب بودیم یا بد؟

به گزارش سهندبلاگ، تیم هندبال کشورمان با کسب عنوان ششمی نوزدهمین دوره قهرمانی آسیا، ضعیف ترین جایگاه خود در طی 10 سال اخیر را کسب کرد.

فرصت هایی که برای هندبال ایران از دست رفت، خوب بودیم یا بد؟

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرنگاران، تیم ملی هندبال کشورمان در آخرین دیدار خود در مسابقات هندبال قهرمانی آسیا برابر امارات به میدان رفت و با شکست برابر این تیم با کسب عنوان ششم آسیا و بدون کسب سهمیه مسابقات دنیای مصر، به کار خود انتها داد تا حسرت دنیای شدن هندبال 8 ساله گردد.

حضور ایران در مسابقات دنیای به سال 2015 باز می گردد جایی که تیم ایران در مسابقات قهرمانی آسیا 2014 در منامه بحرین در رده سوم ایستاد و راهی قطر شد. حالا هندبال کشورمان برای اینکه دوباره خود را در قامت یک تیم دنیای ببیند باید تا مسابقات دنیای 2023 صبر کند.

این بار لژیونرها هم آمدند

تیم ملی هندبال کشورمان حدود 6 هفته پس از انتها مسابقات انتخابی المپیک اردوهای آمادگی خود را با حضور بازیکنان داخلی در تهران آغاز کرد. سپس با حضور بیشتر لژیونرها جهت برگزاری اردوی برون مرزی راهی قطر شد و دو بازی با تیم الاهلی قطر، یک بازی با تیم ملی این کشور فرصت مناسبی برای کادر فنی بود تا بازیکنان را محک بزند.

با تصمیم کادر فنی و فدراسیون تیم ملی اردویی یک هفته با تمام بازیکنان در ترکیه برگزار کرد که حاصل آن سه بازی محبت آمیز و سه پیروزی برابر تیم های باشگاهی ترکیه بود. (دو بازی تیم بشیکتاش ترکیه، یک بازی تیم بیکوز ترکیه)

نکته قابل توجه در این دوره از مسابقات قهرمانی آسیا حضور تمام لژیونرها در ترکیب تیم ملی و اردوی ترکیه بود چرا که پیش از این تیم ملی یا بازیکنان خود را به صورت کامل در اختیار نداشت و یا اینکه بازیکنان یک تا دو روز قبل از آغاز مسابقات وارد اردو می شدند و با سایر بازیکنان تمرین نکرده بودند.

میلاد مسائلی، یونس اناری، پویا نوروزی نژاد، محمدرضا اورعی، علی مهدیزاده، علی رحیمی کازرونی، الله کرم استکی، سجاد استکی، افشین صادقی، مهران حسینی، مجتبی حیدرپور، محمدامین فرهادی، سیدعلیرضا موسوی، مجتبی کرمیان، سلامان بربط، محسن باباصفری، سعید حیدری راد و شاهو نصرتی؛ 18 بازیکن ایران در مسابقات قهرمانی آسیا بودند و علیرضا حبیبی نیز هدایت این تیم را بر عهده داشت.

هندبال ایران ناکام در برابر حریفان صاحب نام

تیم ملی هندبال کشورمان در دور نخست مسابقات قهرمانی آسیا با نیوزلند و بحرین همگروه بود. شاگردان حبیبی ابتدا مقابل حریف خود از اقیانوسیه یعنی نیوزلند 53 بر 21 پیروز شدند اما در گام دوم برابر حریف قدرتمند خود یعنی بحرین (تیم نخست مسابقات انتخابی المپیک 2020) با وجود ارائه یک بازی قابل قبول، 22 بر 20 شکست خوردند و به عنوان تیم دوم راهی دور بعد شد.

ملی پوشان کشورمان در نخستین گام در دور دوم برابر کویت میزبان و در حضور 8 هزار تماشاگر با نتیجه 28 بر 24 به برتری رسیدند، دیداری که با توجه به حضور شیوخ عرب در سالن مسابقه و شیطنت اخیر کشورهای عربی و منطقه در بحث لیگ قهرمانان آسیا برای هندبالیست ها اهمیت داشت. در همین ایام بود که کنفدراسیون فوتبال آسیا با تحریک کشورهای عربی، ایران را کشوری نا امن برای میزبانی مسابقات فوتبال باشگاهی معرفی کرد و بازیکنان هندبال کشورمان با دلی آزرده از تصمیمات غیر منطقی AFC و در اثبات امنیت و همدلی مردم ایران با ادای احترام نظامی به پرچم جمهوری اسلامی ایران، سالن را مبهوت خود کردند؛ حرکتی که با وجود سکوت بسیاری از رسانه های ضد انقلاب بازتاب زیادی در فضای مجازی و در بین مردم ایران داشت.

شاگردان حبیبی با روحیه ای مضاعف از پیروزی برابر کویت، مقابل تیم چند ملیتی قطر و قدرت سال های اخیر قاره آسیا به میدان رفتند اما با وجود برتری 13 بر 11 در نیمه نخست، در انتها با نتیجه 31 بر 25 شکست خوردند تا کار صعود به دور نهایی به دیدار با کره جنوبی کشیده گردد.

کره جنوبی در دور اول این رقابت ها با تیم های استرالیا و عربستان همگروه بود. این تیم برابر استرالیا با نتیجه 40 بر 20 به برتری رسید و با شکست 29 بر 27 مقابل عربستان به عنوان تیم دوم راهی دور بعد شد. کره ای ها در تقابل با قطر 34 بر 27 شکست خوردند سپس 34 بر 27 کویت را مغلوب کردند تا از نظر تفاضل گل، در شرایط بهتری نسبت به ایران قرار بگیرند و تنها راه صعود ایران به دور بعد پیروزی برابر این تیم باشد.

تیم هندبال کره جنوبی پرافتخارترین تیم آسیا با 9 مدال طلا، 3 نقره و یک برنز از ادوار گذشته این مسابقات در حالی برابر ایران به میدان رفت که طی 4 سال گذشته دو پیروزی و دو شکست مقابل ایران کسب کرده بود و آخرین دیدار دو تیم در کمتر از دو ماه گذشته در مسابقات انتخابی المپیک نیز با برتری 28 بر 27 ایران به انتها رسیده بود اما کره ای ها این بار با تساوی برابر شاگردان حبیبی ضمن کسب جواز حضور در مسابقات دنیای مصر، راهی دور بعد مسابقات قهر مانی آسیا شدند و چیزی جز حسرت برای ایران باقی نگذاشتند.

با توجه ناکامی هندبال ایران برابر بحرین و قطر و تساوی برابر کره جنوبی باید گفت تیم ملی کشورمان در دیدار با حریفان اصلی خود در این مسابقات ناکام ماند تا باز هم نتوان مدعی شد که هندبال ایران جزو 4 تیم اول آسیا است.

چگونه پیروزی برابر کره جنوبی با تساوی عوض شد؟

پیش از دیدار تیم ملی برابر کره جنوبی پیش بینی در خصوص نتیجه بازی سخت بود و همه کارشناسان و کادر فنی معتقد بودند که کره جنوبی حریف دست و پا بسته ای برابر ایران نیست و همانطور هم که انتظار می رفت بازیکنان این تیم در جریان بازی و با جنگندگی ثابت کردند که حاضر به دست دادن نتیجه این دیدار نیستند.

هندبالیست های کشورمان در تمام طول مسابقه برتری نسبی خود را در زمین ثابت کردند و در طول مسابقه یا از حریف خود پیش بودند و یا بازی با تساوی دنبال می شد. البته در جریان این دیدار بازیکنان بارها فرصت های گلزنی را از دست دادند که همین مسئله در نتیجه دیدار بی تاثیر نبود و چه بسا اگر این توپ ها وارد دروازه شده بود، کار این دیدار به لحظات انتهای کشیده نمی شد.

کره ای ها چندین بار در طول بازی پیروز شدند اختلاف 3-4 امتیازی با ایران را کم و بازی را به تساوی بکشند و با ادامه همین فرایند نیز در انتها نتیجه مطلوب را کسب کردند.آنچه در دقایق انتهای این دیدار نیز تعیین بود، افت شدید بدنی بازیکنان بود که به مصدومیت های آنها نیز باز می گشت. مجتبی کرمیان، مجتبی حیدرپور، علیرضا موسوی و الله کرم استکی با وجود مصدومیت وارد میدان شدند بعلاوه سجاد استکی نیز پس از مصدومیت در دیدار با کویت، با وجود تلاش کادر پزشکی به بازی با کره جنوبی نرسید.

کره ای ها با وجود برتری ایران، پیروز شدند در دو دقیقه انتهای و در زمانی که یک بازیکن ایران اخراج و بازیکن دیگر کارت قرمز دریافت کرده بود، از فرصت طلایی پیش روی خود حدبیشتر استفاده را ببرند و بازی باخته را با تساوی عوض کنند تا حسرت فرصت هایی که بازیکنان به راحتی از دست دادند، بر دل هندبال ایران بماند.

مردان بی انگیره برابر امارات، سقوط یک پله ای در آسیا

پس از تساوی تلخ ایران برابر کره جنوبی و از دست رفتن سهمیه مسابقات دنیای، شاگردان حبیبی برای کسب عنوان پنجم برابر امارات به میدان رفتند. هندبالیست های کشورمان در این دیدار با حداقل انگیزه و روحیه به میدان رفتند و در نهایت با نتیجه 29 بر 26 شکست خوردند تا پفراینده ایران در نوزدهمین مسابقات هندبال قهرمانی آسیا با عنوان ششم و ضعیف ترین جایگاه از سال 2010 به بعد، بسته گردد.

جدول رده بندی ایران در ادواری که در مسابقات هندبال قهرمانی آسیا حضور داشته، به شرح زیر است:

رده هشتم، پکن چین، سال 1989

رده یازدهم، هیروشیما ژاپن، سال1991

رده نهم، منامه بحرین، سال 1993

رده پنجم،کوماموتو کره جنوبی، سال 2000

رده پنجم، اصفهان ایران، سال 2002

رده هفتم، دوحه قطر، سال 2004

رده چهارم، بانکوک تایلند، سال 2006

رده چهارم، اصفهان ایران، سال 2008

رده هفتم، بیروت لبنان، سال 2010

رده پنجم، جده عربستان، سال2012

رده سوم، منامه بحرین، سال 2014 (صعود به مسابقات دنیای قطر)

رده پنجم، منامه بحرین، سال 2016

رده پنجم، سئول کره جنوبی سال 2018

رده ششم، کویت، سال 2020

خداحافظی با نسل طلایی؟

جمع حاضر در تیم ملی هندبال کشورمان به جز چند بازیکنی که طی این سال ها از تیم ملی کنار رفتند، نسل طلایی هندبال ایران بودند که بعد از مدت ها با همدلی و بدون حواشی کنار هم جمع شدند تا حماسه ای را برای هندبال ایران رقم بزنند اما این طلایی ها در رسیدن به آرزوهای این سال های خود ناکام ماندند و بعد از اولین حضور ایران در مسابقات دنیای که به سالل 2015 باز می گردد، برای سومین دوره پیاپی باید مسابقات دنیای را از پای تلویزیون ببینند. با توجه به سن بازیکنان حاضر در تیم ملی شاید بیشتر آنها را در ادوار بعدی مسابقات قهرمانی آسیا در پیراهن تیم ملی نبینیم. همانطور که الله کرم استکی بعد از انتها این مسابقات از تیم ملی خداحافظی کرد.

مطمئنا حضور در مسابقات دنیای برای بازیکنان هندبال ایران یک فرصت استثنایی بود و زمینه حضور آنها در لیگ های معتبر دنیا را فراهم می کرد، اتفاقی که بعد از مسابقات دنیای قطر برای بازیکنان ایران افتاد و آنها را به دنیا معرفی و روانه اروپا کرد.

بعلاوه حضور در مسابقات دنیای از نظر داخلی نیز تاثیر زیادی بر هندبال ایران داشت و در شرایطی که فدراسیون هندبال با بودجه محدودی از سوی وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک رو به رو است، رفتن به مسابقات دنیای دریچه ای بود تا نگاه ویژه تری از سوی مسئولین به این رشته صورت گیرد و سیر صعودی این رشته با حمایت های گسترده تر از سوی مسئولین آغاز گردد. در کنار آن فدراسیون می توانست به حضور اسپانسرها و بخش خصوصی در هندبال امیدوار تر باشد و با توجه بیشتر رسانه ها به این ورزش، از فرصت پیش رو حدبیشتر بهره را ببرد.

ماجرای وایلد کارت دوباره آغاز می گردد؟

پس از انتها هفدهمین دوره مسابقات هندبال قهرمانی آسیا در منامه بحرین و کسب جایگاه پنجم ایران در مسابقات دنیای بحث های زیادی در خصوص تعلق وایلد کارت به ایران برای شرکت در مسابقات دنیای فرانسه مطرح شد و ابوالحسن مهدوی، رئیس وقت فدراسیون مکاتبات و جلسات خود را حسن مصطفی، رئیس فدراسیون دنیای هندبال آغاز کرد اما در نهایت وایلد کارت به نروژ رسید.

انتها هجدهمین دوره مسابقات هندبال قهرمانی آسیا در کره جنوبی و پنجمی ایران در این مسابقات نیز با تلاش مسئولان فدراسیون برای دریافت وایلد کارت همراه بود. علیرضا رحیمی، رئیس سابق فدراسیون هندبال در آن زمان صحبت ها و مذاکراتی با فدراسیون آسیا برای حمایت و دریافت این سهمیه انجام داد و اما در نهایت فدراسیون دنیای ژاپن را با وایلد کارت راهی مسابقات دنیای کرد.

حالا باید دید این بار هم فدراسیون با وجود کسب رده ششم آسیا به دنبال وایلد کارت خواهد بود یا خیر؟

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 24 مهر 1400 بروزرسانی: 24 مهر 1400 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 6558

به "فرصت هایی که برای هندبال ایران از دست رفت، خوب بودیم یا بد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرصت هایی که برای هندبال ایران از دست رفت، خوب بودیم یا بد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید