مشمولان مالیات خانه های خالی بخوانند

به گزارش سهندبلاگ، در شرایطی که براساس اعلام سازمان امور مالیاتی، صاحبان خانه های خالی فقط یک روز دیگر برای پرداخت مالیات متعلقه فرصت دارند، آن دسته از مشمولان که نسبت به مشمولیت خود به علت خالی نبودن واحد مسکونی مورد نظر، ثبت نکردن اطلاعات سکونتی در سامانه املاک و اسکان و ... اعتراض دارند، می توانند پرداخت این مالیات را با ذکر شرح قبول نکنند.

مشمولان مالیات خانه های خالی بخوانند

به گزارش ایسنا، در راستای اخذ مالیات از خانه های خالی تا به امروز برای 568 هزار واحد مسکونی خالی از سکنه قبض مالیاتی صادر شده است که با وجود اتمام مهلت پرداخت مالیات در انتها بهمن ماه، طبق اخطار مجدد سازمان امور مالیاتی به صاحبان خانه های خالی این افراد تا 1400/12/10 فرصت دارند تا مالیات خود را بپردازند و در غیر اینصورت سازمان امور مالیاتی اقدام لازم را انجام خواهد داد.

در این بین، بعضی از افرادی که پیامک سازمان امور مالیاتی مبنی بر پرداخت مالیات خانه خالی را دریافت نموده اند، نسبت به مشمول شدن برای این مالیات اعتراض داشتند و طبق اعلام آن ها از آنجا که فراموش کردند تا اطلاعات سکونتی خود را در سامانه املاک و اسکان ثبت نمایند، خانه آن ها به عنوان خاله خالی به سازمان امور مالیاتی معرفی گردیده است؛ درحالیکه در حال حاضر در آن خانه سکونت دارند.

بعلاوه، بعضی از مخاطبان به ایسنا اعلام کردند که برای ملکی از آن ها مالیات خانه خالی معین شده که این خانه مدتی است تخریب شده و در حال ساخت است.

در این زمینه، پیگیری های از سازمان امور مالیاتی بیانگر این است که پرداخت مالیات بر خانه های خالی به وسیله درگاه خدمات الکترونیک سازمان به نشانی My.tax.gov.ir صورت می گیرد و در این درگاه افراد می توانند اینکه مشمول مالیات واحد های خالی از سکنه هستند یا خیر را مشاهده نمایند.

علاوه بر این، وقتی وارد صفحه مربوط به مالیات بر واحد های مسکونی خالی از سکنه می شوند، با دو گزینه پذیرش و پرداخت و عدم پذیرش روبرو خواهند شد که این افراد می توانند به هر دلیلی مالیات معین شده را قبول ندارند، با ذکر توضیح قبول ننمایند تا مورد آنالیز سازمان امور مالیاتی قرار گیرد.

طبق این گزارش، بر اساس قانون مالیات خانه های خالی مصوب آذرماه سال گذشته، اگر واحد مسکونی در شهر های بالای 100 هزار نفر بیش از 120 روز خالی از سکنه باشد، مشمول مالیات می گردد و به ازای هر ماه بیش از زمان مذکور، ماهانه مشمول مالیاتی بر مبنای مالیات بر عایدی اجاره به توضیح ضرایب سال اول معادل شش برابر مالیات متعلقه، سال دوم معادل 12 برابر مالیات متعلقه و سال سوم به بعد معادل 18 برابر مالیات متعلقه خواهد شد.

در این بین، وظیفه شناسایی خانه های خالی را برعهده وزارت راه و شهرسازی به وسیله سامانه املاک و اسکان گذاشته شده است که این وزارتخانه با راه اندازی سامانه املاک و اسکان نسبت به ثبت اطلاعات سکونتی افراد اقدام کرد و کسانی که در مهلت معین شده نتوانستند این اطلاعات را ثبت نمایند، خانه آن ها به عنوان خاله خالی به سازمان امور مالیاتی از سوی وزارت راه و شهرسازی معرفی گردید.

منبع: فرارو
انتشار: 5 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1401 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 16803

به "مشمولان مالیات خانه های خالی بخوانند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشمولان مالیات خانه های خالی بخوانند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید