مولکول ضد گرسنگی به کاهش وزن بعد از ورزش یاری می نماید

به گزارش سهندبلاگ، اگرچه می دانیم ورزش برای سلامتی ما مفید است، اما هنوز چیزهای زیادی درباره راه های پیچیده و متنوعی که فعالیت بدنی منجر به نتایج مثبت سلامتی در انسان می گردد، نمی دانیم و باید نسبت به آنها شناخت به دست بیاوریم.

مولکول ضد گرسنگی به کاهش وزن بعد از ورزش یاری می نماید

دانشمندانی که جزئیات مولکولی این رابطه را آنالیز می نمایند، به کشف مهمی دست یافته اند و به یک اسید آمینه پیدا نموده اند که پس از ورزش شدید به جریان خون راه می یابد و با راه یافتن به مغز، باعث سرکوب گرسنگی و در نتیجه کاهش وزن می گردد.

جاناتان لانگ، استادیار پاتولوژی در دانشگاه استنفورد که رهبری این تحقیق را برعهده داشت، گفت: همه ما به طور کلی می دانیم که ورزش مفید است و این کار برای کنترل وزن بدن و کنترل گلوکز مفید است. اما می خواستیم با جزئیات بیشتر و مولکولی، مکانیسم این تاثیر را پیدا کنیم.

دانشمندان برای آنالیز از تکنیکی به نام متابولومیک metabolomics استفاده کردند. این به معنای استفاده از طیف سنجی جرمی برای ردیابی غلظت مولکول های مختلف در نمونه های بافت و خون بود و اینکه چگونه ورزش باعث افزایش و کاهش سطح بعضی از مولکول ها می گردد.

در ابتدا، از این روش بر روی موش هایی استفاده شد جلسه کوتاه تردمیل یا استفاده از گردونه را داشتند. بعد خون اسب های مسابقه تجزیه و تحلیل شد. در نهایت مولکول های مختلف در انسان در طول و بعد از دوره های ورزشی مقدار گیری شد.

معلوم شد که سطح لاکتات و فنیل آلانین بعد ورزش افزایش می یابد.

لاکتات همان چیزی است که باعث ایجاد احساس خستگی حین ورزش می گردد، در حالی که فنیل آلانین یک اسید آمینه است. اسیدهای آمینه بلوک های ساختمانی پروتئین ها هستند.

این دو با هم مولکولی را تشکیل می دهند که دانشمندان آن را lac-phe می نامند، خود این پروتئین به وسیله CNDP2، کاتالیز می گردد.

موش هایی که فاقد این پروتئین بودند قادر به فراوری لاک-ف نبودند، که باعث می گردد بیشتر غذا بخورند و وزن بیشتری داشته باشند.

در آزمایش دیگر، دانشمندان مولکول lac-phe را به گروهی از موش های چاق تزریق کردند. این امر باعث کاهش مصرف غذای آنها تا حدود 30 درصد، کاهش وزن بدن، کاهش چربی و بهبود تحمل گلوکز شد.

ممکن است در آینده بتوان با استفاده از این کشف، قرص لاغری ساخت، اما راستا این کار طولانی است.

این تحقیق در ژورنال Nature منتشر شده است

توصیه می کنیم

عکس های کمتردیده شده از روز مرگ اینشتین و داستان نمونه برداری و تشریح بدون اجازه مغز اینشتین

چرا در تعطیلات و اوقات فراغت آن طور که باید، نمی توانیم خوش بگذرانیم؟

مرد درختی اندونزیایی درمان خواهد شد

معمای شکسپیر : آیا واقعا شکسپیر شخصا همه آثاری را که به او نسبت داده شده، نوشته است؟!

چه چیزی در این عکس می بینید؟!

رومی اشنایدر: زندگینامه این هنرپیشه غمگین و آثار سینمایی شاخص او

منبع: یک پزشک
انتشار: 29 تیر 1401 بروزرسانی: 29 تیر 1401 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 17583

به "مولکول ضد گرسنگی به کاهش وزن بعد از ورزش یاری می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مولکول ضد گرسنگی به کاهش وزن بعد از ورزش یاری می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید