نگاهی به مهم ترین دارو های درمان کووید19 در جهان

به گزارش سهندبلاگ، عضو هیئت علمی دانشگاه ایالتی ویسکانسین آمریکا گفت: بر اساس دستورالعمل های معتبر جهانی درمان بیماری کووید19، هم اکنون فقط تعداد معدودی دارو توصیه می گردد که از جمله آن ها سه داروی رمدسیویر، دگزامتازون و اکتمرا است که البته این دارو ها هم باید باید درست و بجا استفاده شوند.

نگاهی به مهم ترین دارو های درمان کووید19 در جهان

به گزارش ایسنا، بهنام حاجی حسینلو، متخصص بیماری های داخلی و مراقبت های حاد بیمارستانی و عضو هیئت علمی دانشگاه ایالتی ویسکانسین آمریکا پیرامون درمان های موجود برای بیماری کووید 19، اظهار کرد: در تحقیقات جهانی انواع دارو ها و درمان ها برای بیماری کووید 19 مطرح شده که بعضی از آن ها توصیه شده و بعضی توصیه نشده است.

این پزشک متخصص با اشاره به دستورالعمل جهانی درمان بیماری کووید19، گفت: بر اساس این دستورالعمل در خصوص بیماران سرپایی که احتیاج به بستری در بیمارستان ندارد، درمان با آنتی بادی های مونوکلونال توصیه شده که برای جلوگیری از موارد حاد بیماری قابل استفاده است، البته با توجه به اینکه این درمان در ایران موجود نیست درباره آن صحبت نمی کنیم.

وی در خصوص بیمارانی که با تشخیص پزشک احتیاج به بستری در بیمارستان و دریافت اکسیژن ندارند و می توانند به صورت سرپایی مراحل درمان خود را طی نمایند، گفت: این بیماران به هیچ وجه احتیاج به دگزامتازون یا پردهمون یا دارو های مشابه کورتیکو استروییدی ندارد.

متخصص بیماری های داخلی و مراقبت های حاد بیمارستانی با بیان اینکه اخیرا پزشکان زیادی دگزامتازون را از ابتدای دوره درمان برای بیماران تجویز می نمایند، اضافه نمود: این پزشکان معتقدند درحال حاضر با کرونای دلتا روبرو هستیم که باعث می گردد بیمار سریع وارد فاز بعدی و حاد بیماری گردد و به همین علت باید زودتر درمان با دگزامتازون را برای بیمار آغاز کنیم، اما شواهدی برای این مدعا وجود ندارد.

دگزامتازون؛ شمشیر دولبه

وی با اشاره به گایدلاین درمانی NIH تاکید نمود: استفاده از دگزامتازون فقط زمانی توصیه می گردد که بیمار دچار افت اکسیژن خون و یادچار زجر تنفسی و افزایش کوشش تنفسی باشد، زیرا این دارو ها شمشیر دو لبه ای هستند که باید حتما به موقع استفاده شوند. این سوال مطرح است که تجویز این دارو در فاز های اول بیماری براساس کدام دستورالعمل و شواهد ثابت شده است، درحالی که در تحقیقات صورت گرفته شیوع کرونای دلتا توصیه شده دگزامتازون تجویز نگردد.

حاجی حسینلو با تأکید بر اینکه با تکیه بر شواهد می توان گفت نباید از روز اول برای بیماری که اندیکاسیون بستری ندارد از دگزامتازون استفاده کرد، گفت: درست است دستورالعمل درمان کووید19 برای ایران نیست و مربوط به آمریکا است، اما عقل سلیم می گوید کدام قسمت به درد ایران می خورد و کدام قسمت به درد نمی خورد، دگزامتازون هم دارویی است که در همه جا موجود است و تفاوتی در استفاده از آن وجود ندارد. البته قطعا باید دستورالعمل داخلی خودمان را داشته باشیم، اما باید شواهد پشت آن باشد و گرنه تبعاتی خواهد داشت.

دگزامتازون عاملی برای افزایش قارچ سیاه

عضو هیئت علمی دانشگاه ایالتی ویسکانسین آمریکا با اشاره به شیوع قارچ سیاه، گفت: در شرایطی که خطر ابتلا به قارچ سیاه وجوددارد نباید دارویی اضافه کنیم که نه تنها در آن مرحله فایده ای ندارد، بلکه احتمال ابتلا به قارچ سیاه را بیشتر می نماید.

وی با تاکید بر اینکه اگر دگزامتازون به جا استفاده گردد از قوی ترین و برترین دارو ها است، در خصوص موارد مصرف این دارو بر اساس دستورالعمل جهانی درمان کرونا، اظهار کرد: برای بیماری که بستری شده، اما به اکسیژن مکمل احتیاج ندارد، احتیاجی به تجویز دگزامتازون نیست.

حاجی حسینلو با تاکید بر اینکه برای بیماران بدحال احتیاجی نیست رمدسیویر حتما به همراه دگزامتازون تجویز گردد، اعلام کرد: در خصوص بیمارانی که امکان دارد بیماری آن ها پیشرفت کند، مثلا درگیری بالای ریه در سی تی اسکن مشاهده می گردد و یا فردبیماری زمینه ای ریوی مثل فیبروز ریه دارد و ممکن است سریع دچار پیشرفت بیماری گردد می توانیم رمدسیویر را تجویز کنیم، اما باز هم احتیاج به دگزامتازون ندارد، چون دچار زجر تنفسی نیست و همینطور احتیاج به اکسیژن مکمل ندارد.

وی با بیان اینکه رمدسیویر یک داروی بیمارستانی است، گفت: اگر در ایران رمدسیویر در خارج از بیمارستان و در کلینیک ها تزریق می گردد به علت این است که بیمار اندیکاسیون بستری دارد، اما سیستم درمانی ظرفیت پذیرش ندارد و به همین علت رمدسیویر برای بیمار تجویز می گردد تا در کلینیک تزریق گردد. برای هر بیماری با تست پی سی آر مثبت نباید رمدسیویر تجویز گردد.

سه داروی شناخته شده برای درمان کرونا

این عضو هیئت علمی دانشگاه ایالتی ویسکانسین آمریکا با بیان اینکه سه دارو در کنار مونوکلونال آنتی بادی ها و چند داروی دیگر برای درمان بیماران کووید19 توصیه می گردد، گفت: رمدسیویر، اکتمرا و دگزامتازون سه دارویی است که باید درست و بجا استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه براساس دستورالعمل جهانی درمان کووید19 در شرایطی که بیمار بستری است و به دستگاه اکسیژن ساز و یاری تنفسی احتیاج دارد تجویز رمدسیویر و دگزامتازون توصیه می گردد، اضافه نمود: بیماری که در حال بدتر شدن است و احتیاج به دستگاه یاری تنفسی بای پپ دارد، به هر مقدار که شرایط تنفسی بیمار بدتر و وارد فاز بعدی می گردد، توصیه به مصرف داروی دگزامتازون هم بیشتر می گردد و وقتی بیمار وارد فاز بعدی شد داروی اکتمرا توصیه می گردد.

حاجی حسینلو ادامه داد: برای بیماری که از ابتدا در بخش آی سی یو بوده، باید در 24 ساعت اول داروی اکتمرا تجویز کرد، اما بیماری که از ابتدا در بخش آی سی یو نبوده، اما احتیاج به اکسیژن شدیدا و سریعا در حال افزایش است، احتیاج به اکتمرا دارد که باید براساس گایدلاین و به مقدار توصیه شده به بیمار داده گردد. در صورت عدم دسترسی به اکتمرا، داروی باریسیتینیب می تواند مورد استفاده واقع گردد.

وی اعلام کرد: دارو های دیگری که در خصوص بیماری کووید19 وجود دارد کلشی سین است که اکیدا علیه استفاده از آن توصیه می گردد و هیچ جایگاهی در درمان بیماری کووید19 ندارد.

این پزشک متخصص ایرانی از فلووکسامین به اسم داروی دیگری یاد کرد که به تازگی برای درمان کرونا مطرح شده و توضیح داد: تحقیقات نو می گوید نمی توان له یا علیه این دارو توصیه کرد، اما بعد از آن مطالعه ای انجام شد به نام together trial و نتایج بسیارجالبی به دست آمد که شاید این دارو هم بتواند وارد دستورالعمل درمان بیماران کووید19 گردد.

چه دارو هایی برای درمان کووید توصیه نمی گردد؟

عضو هیئت علمی دانشگاه ایالتی ویسکانسین آمریکا اضافه نمود: داروی دیگر ایورمکتین است که گایدلاین NIH نه بر له و نه بر علیه آن توصیه می نماید، اما نتایج اولیه مطالعه together علیه این دارو بوده است و تفاوتی با دارونما نداشته است، درحالی که داروی فلووکسامین نتایج خوبی داشته است، اما همچنان نمی توان توصیه کرد.

وی با اشاره به اینکه دارو های آی وی آی جی هم در گایدلاین درمان توصیه نشده، گفت: اینترفرون ها برای بیماران شدید توصیه نمی گردد، اما در چند روز اول بیماری نمی توان له یا علیه آن برای بیماران توصیه کرد.

حاجی حسینلو اعلام کرد: دارو های دیگر مثل هیدروکلرکین و آزیترومایسین به هیچ وجه برای درمان بیماران کووید توصیه نمی گردد و از دستورالعمل درمان خارج شده است.

dorezamin.com: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: فرارو
انتشار: 24 مهر 1400 بروزرسانی: 24 مهر 1400 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 15471

به "نگاهی به مهم ترین دارو های درمان کووید19 در جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به مهم ترین دارو های درمان کووید19 در جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید