کشف خرچنگ باستانی ناشناخته کویر لوت!

به گزارش سهندبلاگ، پژوهشگران در کویر لوت که گرم ترین منطقه دنیا است، نوعی خرچنگ کشف نموده اند که تا کنون ناشناخته بوده است. آنها این کشف خود را در مقاله ای در مجله علمی جانورشناسی خاورمیانه توضیح داده اند.

کشف خرچنگ باستانی ناشناخته کویر لوت!

به گزارش خبرنگاران به نقل از دویچه وله، یک مجله علمی از کشف نوعی خرچنگ تا کنون ناشناخته در کویر لوت خبر داده است. سال 2017 میلادی گروهی پژوهشگر تحقیقاتی را در کویر لوت انجام دادند که بخشی از نتایج آن روز دوشنبه 20 مرداد (10 اوت) در مجله علمی جانورشناسی خاورمیانه منتشر شد.

دشت لوت از مناطق فراگرم و بسیار خشک دنیا است که در جنوب شرق ایران بین استان های کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی قرار گرفته است.

در دهه نخست قرن بیست و یکم طی چند سال در بخش هایی از دشت لوت دمای هوا تا نزدیک 71 درجه سانتیگراد نیز ثبت شد و این منطقه گرم ترین نقطه سطح کره زمین شناخته شد.

ظاهرا ماهواره های اداره کل ملی هوانوردی و فضایی آمریکا (ناسا) در سال ها بعد دمای نزدیک به 81 درجه سانتیگراد را نیز در این دشت ثبت نموده اند که بالاترین میزان حرارت اندازه گیری شده در سطح کره زمین است.

دانشمندان یکی از علت های گرمای شدید دشت لوت را پوشش بسیار تیره رنگ این بیابان می دانند که حرارت خورشید را جذب می نماید. علت دیگر خشکی بیش از حد این کویر است که میانگین بارش باران در آن حدود سه سانتی متر در سال بیشتر نیست.

حسین رجایی، پژوهشگر موزه تاریخ طبیعی اشتوتگارت می گوید که پس از بارندگی در مواردی جویبارهایی در دشت لوت شکل می گیرد. او در یکی از این جویبارها چند خرچنگ باستانی پیدا کرد. پس از بارندگی شدید لاروهای این جانوران از تخم هایی که در منطقه وجود دارند رشد می نمایند.

خرچنگ های باستانی، گونه ای خرچنگ هستند که گفته می گردد حدود 200 میلیون سال پیش به رودخانه ها و جویبارهای کره زمین راه یافته اند.

مارتین شوندنر، پژوهشگر موزه تاریخ طبیعی وین خرچنگ های یافت شده در دشت لوت را گونه ای جدید توصیف می نماید که به گفته او چه به لحاظ شکل و چه از نظر ژنتیکی با گونه های شناخته شده تفاوت دارند.

  • نام گذاری به نام فعال جان باخته محیط زیست

محققان نام خرچنگ کشف شده در دشت لوت را به یاد هادی فهیمی، فعال و کارشناس محیط زیست که یک سال قبل از کشف آن در بهمن 96 در جریان سقوط هواپیمای پرواز تهران یاسوج جان باخت، Phallocryptus fahimii نام گذاری نموده اند.

به گفته کارشناسان، بسیاری از گونه های خرچنگ ها به وسیله تخم های ماندگار تکثیر می شوند که می توانند چند دهه در بستر رودها و جویبارهای خشک شده دوام آورند و با جاری شدن آب تبدیل به لارو خرچنگ شوند.

پژوهشگر موزه تاریخ طبیعی وین می گوید، این که این تخم های ماندگار حتی در دشت لوت هم به حیات ادامه داده اند، نشان می دهد آنها چقدر مقاوم هستند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 مهر 1399 بروزرسانی: 10 مهر 1399 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 9835

به "کشف خرچنگ باستانی ناشناخته کویر لوت!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف خرچنگ باستانی ناشناخته کویر لوت!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید