تور استرالیا: کوه سوزان استرالیا، 6000 سال در حال سوختن

به گزارش سهندبلاگ، کوه سوازن معروف به وینگن در نیو ساوت ولز استرالیا به مدت 6000 سال است که بدون وقفه در حال سوختن است و گردشگران می توانند با خیال راحت از این پدیده جالب تماشا نمایند.

تور استرالیا: کوه سوزان استرالیا، 6000 سال در حال سوختن

با تور استرالیا از بزرگترین کشور قاره اقیانوسیه دیدن کنید و شهرهای زیبای ملبورن و سیدنی استرالیا را ببینید.

حدود 224 کیلومتری شمال سیدنی، در نیوساوت ولز استرالیا، کوهی واقع شده است که طی 6000 سال گذشته در حال سوختن بوده است. آتش این تپه در عمق 30 متری زیر زمین می سوزد و منشا آن لایه های زغال سنگی است که در ماسه سنگ ها جریان دارد. بومی های استرالیا به آن کوه وینگن (mountain Wingen) می گویند که به معنای آتش است و از حرارت آن برای گرم کردن خانه ها در ماه های زمستان، برای پخت و پز و ساخت ابزارآلات استفاده می نمایند. این بومیان معتقد هستند یکی از افراد قبایل زمانی که اهریمن او را به درون زمین می برده، برای هشدار به دیگران این کوه را آتش زده است.

کاشفان اروپایی و مهاجران اولیه از وجود این کوه خبر داشتند؛ اما می پنداشتند دودی که از کوه بلند می گردد، ناشی از فعالیت های آتشفشانی باشد. تا اینکه یک زمین شناس در سال 1829 پیروز شد علت آتش سوزی را وجود لایه های زغال سنگ در بستر کوه اعلام کند.

سوختن زغال سنگ موضوعی رایج است و هزاران تکه از آنها در سطوح زیرزمین اقصی نقاط جهان در حال سوختن هستند، به طوری که فقط در استان پنسیلوانیا آمریکا، 45 آتش سوزی در جریان است که معروف ترین آنها از سال 1962 در معدن سنترالیا در حال سوختن است. در هند، بیش از هفتاد آتش سوزی در سطوح زیرین منطقه زغال خیز Jharia در جارکند وجود دارد که آتش سوزی آن ها از سال 1916 آغاز شده و رفته رفته منبع اصلی زغال سنگ در کشور را نابود می نماید.

این مشکل در کشورهای غنی از زغال سنگ مانند چین که آتش سوزی های زیرزمینی باعث از بین رفتن حداقل 10 میلیون تن زغال سنگ در طول سال می گردد، حادتر است؛ هر چند بعضی برآوردها، این عدد را بیست برابر بیشتر نشان می دهد. علاوه بر سوختن میلیون ها تن زغال سنگ، آتش سوزی های ناشی از آن باعث آلودگی شدید هوا و افزایش گازهای گلخانه ای در جو زمین می گردد. یک زمین شناس از دانشگاه آلاسکا این مسئله را یک فاجعه جهانی بدون مرز جغرافیایی قلمداد نموده که اگر فکری برای آن نگردد، خسارت های زیادی به بار خواهد آورد.

آتش سوزی زغال سنگ ها در زیر زمین، از پایدارترین آتش سوزی های کره زمین به شمار می رود که می تواند برای هزاران سال بدون وقفه بسوزد. شواهد زمین شناسی حاکی از آن است که آتش سوزی زغال سنگ ها از دوران پلیستوسن وجود داشته، اما آتش سوزی های امروزی ناشی از خطای انسانی بوده نظیر حوادث ناشی از معادن یا باز شدن راهی که به طور ناخواسته باعث رسیدن اکسیژن به زغال سنگ می گردد. بعضی از زغال سنگ ها در دمای 40 درجه سانتی گراد به یکباره مشتعل شده و وقتی آتش سوزی آغاز می گردد، دما به سرعت بالا می رود. با رسیدن اکسیژن به زغال سنگ ها، آتش شعله ور می گردد، اما از آنجا که امکان تهویه هوا خیلی کم است، گرما در داخل زمین محبوس می ماند به طوری که دمای بعضی از این آتش سوزی ها از 500 در جه سانتی گراد تجاوز می نماید.

خاموش کردن این آتش سوزی ها کار دشواری است. مارک امگل، کارشناس زمین شناسی می گوید: شما آتشی را خاموش می کنید و 10 متر آن طرف تر آتش دیگری بیرون می زند. به همین علت، بسیاری از کشورها از کوشش برای خاموش کردن آن ها دست کشیده اند. این آتش سوزی ها، تغییرات قابل توجهی در منظره ها و محیط اطراف خود به وجود می آورند. به عنوان مثال در نزدیکی یکی از این آتش سوزی ها در کشور آلمان، دمای هوای کوه تا حدی افزایش پیدا کرد که بسیاری از حشرات و عنکبوت ها می توانستند در سرمای زمستان به زندگی خود ادامه دهند و زنده بمانند. در کوه سوزان استرالیا نیز، گرمای ناشی از آتش سوزی باعث نابودی پوشش گیاهی منطقه شده است. بخش اعظمی از این منطقه در اثر همین آتش سوزی ها نابود شده و دود از شکاف های متعدد زمین بیرون می آید. گرمای زمین نیز باعث قرمز شدن رنگ خاک شده است.

برخلاف کوه سوزان پنسیلوانیا، کوه وینگن استرالیا محلی امن برای بازدید گردشگران است. یک جهت پیاده روی 4 کیلومتری در این منطقه وجود دارد که مجهز به تابلوهای راهنما و اطلاعاتی درباره داستان این کوه و میراث هیجان انگیز مردم بومی است. یک سکوی دیدن بر فراز این کوه سوزان واقع شده است که محلی امن برای دیدنی خروج دود از شکاف های زمین و سنگ هایی است که در اثر دما تغییر شکل پیدا نموده اند.

منبع: کجارو
انتشار: 1 بهمن 1400 بروزرسانی: 1 بهمن 1400 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 16241

به "تور استرالیا: کوه سوزان استرالیا، 6000 سال در حال سوختن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور استرالیا: کوه سوزان استرالیا، 6000 سال در حال سوختن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید