8 شهر آفریقایی که برای هر گردشگری مجذوب کننده است

به گزارش سهندبلاگ، قاره پهناور آفریقا با تاریخ غنی و منابع طبیعی بی شمار، مملو از جاذبه های دیدنی و شهرهای گردشگری است که کماکان بسیاری از مسافران، آن ها را نمی شناسند.

8 شهر آفریقایی که برای هر گردشگری مجذوب کننده است

با وجود اینکه اینستاگرام، مملو از تصاویر مسافران بر فراز کوه تیبل در کیپ تاون، در حال گشت و گذار در شهر آبی شفشاون (Chefchaouen) در شمال شرقی مراکش یا در حال فیگور گرفتن جلوی اهرام ثلاثه مصر است، باید بدانید که قاره آفریقا بسیار بزرگ تر از آن چیزی است که تا به امروز درباره آن دیده یا شنیده اید.

جاذبه های تماشای متعددی در کنار فعالیت ها و تجربه های هیجان انگیز در شهرهای مختلف قاره آفریقا وجود دارند که به هیچ وجه نباید از آن ها غافل شد. اما توریستان تا به امروز، تنها شهرهای اندکی را در این قاره کشف نموده اند.

خبرنگاران به همین منظور میخواهد شهرهای کمتر شناخته شده را به شما معرفی کند تا در سفر به این قاره پهناور و زیبا، راهنمای سفر شما باشد. آفریقا با فرهنگ ها و منظره ها بسیار متنوع، شهرهای بسیاری را در خود جای داده است که توریستان آینده نگر باید آن ها را برای سفر در نظر داشته باشند.

آیا تا به امروز به بازدید از صحراهایی چون کالاهاری (Kalahari) فکر نموده اید؟ آیا می دانید مرکز های آفریقایی چقدر مدرن هستند؟ باید بدانید که جاذبه ها و فعالیت های بسیاری برای لذت بردن توریستان در این قاره وجود دارند که قطعا تا به امروز فکر کاوش در آن ها به سرتان هم نزده است.

اگر یک توریست مبتدی هستید یا قصد دارید یک سفر متفاوت و تازه را امتحان کنید، در ادامه با ما همراه باشید تا لیستی از شهرهای کمتر شناخته شده آفریقایی را به شما معرفی کنیم.

شهرهای کمتر شناخته شده قاره آفریقا:

  • ویندهوک (Windhoek)؛ مرکز نامبیا
  • اقصر (Luxor)؛ مصر
  • دوربان (Durban)؛ سومین شهر بزرگ آفریقای جنوبی
  • ایبادان (Ibadan)؛ جنوب غربی نیجریه
  • مومباسا (Mombasa)؛ دومین شهر پرجمعیت کنیا
  • جیبوتی (Djibouti City)؛ پاتخت جیبوتی
  • کیگالی (Kigali)؛ مرکز و بزرگ ترین شهر رواندا
  • تیمبوکتو (Timbuktu)؛ اقتصادی

1. ویندهوک (Windhoek)؛ مرکز نامیبیا

ویندهوک، مرکز و بزرگ ترین شهر کشور نامیبیا است که در مرکز جنوب قاره آفریقا واقع شده است. جمعیت و مقدار جغرافیایی این شهر از زمان استقلال نامیبیا از سال 1990، به طور ثابتی در حال افزایش بوده است. شورای شهر ویندهوک با طرحی بلندپروازانه قصد دارند تا مرزهای شهر را به سمت شمال توسعه دهند و ویندهوک را تبدیل به سومین شهر بزرگ دنیا از نظر مساحت، پس از استانبول و تیانجین (Tianjin) نمایند.

ویندهوک در گذشته، دارای معادن بسیاری بوده است و به همین علت، موزه های منحصربه فردی چون موزه راه آهن ترنس نامیب (TransNamib Railway Museum) و موزه ملی علوم زمین شناسی (National Earth Sciences Museum) در آن وجود دارند.

بازدید از مرکز صنایع دستی نامیبیا را به هیچ وجه از دست ندهید. شما در این مرکز علاوه بر تماشای نمایش هنرمندان محلی نامیبیا، می توانید از فروشگاه های هنرمندان مختلف و متعدد این منطقه، از الماس بُرها گرفته تا منبت کاران چوب خرید کنید.

اگرچه ویندهوک، خود مکانی فوق العاده برای بازدید و گشت و گذار به شمار می آید، باید بدانید که موقعیت مکانی این شهر در مرکز کشور، این مزیت را در اختیار بازتماشامایندگان قرار می دهد تا بتوانند به آسانی به دیگر شهرهای نامیبیا دسترسی پیدا نمایند.

اگر کمی از ویندهوک به سمت جنوب حرکت کنید، به سوسس ولی (Sossusvlei) می رسید، یک گودال وسیع پر از نمک و خاک رس که با دانه های شنی قرمز-نارنجی صحراهای نامیبیا احاطه شده است. به سمت غرب که بروید با تالاب فلامینگوها در شهر والویس بی (Walvis Bay) روبه رو خواهید شد و اگر کمی خوش شانس باشید، می توانید هزاران فلامینگوی سفید و صورتی را از یک تفرجگاه محبوب در این منطقه تماشا کنید.

2. اقصر (Luxor)؛ مصر

اگر پس از بازدید از اهرام ثلاثه جادویی مصر، زمان کافی در اختیار داشتید به سمت شهر اقصر در بالادست رودخانه بروید تا با جاذبه های مسحورنماینده تر و عجیب تری روبه رو شوید. تعداد قابل توجهی از توریستان از شهر اقصر، درست آن طرف دره پادشاهان در کرانه باختری رود نیل تماشا می نمایند؛ اما بازتماشامایندگانی که از اهرام ثلاثه جیزه به این منطقه می آیند، حس می نمایند که اقصر، شهری خلوت و به دور از همهمه توریستان است.

اقصر مانند دیگر شهرهای باستانی مصر، در کرانه رود نیل واقع شده است و هتل ها، موزه ها و سکونتگاه ها در حاشیه شرقی آن، جایی که خورشید طلوع می نماید، قرار دارند. تا به امروز حاشیه غربی، جایی که خورشید غروب می نماید، خانه مقبره فراعنه بوده است؛ اما هم اکنون یک مرکز توریستی و امکانات رفاهی دیگر در این بخش از شهر دیده می شوند.

63 مقبره تا به امروز در شهر اقصر حفاری شده اند که مشهورترین آن ها، پادشاه توت عنخ آمون (King Tutankhamun) است. مقبره توت عنخ آمون در یک محوطه باستان شناسی بزرگ تر، هم اکنون به عنوان یک مکان میراث دنیای شناخته می شود و از محل دفن او، به عنوان یکی از مهم ترین یافته های باستان شناسی در قرن بیستم میلادی یاد می شود.

مقبره توت عنخ آمون، بعلاوه محل پر و بال گرفتن ایده نفرین فراعنه است. نفرینی که گفته می شود، پای تمام کسانی که در تخریب مقبره های مصری شرکت نمایند را خواهد گرفت. اگرچه این نفرین، کمی خرافی و خنده دار به نظر می رسد؛ اما نفرین و داستان های بی شمار مرتبط به آن کماکان در فرهنگ امروز مصر نیز وجود دارند.

3. دوربان (Durban)؛ سومین شهر بزرگ آفریقای جنوبی

زمانی که که بخش اعظم آفریقای جنوبی با فصل زمستان روبه رو می شود، دوربان به معنای واقعی کلمه یک شهر گرم است که در تمام سال از آب و هوایی مطبوع و دلپذیر برخوردار است. ساحل مشهور گلدن مایل (Golden Mile beach) و تفرجگاه آن به نسبت همتاهای خود در کیپ تاون، بسیار خلوت تر هستند و شما قادر خواهید بود تا برای فعالیت های موردنظرتان، یک ساحل مناسب پیدا کنید.

خانواده ها عاشق ساحل نورث (North Beach) خواهند شد که به خاطر آب های آرامش مشهور است. این ساحل برای شنا کردن و ساختن قلعه های شنی، انتخابی فوق العاده به شمار می آید و شما می توانید در کنار تفرجگاه از انواع مختلفی از غذاهای کنار ساحلی لذت ببرید. اگر می خواهید موج سواری کنید، به ساحل ادینگتون (Addington Beach) بروید، ساحلی که محلی ها هم برای موج سواری به آنجا می فرایند.

افرادی که به غواصی علاقه دارند، باید به ساحل ترژر (Treasure Beach) بفرایند. این ساحل در منطقه بلاف (Bluff) در حاشیه جنوبی دوربان واقع شده است و به عنوان مکانی بی نظیر برای فعالیت های زیر آبی شناخته می شود. بازتماشامایندگانی که در حین جزر غواصی می نمایند، می توانند از تماشای انواع گونه های حیات دریایی از جمله پروانه ماهی و لیسه دریایی (nudibranch) لذت ببرند.

اگر با گونه های مختلف جانوران دریایی آشنایی ندارید، سری به انجمن حیات وحش و محیط زیست بزنید و در برنامه های آموزشی آن ها شرکت کنید که شامل تورهایی می شود که برای شرکت عموم آزاد هستند.

اگر از جاذبه های دیگر توریستی دوربان اطلاعی ندارید، به سراغ تور بیست دوربان (BESETdurban) بروید. تورهای پیاده روی بیست دوربان به شما نشان می دهند که برای غذاخوردن، نوشیدن و سرگرم شدن به کجاها بروید و با تمرکزی ویژه بر عدالت اجتماعی، اطلاعات تاریخی جذابی در اختیار شما قرار می دهند.

شما بعلاوه می توانید در یکی از تورهای عمومی رایگان دوربان شرکت کنید که هر چهار تا 6 هفته برگزار می شوند یا به یک تور خصوصی یا گروهی بروید.

4. ایبادان (Ibadan)؛ جنوب غربی نیجریه

ایبادان، سومین شهر پرجمعیت کشور نیجریه و مرکز استان اویو، شهری بزرگ و پهناور است که حدود سه میلیون نفر جمعیت دارد. خوشبختانه، یکی از اولین چیزهایی که در بدو ورود به شهر می بینید، برج باور (Bowers Tower) است. این برج، به جای مانده ای از گذشته مستعمرگی نیجریه است و بر فراز اوکه آره (Oke-Are)، بلندترین تپه شهر واقع شده است. چشم مقدارای پانارومایی از بالای برج به تازه واردان یاری می نماید تا با این شهر به خوبی آشنا شوند.

ایبادان، زمانی یکی از پرجمعیت ترین شهرهای آفریقای زیرصحرایی یا سیاه (منطقه ها جنوب صحرای بزرگ آفریقا) به شمار می آمده است و بعضی از قدیمی ترین و بزرگ ترین بازارهای این قاره در این شهر، قرار دارند.

اوجه (Oje)، قدیمی ترین بازار ایبادان که به خاطر فروشندگان پارچه اش، مشهور است، بیش از 100 سال قدمت دارد. شما علاوه بر تماشای انواع مختلف پارچه یوروبا (Yoruba fabric)، می توانید از عطاری های متعدد این بازار نیز خرید کنید. آن ها در کنار گیاهان دارویی، صابون سیاه مشهور نیجریه را در اختیار شما قرار می دهند که گفته می شود همه چیز را از آکنه و اگزمای پوستی گرفته تا تب را درمان می نماید.

اگر به بازدید از بازارهای هیجان انگیز ایبادان علاقه دارید، باید یک برنامه حداقل چند هفته ای برای اقامت در این شهر بریزید. زیرا بیشتر بازارهای تاریخی شهر هر روز باز نیستند و اغلب آن ها از برنامه منظمی پیروی نمی نمایند.

به طور مثال، بازار اوجه، هر 10 روز یکبار باز است و این مساله یعنی که نمی توان گفت این بازار در چه روز مشخصی از هفته یا چه تاریخ مشخصی از ماه، باز است. هر بازاری در شهر ایبادان، برنامه خود را دارد و معمولا هر هفت تا 14 روز یکبار، باز است.

5. مومباسا (Mombasa)؛ دومین شهر پرجمعیت کنیا

مومباسا، قدیمی ترین شهر کنیا و مرکز صنعت توریستی در ناحیه ساحلی است و در گذشته به عنوان مرکز تجاری در این منطقه شناخته می شده است. این شهر به خاطر موقعیت استراتژیکش، در طول صدها سال، شاهد حکومت رژیم های مختلفی بوده است و شما امروز می توانید تاثیرات آن ها را در مومباسا ببینید. ترکیب فرهنگ های آفریقایی، خاورمیانه و هندوستان، تاریخ مستعمرگی چند فرهنگی و تاسف بار این شهر را به ما نشان می دهد.

سواحل مومباسا در کرانه اقیانوس هند، منحصربه فرد و استثنایی هستند. شما با گستره وسیعی از سواحل در این شهر روبه رو خواهید بود، اما ساحل دیانی (Diani Beach)، درست مانند ایپانما (Ipanema) در کنیا، مشهورترین آن ها است. این ساحل، انتخابی فوق العاده برای افرادی است که در پی حمام آفتاب گرفتن و استراحت کردن هستند. توریستان ماجراجو هم می توانند از کایت سرفینگ، جت اسکی و غواصی اسنورکلینگ در صخره های مرجانی اطراف این منطقه لذت ببرند.

مومباسا شهری امن است، اما بازتماشامایندگان باید در سفر به بعضی منطقه ها شهر، مراقب دزدها باشند، زیرا دزدی در اینجا بسیار رایج است. اما برخلاف بعضی از کشورهای دیگر، دزدان این شهر غالبا میمون ها به خصوص میمون های بابون، وروت و شست بریده هستند که مواد غذایی و هر چیز دیگری که علاقه آن ها را در اتاق های هتل یا حتی به طور مستقیم در دست افراد جلب کند را می دزدند.

قبل از ترک هتل یا اقامتگاه خود، درها و پنجره ها را ببندید و سپس به گردش در شهر بروید تا وقتی برمی شد، مواد غذایی تان گم نشده باشند و با اتاقی بهم ریخته و نامرتب روبه رو نشوید.

6. جیبوتی (Djibouti City)؛ پاتخت جیبوتی

شهر جیبوتی، مرکز کشور جیبوتی به عنوان هنگ کنگ فرانسوی دریای سرخ شناخته می شود و تاثیرات فرهنگی بسیاری را می توان در آن مشاهده کرد. صدها سال تجارت، مهاجرت و مستعمرگی، سنت ها و به خصوص آداب غذایی آن ها را متحول نموده است. بازتماشامایندگان در شهر جیبوتی با غذاهای مخصوص یمنی و سواقتصادیایی، همراه با استانداردهای فرانسوی و بعلاوه تعداد زیادی از رستوران های فیوژن (رستوران هایی که غذاهای فرهنگ های متفاوت را ارائه می دهند)، روبه رو می شوند.

رستوران های فیوژن فرانسوی-اتیوپیایی متداول ترین غذاخوری های شهر جیبوتی هستند، اما شما به سادگی می توانید غذاهای عربی، ایتالیایی، چینی و ویتنامی و بعلاوه ترکیب آن ها را در این شهر پیدا کنید. اگر نمی دانید باید از کجا شروع کنید، به رستوران زنجیره ای فیوژن ملتینگ پات (The Melting Pot) بروید که نهایت غذاهای ترکیبی را به شما ارائه می نماید. شما در این رستوران می توانید هر نوع غذایی که دوست دارید را سفارش دهید، از کباب شتر گرفته تا استیک کره ای. اما تنها یک شب در ماه می توانید در این رستوران از سرو سوشی با استانداردهای فرانسوی و جیبوتی لذت ببرید.

اگر ترجیح شما این است که خودتان غذا بپزید، می توانید مواد اولیه غذایی تازه و باکیفیت را از بازار مرکزی در محله آفریقایی (African Quarter) تهیه کنید. شما در این بازار علاوه بر محصولات غذایی تازه و ماهی، با مغازه های صنایع دستی، پارچه فروشی و ادویه فروشی نیز روبه رو خواهید شد که خرید کردن از آن ها، لذت فراوانی دارد.

7. کیگالی (Kigali)؛ مرکز و بزرگ ترین شهر رواندا

زیست بوم منحصربه فرد کشور رواندا، آن را تبدیل به یکی از معدود مکان های به جای مانده در دنیا برای تماشا گوریل های کوهستانی نموده است که توریستان بسیاری را به شهر کیگالی، مرکز آن می کشانند. برای بازدید از این شهر و گشت و گذار در فضای بی نظیر و بسیار تمیز آن به حداقل چندروز زمان احتیاج دارید. کیگالی پس از فاجعه نسل کشی توتسی (Tutsi) در سال 1994، شکوفا شده است. در مرکز شهر، یادبودی برای قربانیان این فاجعه ساخته شده است که حتما باید از آن تماشا کنید.

مراکز خرید فوق العاده و بسیاری در کیگالی، به خصوص در منطقه نیامیرام بو (Nyamirambo) وجود دارند. این منطقه مسلمان نشین با محیطی سرزنده و مملو از رستوران ها، کافه ها و فروشگاه ها، شما را شگفت زده خواهد نمود و با سرو غذاهای حلال، محلی مناسب برای توریستان مسلمان به شمار می آید.

شما بعلاوه می توانید برای تماشای یک منظره خارق العاده از غروب آفتاب از منطقه نیامیرام بو به بالای کوهستان کیگالی، بروید. کوهنوردی در این کوهستان، احتیاج به آمادگی بدنی خاصی ندارد و جهت صعود، نسبتا آسان است و افراد بسیاری می توانند از بالا بردن از کوهستان کیگالی لذت ببرند.

افرادی که در پی راهی ساده تر برای آشناشدن با فرهنگ شهر کیگالی هستند، باید سری به مرکز هنری اینما (Inema Art Center) بزنند. اینما، علاوه بر نمایش دادن آثار هنری، خانه هنرمندان و بعلاوه محل برگزاری برنامه های هنری است و بر توانمندسازی جامعه، تمرکز دارد.

یکی از برنامه های هنری اینما، طرح های خلاقیت است که در آن به زنان رواندایی آموزش داده می شود تا بتوانند آثار هنری خلق نمایند و صنایع دستی فراوری نمایند. به زنانی که در این برنامه شرکت می نمایند، صنعتگران اینزیا (Inzia Crafts) گفته می شود. آن ها پس از آموزش در پروژه های دباغی، بافندگی و دیگر کارهای دستی به کار گرفته می شوند.

8. تیمبوکتو (Timbuktu)؛ اقتصادی

تیمبوکتو، شهری زیبا و خارق العاده است. این شهر درست در شمال رودخانه نیجر در شمال صحرای بزرگ آفریقا واقع شده است و زمانی یک شهر تجاری مهم در جهتهای تجاری طوارق (Tuareg) در سراسر صحرا بود. زمانی که فرانسوی ها به این شهر رسیدند، نام شهر طلا را به آن دادند، اما امروز تیمبوکتو، شهری روبه رو با پدیده بیابان زایی و فقیر است که فقر آن تا حدی به علت کاهش عایدی حاصل از توریستی است.

تیبوکتو از سال 2008 تا 2013، قربانی نگون بخت مجموعه ای از حملات و اشغالگری های گروه های مختلف اسلامی افراطی بود و با وجود اینکه تهدیدات آن ها تا حد زیادی از بین رفته، اما کماکان به صورت کامل ناپدید نشده است. سفر به این منطقه، سفری مشکل است و قطعا برای افرادی که تا به امروز به سفرهای صحرایی نرفته اند یا یک برنامه سختگیرانه برای سفر خود می چینند، گزینه مناسبی به شمار نمی آید.

تا به امروز، هیچ پرواز تجاری وجود ندارد که به تیمبوکتو برود. بنابراین، تنها گزینه های شما برای دسترسی به این شهر، قایق سواری در رودخانه نیجر و اجاره یک ماشین آفرود و رانندگی تا آنجا است. امن ترین گزینه ای که دارید، پیدا کردن بلیط هواپیمای چارتری است که یک سازمان غیردولتی آن را برای پرواز به تیمبوکتو اجاره می نماید.

بیشتر مردم تصمیم می گیرند که از خیر سفر زمینی بگذرند، زیرا در این جهت، احتمال برخورد با ایستگاه های بازرسی پلیس، نزاع ها و شورش های همیشگی یا زمین های مین گذاری شده واقعی وجود دارد. البته باید بدانید که رزرو کردن یک جایگاه در هواپیما برای افرادی که در این منطقه ارتباطات ندارند، بسیار مشکل است.

اگر بتوانید به طریقی از تمامی این موانع واقعی عبور کنید و خودتان را به تیمبوکتو برسانید، می توانید از تماشای مسجد 700 ساله خارق العاده دجین گوئربر (Djinguereber Mosque) لذت ببرید. ساخت این مسجد به وسیله مانسا موسی (Mansa Musa) در سال 1324 شروع شد. وی پس از سفر مشهور عجیب خود به مکه و الهام گرفتن از خانه خدا به تیمبوکتو آمد و این مسجد را ساخت.

مانسا موسی چند سال پس از شروع ساخت این مسجد خارق العاده، ترور شد، اما دجین گوئربر یا مسجد بزرگ و قصر سلطنتی وی کماکان به عنوان نمادی از سلطنت فوق العاده پیروز و صلح آمیز او پابرجا است. سلطنت مانسا موسی و علاقه وی، بیشتر بر مسائل علمی، هنری و دین اسلام متمرکز بود.

موسسه مطالعات و تحقیقات عالی اسلامی احمد بابا (Ahmed Baba Institute)، بنایی تاثیرگذارتر از اقامتگاه سلطنتی منسا موسی است و بزرگ ترین مجموعه ادبیات اسلامی و آفریقایی دنیا را در خود جای می دهد. قدمت بسیاری از نسخه های خطی موجود در این موسسه به قرن های 13 و 14 برمی شود و از آن موقع تا به امروز از آن ها حتی در زمان تهدیدهای جدی به خوبی محافظت و نگهداری شده است.

البته باید بدانید که متاسفانه در 20 سال گذشته به خاطر فعالیت شورشیان، بخش زیادی از این نسخ گم شده اند؛ اما چیزی که به جای مانده است، کماکان یک کلکسیون بزرگ به شمار می آید و آن قدر به عنوان بخشی از میراث معنوی جمعی این منطقه اهمیت دارد که افراد متعهد به انجام وظیفه، حاضر به دفاع از آن، حتی به قیمت جانشان هستند.

منبع: کجارو / matadornetwork.com
انتشار: 16 اسفند 1400 بروزرسانی: 16 اسفند 1400 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 16622

به "8 شهر آفریقایی که برای هر گردشگری مجذوب کننده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 شهر آفریقایی که برای هر گردشگری مجذوب کننده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید