تور ارزان یونان: حقایقی جالب در خصوص آکروپولیس آتن

به گزارش سهندبلاگ، آتن مرکز کشور یونان، دارای تاریخی متنوع و غنی است که برای سال هاست، مردم مشتاق زیادی را از سراسر این پهنه خاکی به خود جذب می نماید. منظره ها زیبای این شهر شامل به جای مانده سازه های باستانی، احساسی از ترس و وحشت به همراه دارند. گفته می گردد که زیبایی در چشم بیننده است، اما این مورد برای آتن صدق نمی نماید، چرا که همه چیز در آن کنار هم زیبا و مقدس به نظر می رسد. باشکوه ترین سازه تاریخی در آتن، آکروپولیس است. آکروپولیس های زیادی در یونان وجود دارد، اما این یکی دارای روح کلاسیک یونانی و با افتخار، گواه ماهیت امپراطوری قدرتمندش است. آکروپولیس به حدی معروفیت و محبوبیت دارد که نام آن مترادف با شخصیت انسانی در آتن شده است.

تور ارزان یونان: حقایقی جالب در خصوص آکروپولیس آتن

سفر با تور ارزان یونان را از دست ندهید و از نزدیک با سرزمین اسطوره های باستانی آشنا شوید و شهرهای سانتورینی، آتن و میکونوس را ببینید.

واژه Acropolis برگرفته از لغت یونانی

آیا می دانستید؟

 • آکروپولیس آتن بیش از 149 متر از سطح دریا بالاتر و سطح ناحیه ای به وسعت 30,000 متر مربع را پوشش داده است.
 • اولین اشتغال انسان در آکروپولیس، متعلق به دوره نوسنگی در هزاره چهارم قبل از میلاد (بعضی منابع، هزاره ششم قبل از میلاد را ذکر نموده اند) برمی گردد که شواهد، نشان دهنده اشتغال نسل بشر، در غارهای اطراف منطقه تاریخی آتیک بوده است.
 • نشانه بعدی، از مقیاس بزرگ اشتغال انسانی در اواخر عصر برنز خبر می دهد، دوره ای که آن را با حکمرانی موکنایان (تمدن موکنای) می شناسند. شواهدی کافی وجود دارد که به حضور مگارون (نوعی کاخ) موکنای، روی تپه آکروپولیس اشاره دارد.
 • این مگارون درون دیواره ای بزرگ محصور شده بود که مانع از دسترسی دشمنان به تپه می شد. این دیواره تا قرن پنجم میلادی، شرایط حفاظت از مجموعه را فراهم آورده بود.
 • بعلاوه به جای مانده های یک چاه عمیق از دوره موکنایان، در پایین دست تپه کشف شده است. ظاهرا این چاه، سرچشمه اولیه آب مورد احتیاج مجموعه، به علاوه حفاظت در برابر دشمنان بوده است.
 • در اصل، آکروپولیس به منظور اهداف دفاعی ساخته شده بود و یاری می کرد تا یونانی ها در زمان جنگ، از درون این مجموعه چشمشان را روی مواضع دشمنان باز نگه دارند.
 • بعدها از این مجموعه برای دو هدف استفاده شد، یک دژ مستحکم و یک مرکز دینی که میزبان یکی از مشهورترین بناهای جهان، یعنی پارتنون بود. به همین علت است که تپه آکروپولیس را صخره مقدس آتن می نامند.
 • آکروپولیس بعلاوه به عنوان سکروپیا یا Kekrops (نام اولین پادشاه آتن، که به افسانه مرد ماری مشهور است) هم شناخته می گردد.
 • سه عمارت اصلی آکروپولیس، پارتنون، ارختیون و معبد آتنا نایک هستند. پارتنون به طور تحت اللفظی معنی آپارتمان باکره میدهد و به الهه آتنا که حامی شهر آتن شناخته می شد، اختصاص داده شده بود. ارختیون که گفته شده است در مقدس ترین گوشه تپه آکروپولیس قرار داشت، مکانی بود که همه مراسم های مقدس مرتبط به الهه آتنا و پوسایدون یا پوزئیدون (خدای دریاها در اساطیر یونانی)، در آن برگزار می شد. معبد آتنا نایک نیز ساختاری میدانی با معماری ایونی یونان است، که روی لبه جنوب غربی تپه آکروپولیس قرار گرفته است. جالب اینکه، مجسمه الهه پیروزی آتن (آتنا) در این معبد، او را به عنوان خدای باروری نشان داده است.
 • معبد آتنا پولیاس، در حدود سال های 550 تا 570 قبل از میلاد، روی تپه آکروپولیس ساخته شد. این زیارتگاه سنگ اهکی سبک دوریسی محافظ شهر، Hekatompedon، به معنی شخصی با 100 فوت (حدود 30 متر) قد نامیده می شد و احتمالا سمت راست جایی که امروزه پارتنون قرار گرفته است، واقع شده بود.
 • معابد بیشمار دیگری در آکروپولیس و دوره به اصطلاح آرکائیک ساخته شده است، اما بسیاری از آن ها طی حملات ایرانی ها، تا حدی یا به طور کامل تخریب شدند. در اصطلاح فارسی، قلوه سنگ، فراوان ترین ودیعه باستان شناسی است که تا به امروز در آکروپولیس کشف شده است.
 • پس از اینکه در 580 سال قبل از میلاد، بخش قابل توجهی از آکروپولیس از طریق ایرانی ها غارت شد، آتنی های متکبر تصمیم گرفتند که هرگز آن را بازسازی نکنند. با این وجود، بعد از گذشت 33 سال، ژنرال پریکلس بود که پیروز به متقاعد کردن آتنی ها برای انجام فعالیت ساختمانی در آکروپولیس و آغاز یک برنامه بزرگ ساختمان سازی در قرن پنجم قبل از میلاد شد.
 • سال های 430 تا 460 قبل از میلاد را عصر طلایی آتن می نامند که با پر کاری فعالیت ساختمانی در اطراف و خارج شهر معین است.
 • بناهای بیشماری در آکروپولیس دست خوش تغییرات شدید قرار گرفتند و بعضی نیز به طور کامل بازسازی شدند که پارتنون هم یکی از آن ها بود.
 • در دوران حاکمیت مسیحیان و رومی ها، تعمیر و بازسازی بناهای یادبود ادامه پیدا کرد. اما در طول قرن سوم پیش از میلاد بود که پس از تهدید آتن از طریق هرولی ها، تعمیرات عمده منجر به قوی شدن استحکامات گشت و آکروپولیس به عنوان پادگانی نظامی، بازسازی شد.
 • امپراطوری روم شرقی، پارتنون را که در اصل به آتنا، الهه یونانی اختصاص داده شده بود، تبدیل به کلیسای ویرجین ماری (مریم مقدس) کرد و بعدها، عثمانی ها این سازه را به عنوان مقر فرماندهی شان مورد استفاده قرار دادند.
 • عثمانی ها بعلاوه، مسجدی کوچک با یک مناره داخل پارتنون ساختند که بعدها، به نشانه قابل توجهی از حکومت عثمانی تبدیل شد.
 • در سال 1687 میلادی، در حالی که نیروهای عثمانی ها پارتنون را اداره می کردند، ونیزی ها، پشته های مهماتی را که درون پارتنون نگهداری می شد، بمباران کردند. در نتیجه این عمل، انفجار بزرگی رخ داد که باعث وارد شدن آسیب شدید به عمارت و بعلاوه مجسمه های آن شد.
 • در سال 1806 میلادی، لرد الگین از عثمانی ها اجازه گرفت تا بعضی از مجسمه های مرمری بازمانده از انفجار را انتقال دهد. این مجسمه ها که در حال حاضر درون موزه بریتانیای لندن نگهداری می شوند، به مهره الگین یا مرمرهای پارتنون مشهور هستند.
 • از سال 1983، دولت یونان برای بازپس گیری مرمرهای الگین کوشش بسیاری نموده، اما تا به امروز پیروزیتی به دست نیاورده است.
 • جدای از 3 سازه اصلی، بنای باشکوهی به نام تئاتر دیونی سوس وجود دارد که در دامنه آکروپولیس ساخته شده است. این تئاتر روباز در آتن، احتمالا اولین در نوع خودش بود.
 • یکی دیگر از بناهای تاثیرگذار این مجموعه، ایوان سرپوشیده یومینز (Eumenes) است که به عنوان گردشگاه، از طریق مردم استفاده می شد.
 • اودئون پریکلس، که درست کنار تئاتر دیونی سوس قرار گرفته است، سازه جالبی است. این ساختار میدانی در سال 435 قبل از میلاد، از طریق پریکلس و به منظور برگزاری کنسرت های موسیقی ساخته شد. بنای اصلی، در قرن اول پیش از میلاد در آتش سوخت و بعدها در قرن دوم میلادی بازسازی شد.
 • از بناهای دیگر آکروپولیس می توان به پناهگاه آرتمیس برارونایا (Artemis Brauronia)، قربانگاه آتنا، پناهگاه زئوس پولیاس (Zeus Polieus)، آسکلیپیون (Asclepeion) و Eleusinion اشاره نمود.
 • مردم باستانی آتن، از قرن چهارم پیش از میلاد تا قرن سوم بعد از میلاد مسیح، هر چهار سال یک بار، جشنواره ای به نام پاناتنی آ برگزار می کردند. طی این جشنواره، حرکت دسته جمعی از آتن آغاز و هنگامی که یک لباس پشمی به آتنا تقدیم می شد، در آکروپولیس خاتمه می یافت.
 • طی سال ها، مجموعه آکروپولیس آتن از آلودگی رنج می برد. در سال 1975، دولت یونان بازسازی آکروپولیس را عهده دار شد. با این وجود، کار بازسازی و احیای این مجموعه به کندی انجام شده است. در سال 2007، بسیاری از اشیای تاریخی، به موزه تازه تاسیس آکروپولیس منتقل شدند.
 • آکروپولیس آتن، نماد رجحان هنری و معماری و الهام بخش هنرمندان بیشماری از دوران رومی ها تا عصر حاضر بوده است. نباید فراموش کنید که این مجموعه یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری جهان به شمار می رود که هر ساله، حدود 3 میلیون بازدیدکننده به خود جذب می نماید. با این حال، تکنولوژی مدرن و دخالت انسانی باعث شده است آسیب قابل توجهی به آن برسد، به حدی که سازمان جهانی یونسکو، پروژه ای 15 میلیون دلاری را برای نجات این اثر تاریخی متقبل شده است. طی این پروژه، یونسکو موزه آکروپولیس را تاسیس نموده است. این موزه مصنوعات کشف شده ای از آکروپولیس را در خود نگهداری و از آن ها در برابر آسیب و نابودی محافظت می نماید.

منبع:buzzle

منبع: کجارو
انتشار: 4 دی 1400 بروزرسانی: 4 دی 1400 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 16031

به "تور ارزان یونان: حقایقی جالب در خصوص آکروپولیس آتن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان یونان: حقایقی جالب در خصوص آکروپولیس آتن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید