خویشاوند گم شده گوزن در ابعاد یک خرگوش در ویتنام پیدا شد!

به گزارش سهندبلاگ، در عکسی که توسط یکی از دوربین های کاشته شده در طبیعت ویتنام گرفته شده پس از 30 سال یک موش گوزن زنده دیده می گردد.

خویشاوند گم شده گوزن در ابعاد یک خرگوش در ویتنام پیدا شد!

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام سفر کنید.

به گزارش سهندبلاگ و به نقل از گیزمگ، زمین در آستانه ششمین رویداد بزرگ انقراض واقع شده است و حیوانات با سرعت نگران نماینده ای در حال از بین رفتن هستند. اما همه خبرها به این بدی نیست، چرا که دانشمندان پس از 30 سال گونه ای را دوباره کشف نموده اند که مدتها است از بین رفته پنداشته می شد.

موش گوزن پشت نقره ای(silver-backed chevrotain) حیوانی کوچک به اندازه یک خرگوش وحشی و شبیه به گوزن است که تقریبا 30 سال بود در طبیعت دیده نشده بود و اکنون به دام یکی از تله های دوربینی در ویتنام افتاده است.

موش گوزن پشت نقره ای که به اسم موش گوزن ویتنامی یا Tragulus versicolor نیز شناخته می گردد به اندازه یک خرگوش است اما قیافه آن مخلوطی از موش و گوزن به نظر می رسد. از این رو نام آن را موش گوزن گذاشته اند.

موش گوزن یکی از کوچکترین اعضای خانواده سم داران شامل گوزن، خوک، لاما، گوسفند، زرافه و غیره است.

این حیوان اولین بار بیش از یک قرن پیش در ویتنام کشف شد و به دلیل گریزپا بودن و کوچک و پنهان کار بودن و اینکه به ندرت دیده می گردد، اطلاعات کمی از آن در دسترس است. در واقع آخرین مشاهده رسمی این حیوان در سال 1990 بود که یک شکارچی یکی از آنها را شکار نموده بود.

این غیبت چند دهه ای باعث شده است که موش گوزن ها در لیست 25 گونه گمشده در حیات وحش جهانی قرار بگیرند. البته دانشمندان نگران این نبودند که این موجود از بین رفته و منقرض شده باشد، چرا که افراد محلی اصرار داشتند که هنوز آنها را می بینند، اما هیچ یک از این گزارش ها از نظر علمی اعتبارسنجی نشده بود.

بنابراین برای پی بردن به وجود موش گوزن پشت نقره ای یک تیم بین المللی از دانشمندان در سه استان ویتنام با افراد محلی مصاحبه کردند و از ملاقات آنها با موش گوزن ها سوال کردند. سپس 30 دوربین حساس به حرکت را در یک زیستگاه جنگلی به امید کشف آنها قرار داد.

طی یک دوره شش ماهه تله های دوربینی بیش از 200 بار این گونه را مشاهده کردند. دانشمندان نمی توانند بگویند دقیقاً چند موش گوزن در این زیستگاه زندگی می نمایند، اما حداقل تأیید می نمایند که این گونه هنوز زنده و سالم است و خطر انقراض آن را تهدید نمی کند.

کشف مجدد موش گوزن به معنای این است که این حیوان به باشگاه بسیار خاص حیوانات گمشده و پیدا شده می پیوندد.

در سال های اخیر حیوانات گمشده ای شامل یک بزمجه به نام Varanus douarrha، چوبک جزیره لرد هووی، زنبور بزرگ والاس، آهوی شومبورگ و گنجینه ای کامل از گونه هایی که در شهر گمشده میمون خدا در هندوراس پنهان شده بودند، دوباره مشاهده شده اند.

محققان می گویند که اقدامات بعدی انجام آنالیز های فشرده تر برای مشخص تعداد موش گوزن ها و کوشش برای محافظت بیشتر از آنهاست.

این تحقیق در مجله Nature Ecology & Evolution منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 آبان 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 4361

به "خویشاوند گم شده گوزن در ابعاد یک خرگوش در ویتنام پیدا شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خویشاوند گم شده گوزن در ابعاد یک خرگوش در ویتنام پیدا شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید