عکس یک سنگ عجیب شمال تهران در مجله خارجی، چرا نامش را پیرزن گذاشتند؟

به گزارش سهندبلاگ، نام سنگ پیرزن هنوز در میان گفتگو های اهالی محله ولنجک زنده است. با وجود اینکه از این سنگ عجیب و غریب اکنون دیگر نشانی باقی نمانده، اما هنوز هم اهالی در نشانی دادن ها به جای آن سنگ اشاره می کنند و روایت نامگذاری این سنگ عجیب میان آن ها سینه به سینه نقل می شود.

عکس یک سنگ عجیب شمال تهران در مجله خارجی، چرا نامش را پیرزن گذاشتند؟

به گزارش همشهری آنلاین، سنگ پیرزن، روزگاری یکی از نماند های ولنجک بود. حتی نامش به اسناد و کتاب های تاریخی هم راه پیدا کرده و سال ها پیش تصویر آن در یک مجله خارجی هم به چاپ رسیده بود. هر کسی گذرش به این سنگ عجیب می افتاد و قصه نامگذاری عجیب تر آن را می شنید، روایتی از آن سنگ برای تعریف کردن داشت. اگرچه یافت کوهستانی آبادی های شمیران به ویژه آبادی های دربند، درکه، اوین، گلابدره و... ایجاب می کرد که از این دست سنگ ها فراوان در این آبادی ها یافت شود، اما سنگ پیرزن با ظاهر و نام متفاوتش یک سنگ منحصر به فرد بود.

مرحوم ایرج افشار پژوهشگر فرهنگ و تاریخ ایران، درباره سنگ پیرزن به آنچه در خاطرات عمادالسلطنه خوانده استناد کرده و نوشته است: این سنگ تخته سنگی یک پارچه و عجیب در دامن کوه ولنجک بود که اهالی به آن سنگ پیرزن می گفتند. سنگی بزرگ شبیه قارچ که پایة کوچکی داشت. در زبان انگلیسی به این نوع سنگ ها، صخره قارچی گفته می شود و شاید بتوان معادل این کلمه را در فارسی قارچواره نامید.

نام سنگ پیرزن را در کتاب روزنامه محمدحسن خان اعتمادالسلطنه هم می توان یافت. او در این کتاب و ذیل وقایع چهارشنبه 19 شوال سال 1298 قمری درباره نام عجیب این سنگ نوشته است: چهارشنبه صبح فراش خبر داد که شاه سوار می شوند؛ تو هم باید باشی. بعد از رفتن دزاشیب، به عجله سلطنت آباد رفتم. شاه دیر سوار شدند؛ خیلی سر دماغ بودند. از سلطنت آباد الی قلهک سواره روزنامه عرض شد. در جای کثیفی ناهار صرف شد. سنگ عجیبی اینجا دیده شد، با وضع مخصوصی، مشابه نارون؛ البته هزار خروار بود، به روی سنگ دیگری خیلی باریک پایدار بود. این سنگ معروف است که پیره زنی میوه به امامزاده نداده بود به نفرین او سنگ شده است. خلاصه شاه صورت سنگ را با مداد بسیار خوب ساختند.، اما سرنوشت سنگ پیرزن چه شد؟ اهالی قدیمی و موسفیدان ولنجک نقل می کنند که سنگ پیرزن پس از وقوع زلزله ای در این منطقه از پایه اصلی خود جدا شده و به بستر یک رودخانه خشک در محدوده ولنجک و اوین افتاد.

منبع: فرارو
انتشار: 12 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1402 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 19088

به "عکس یک سنگ عجیب شمال تهران در مجله خارجی، چرا نامش را پیرزن گذاشتند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس یک سنگ عجیب شمال تهران در مجله خارجی، چرا نامش را پیرزن گذاشتند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید