فرمول محاسبه ضربان قلب و چربی سوزی، با افزایش ضربان قلب خوش اندام شوید

یک متخصص تغذیه گفت: بالا رفتن ضربان قلب در هنگام ورزش به افزایش اکسیژن و در نتیجه بالا رفتن سوخت و ساز بدن منجر می گردد.

فرمول محاسبه ضربان قلب و چربی سوزی، با افزایش ضربان قلب خوش اندام شوید

حیدرعلی قربانی متخصص تغذیه در گفت وگو با خبرنگار ، اظهار کرد: به تعداد تپش های قلب در یک دقیقه ضربان قلب می گویند و این فاکتور، شاخصی مهم برای معین سطح تمرینات ورزشی است؛ از طریق ضربان قلب می توان زمان استراحت در تمرینات تناوبی را معین کرد.

این متخصص تغذیه اعلام کرد: بالا رفتن ضربان قلب در حین تمرینات ورزشی باعث افزایش اکسیژن در بدن و در نتیجه بالا رفتن سوخت و ساز بدن خواهد شد، اما ضربان قلب نباید بیش از حداکثر ظرفیت قلب بالا رود زیرا در آن صورت سیستم قلبی عروقی بدن آسیب خواهد دید.

ترفند هایی برای کاهش وزن به یاری ورزش +دلایلی حیرت انگیز برای اینکه با ورزش لاغر نمی شوید!

قربانی ادامه داد: به جز ضربان قلب، فاکتور هایی دیگر مانند حجم عضلانی بدن، شدت تمرین، زمان تمرین در چربی سوزی و کاهش وزن موثر هستند؛ بیشترین کالری سوزی در حین ورزش زمانی اتفاق می افتد که ضربان قلب به حدود 70 درصد حداکثر ظرفیت خود برسد.

وی اضافه نمود: به طور کلی ورزش در سه سطح ملایم، متوسط و شدید انجام می گردد؛ امروزه روی بیشتر دستگاه های هوازی از جمله دوچرخه ثابت، تردمیل، اسکی فضایی و غیره مانیتوری وجود دارد که زمان، کالری سوزانده شده، سرعت، مسافت طی شده و ضربان قلب کاربر را نشان می دهند، از طریق این اطلاعات مفید می توان الگوی ورزشی مناسب را طراحی کرد و به نتایج مطلوبی دست یافت.

این متخصص تغذیه گفت: برای به دست آوردن حداکثر ظرفیت قلب خود عدد سنتان را از عدد 220 کم کنید؛ معمولا حاصل بین 150 تا 200 است، دامنه ضربان قلب روی تردمیل باید بین 60 تا 80 درصد حداکثر باشد، کسانی که از آمادگی جسمانی بالاتری برخودار هستند، میانگین ضربان قلبشان کاهش پیدا خواهد نمود و با هر تپش خونی بیشتر از بطن چپ قلب خارج و در رگ ها جاری می گردد.

وی تشریح کرد: عضله قلب مانند عضلات دیگر با ورزش تقویت می گردد و در هر پمپاژ خونی بیشتر به بیرون می فرستد؛ بدین ترتیب قلب فرصت بیشتری برای استراحت پیدا می نماید و سالم تر باقی می ماند، با قوی تر شدن قلب اکسیژن رسانی به ارگان های بدن بیشتر می گردد.

این متخصص تغذیه گفت: مسلما در تمرینات شدیدتر بیش از تمرینات ملایم کالری می سوزانیم؛ اگر فردی به مدت 30 دقیقه با 50 درصد حداکثر ظرفیت ضربان قلب خود بدود، 200 کالری از دست می دهد، در این صورت نیمی از کالری مصرفی توسط سوزاندن چربی ها تامین می گردد و باقی از سوختن کربوهیدارت ها به دست می آید، اما اگر همان فرد 30 دقیقه با 80 درصد حداکثر ظرفیت قلب خود به انجام تمرینات ورزشی بپردازد، کالری سوزی تا 2 برابر افزایش پیدا می نماید و در این روند یک سوم کالری با سوزاندن سلول های چربی تامین خواهد شد.

: کاهش وزن در خانه با 7 راه چاره آسان و ارزان/ دور غذاهای فرآوری شده را خط بکشید

قربانی اضافه نمود: وقتی تمرینات ورزشی هوازی را به شکل صحیح و اصولی انجام دهید مانند زمانی که ورزش ایروبیک می کنید، چربی سوزی شما چند ساعت پس از ورزش همچنان ادامه دارد، زیرا با این تمرینات دمای بدن بالا رفته و اکسیژن زیادی به بافت ها می رسد و عضلات برای متعادل کردن دمای بدن، مصرف اکسیژن تازه و ترمیم دوباره همچنان انرژی صرف می نمایند و این انرژی از محل ذخایر چربی به دست می آید، به همین دلیل می گوییم متابولیسم بهبود یافته است.

شدت تمرین مساوی تناسب اندام

وی اضافه نمود: زمان چربی سوزی پس از ورزش، به شدت تمرین و تناسب اندام فرد بستگی دارد و می تواند 15 دقیقه الی 48 ساعت طول بکشد؛ مشکل این است که اغلب افراد غیر حرفه ای و تازه کار نمی توانند بیش از 30 دقیقه به دویدن بر روی زمین و یا تردمیل ادامه بدهند به همین علت متخصصین ورزشی شیوه اینتروال یا تناوبی را پیشنهاد می نمایند.

این متخصص تغذیه اضافه نمود: در روش تناوبی تمرینات ملایم با تمرینات شدید ترکیب می گردد و نتیجه مانند زمانی است که تمرینات شدید مداوم انجام می دهیم؛ تمرینات اینتروال در کمترین زمان بیشترین نتیجه را به ارمغان می آورند.

دویدن به روش تناوبی چگونه است؟

قربانی گفت: در این شیوه کافی است 2 الی سه دقیقه با نهایت توان خود بدوید؛ در این زمان احتمالا ضربان قلب شما به حدود 80 درصد حداکثر خود نزدیک می گردد؛ سپس یک دقیقه راه بروید و استراحت فعال داشته باشید تا ضربان قلب به 50 درصد حداکثر ظرفیت خود برسد، آنگاه دوباره سرعت خود را زیاد کنید و این چرخه را تا سرانجام زمان تمرین ادامه دهید، با این روش دیرتر خسته می شوید و می توانید بیش از 30 دقیقه ورزش کنید.

کاهش وزن در خواب با 6 روش آسان+ اینفوگرافی

وی یادآوری کرد: اگر در آغاز با روش تناوبی هم نتوانسته اید 30 دقیقه ورزش کنید، نگران نباشید؛ آمادگی جسمانی شما با بیشتر ورزش کردن افزایش خواهد یافت و پس از مدتی به زمان مطلوب می رسید، انجام تمرین ورزشی با تردمیل را می توانید در سه وعده صبح، ظهر و شب انجام بدهید؛ بهتر است تمرینات صبح در سطح متوسط انجام گردد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: بروزرسانی: 12 تیر 1398 شناسه مطلب: 1179

به "فرمول محاسبه ضربان قلب و چربی سوزی، با افزایش ضربان قلب خوش اندام شوید" امتیاز دهید

1 کاربر به "فرمول محاسبه ضربان قلب و چربی سوزی، با افزایش ضربان قلب خوش اندام شوید" امتیاز داده است | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرمول محاسبه ضربان قلب و چربی سوزی، با افزایش ضربان قلب خوش اندام شوید"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید