ناسا و دارپا، موشک حرارتی هسته ای می سازند

به گزارش سهندبلاگ، ناسا می خواهد تا سال 2027 یک موشک حرارتی هسته ای کارآمد را طراحی کند و به نمایش بگذارد.

ناسا و دارپا، موشک حرارتی هسته ای می سازند

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، بیل نلسون (Bill Nelson)، مدیر ناسا، این پروژه را روز سه شنبه 24 ژانویه طی ارائه ای در انجمن علمی و فناوری مؤسسه هوانوردی و فضانوردی آمریکا (AIAA) معرفی کرد که در شهر نشنال هاربر استان مریلند برگزار گردید.

نلسون گفت که ناسا با سازمان پروژه های پژوهشی پیشرفته دفاعی آمریکا یا دارپا (DARPA) همکاری خواهد نمود تا به توسعه و نمایش پیشرانه حرارتی هسته ای پیشرفته بپردازد. این یک فناوری دگرگون نماینده است که به آمریکا امکان می دهد تا فرصت را برای ماموریت های آینده فضایی انسانی توسعه دهد.

بر اساس این توافق، ناسا برای عملیات موسوم به دراکو (DRACO) به دارپا می پیوندد که در سال 2021 شروع شد. این برنامه در پی توسعه یک موتور حرارتی هسته ای است که فضاپیمای آزمایشی طراحی شده به وسیله دارپا آن را به کار خواهد برد. دارپا راکتور و موتور هسته ای را برای این موشک توسعه خواهد داد که دارپا و ناسا امیدوارند تا اوایل سال 2027 در فضا به پرواز درآیند. نلسون این مشارکت را یک سرمایه گذاری هیجان انگیز در آینده اکتشاف فضایی انسانی و یک سرمایه گذاری بزرگ برای رسیدن به مریخ خواند.

پم ملروی (Pam Melroy)، معاون ناسا در این نشست گفت: دراکو بخش مهمی از ارزیابی فناوری هایی است که ما را به فضای عمیق تری از منظومه شمسی می برد. هدف ما راهنمایی و توسعه طرحی برای اکتشاف انسانی و حضور پایدار در سراسر منظومه شمسی است. این یک هدف بسیار مهم به شمار می رود و ما باور داریم که این فناوری های پیشرفته، بخش مهمی از آن خواهند بود.

ناسا و دارپا، یک توافقنامه بین سازمانی را منتشر کردند که نقش ها و مسئولیت های هر آژانس در آن معین شده است. این توافقنامه، اختیار نهایی را در خصوص توسعه و ساخت موتور موشک حرارتی هسته ای به ناسا می دهد و اختیارات وسیله آزمایشی را به دارپا اعطا می نماید. این وسیله، فضاپیمایی است که از موتور موشک هسته ای برنامه ریزی شده قدرت می گیرد و دارپا مسئول عملیات و تنظیم آن در مدار خواهد بود.

ملروی گفت: ناسا سابقه ای طولانی در همکاری با دارپا طی پروژه هایی دارد که ماموریت های مربوطه ما را امکان پذیر می نمایند. توسعه مشارکت ما در پیشرانه هسته ای، به پیشبرد هدف ناسا برای فرستادن انسان به مریخ یاری خواهد نمود.

این منظره برای موشک هسته ای به دهه ها پیش باز می شود. برنامه موتور هسته ای ناسا برای کاربرد خودرو های موشکی (NERVA) در پی پرتاب یک مأموریت سرنشین دار به مریخ در سال 1979 با قدرت موشک هسته ای بود، اما در سال 1972 به علت کاهش بودجه و نگرانی در خصوص تشدید جنگ سرد لغو شد.

فرستادن انسان به مریخ، به یکی از اهداف اولیه سازمان های فضایی دولتی و شرکت های خصوصی پرواز فضایی تبدیل شده است. برنامه آرتمیس (Artemis) ناسا، بخشی از منظره ماه تا مریخ این آژانس فضایی است که از آنچه ناسا در خصوص اکتشاف برنامه ریزی شده ماه یاد می گیرد، برای برنامه حضور انسان در سیاره سرخ استفاده می نماید.

در همین حال، شرکت اسپیس ایکس (SpaceX) می گوید که به زودی پرواز مداری موشک استارشیپ (Starship) خود را انجام خواهد داد که قرار است در نهایت روی مریخ فرود بیاید. سایر شرکت های فضایی خصوصی نیز برای دستیابی به این هدف کوشش می نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 8 بهمن 1401 بروزرسانی: 8 بهمن 1401 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 18688

به "ناسا و دارپا، موشک حرارتی هسته ای می سازند" امتیاز دهید

1 کاربر به "ناسا و دارپا، موشک حرارتی هسته ای می سازند" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناسا و دارپا، موشک حرارتی هسته ای می سازند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید