نامه قاطع فوتبال ایران به فیفا ، عمومی - غیردولتی باید بماند

به گزارش سهندبلاگ، فدراسیون فوتبال ایران نامه قاطع و صریحی را خطاب به فیفا درباره ماهیت این فدراسیون در اساسنامه اصلاحی ارسال نموده است. در این نامه بر عدم امکان تغییر ماهیت فدراسیون به عنوان یک نهاد عمومی - غیردولتی تاکید شده است.

نامه قاطع فوتبال ایران به فیفا ، عمومی - غیردولتی باید بماند

به گزارش سهندبلاگ از ایسنا، فدراسیون فوتبال ایران در تازه ترین مکاتبه با فیفا در نامه ای قاطع، پاسخ ایرادهای اخیر فیفا به ماهیت فدراسیون فوتبال را داده تا علاوه بر شرح درباره شرایط اصلاح اساسنامه، توجه فدراسیون جهانی را به دغدغه های این فدراسیون و مقررات ملی کشور نیز جلب کند.

فدراسیون فوتبال ایران با استناد به قوانین جاری کشور، مسائل مختلف را برای فیفا تشریح نموده تا بدون تغییر در ماهیت فدراسیون، تاییدهای بین المللی را دریافت کند.

فدراسیون فوتبال در این نامه به تداوم و چرایی ضرورت حفط عنوان نهاد عمومی- غیردولتی در اساسنامه پیشنهادی فدراسیون تاکید و اعلام نموده که هر عنوانی غیر این، مغایر با قوانین ملی ایران خواهد بود.

در نامه مذکور با بیان اینکه تمام فدراسیون های ورزشی و کمیته ملی المپیک برابر قانون مصوب سال 1371 در مجلس شورای اسلامی جزو نهادهای عمومی غیردولتی به شمار می فرایند و به جز این، ماهیت دیگری در سازمان اداری ایران وجود ندارد، بر حفظ این عنوان در اساسنامه تاکید شده است.

همچنین در این نامه تاکید شده که درج هر عنوانی مانند مستقل - غیرانتفاعی برای سازمان هایی مانند کمیته ملی المپیک نیز در سازمان اداری و قانونی ایران بلحاظ هویتی موجودیتی ندارد و اعلام شده که احتمالا درج چنین عنوانی در اساسنامه کمیته ملی المپیک ایران به دلیل مطابقت با عنوان های مشابه خارجی و در چارچوب نهادهای عمومی - غیردولتی بوده است.

فدراسیون فوتبال برای برطرف سوء تفاهم ها با فیفا و اعلام استقلال این مجموعه در ایران، تضمین های لازم را داده و گواه آن را نیز عدم دخالت دولت در اداره فدراسیون از زمان تعلیق این فدراسیون از سال 86 به این سو عنوان نموده است.

با این حال، فدراسیون فوتبال برای برطرف بعضی از ایرادهای جزئی مانند بند وجود 10 سال مدیریت در سابقه نامزدهای ریاست فدراسیون فوتبال و غیره را مورد تجدیدنظر قرار داده و تا جای ممکن ایرادهای مدنظر فیفا را اصلاح و تلطیف نموده است.

نامه دوم فوتبال ایران به به فیفا در پی دومین مرحله ایرادهای فدراسیون جهانی به اساسنامه فدراسیون ایران نوشته شده است. فدراسیون فوتبال در نامه نخست خود به فیفا اعلام نموده بود که ماهیت این مجموعه همانند کمیته ملی المپیک، عمومی - غیردولتی است که فیفا نیز در ادامه نسبت به این موضوع ایراد گرفت و با اعلام اینکه کمیته ملی المپیک ایران به عنوان یک نهاد مستقل - غیرانتفاعی است، از این فدراسیون خواست تا هشتم تیرماه فدراسیون فوتبال با همین عنوان مشابه ثبت و اصلاحات را اعلام مجدد کند.

این خواسته فیفا در حالی مطرح شده بود که رئیس کمیته تدوین مقررات فدراسیون فوتبال ایران در این باره می گوید:ما دو راه داریم یا باید بگوییم که فدراسیون موسسه خصوصی است که این برخلاف مقررات داخلی است یا باید کوشش کنیم فیفا را قانع کنیم که براساس مقررات ملی و داخلی ایران، فدراسیون ها موسسات عمومی - غیردولتی هستند و درج عنوانی دیگر برای آنها موجب ایجاد تعارض بین اساسنامه فدراسیون با مقررات ملی می گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 3 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 9255

به "نامه قاطع فوتبال ایران به فیفا ، عمومی - غیردولتی باید بماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نامه قاطع فوتبال ایران به فیفا ، عمومی - غیردولتی باید بماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید