نکات مهم وطلایی برای رانندگی در برف، باران و مه

به گزارش سهندبلاگ، با توجه به اینکه اغلب مسافران نوروزی؛ شهر های شمالی و غربی کشور را برای گذراندن اوقات فراغت خود در تعطیلات نوروز انتخاب کرده و احتمال بارش برف، باران و مه گرفتگی در این مناطق وجود دارد.

نکات مهم وطلایی برای رانندگی در برف، باران و مه

به گزارش ، نوروز و سفرهایش نزدیک بوده و بسکمک از ما خودروی شخصی را وسیله ای مناسب و شاید ارزان قیمت برای گردش و تفریح در ایام تعطیلات می دانیم؛ بنابراین با خانواده و دوستان خود همراه شده و دل را به جاده ها و بزرگراه های مختلف کشور سپرده و به سمت مقاصد مورد نظر خود حرکت می کنیم. ولی ای کاش همه چیز به همین خوبی و خوشی بود و هیچ مسئله ای در جهت پیشروی خود نداشتیم!

در واقع شما در طول سفر با خودروی شخصی باید از مسائل و موانع فراوانی عبور کنید، تا کامتان تلخ نشده و یک سفر دلچسب داشته باشید. به این منظور در مطلبی جداگانه نکاتی را به منظور آماده سازی خودرو برای سفر در ایام نوروز بیان کردیم؛ ولی باید گفت که این ابتدای راه شماست و همه چیز به این سادگی نخواهد بود! زیرا شما قطعا در طول سفرِ خود با شرایط مختلف آب و هوایی روبرو شده و باید از قبل پیش بینی های لازم را برای رانندگی در برف، باران و مه کرده باشید. در غیر این صورت ممکن است که اتفاقات تلخی رخ دهد و نوروز 98 به یک کابوسِ دردناک تبدیل شود.

بله! ممکن که شرایط آب وهوایی جاده و مقصد مورد نظر شما به راحتی تبدیل به یک بحران بزرگ شده و شما را به دردسر بی اندازد. در واقع احتمالا شما به قدری از فرارسیدن نوروز و تعطیلاتش راضی هستید که آسمان و تغییرات جوی را از یاد می برید!

اما باید توجه داشت که فصل بهار با وجود تمام زیبایی هایش یک فصل بسیار خطرناک برای رانندگی در جاده هاست و به دلیل تغییرات مداوم جوی، باید به شرایط آب وهوایی مقصد و جهت رانندگی خود توجه کنید. در این بین باید به این نکته اشاره کرد که در فصل بهار و در جاده های شمال و غرب کشور احتمال بارش برف و باران وجود داشته و در مناطق شمالی کشور که یکی از پرترددترین مقاصد سفر های نوروزی است؛ مه گرفتگی قطعا پدیده قالب جوی خواهد بود؛ بنابراین با توجه به اینکه اغلب مسافران نوروزی؛ شهر های شمالی و غربی کشور را برای گذراندن اوقات فراغت خود در تعطیلات نوروز انتخاب کرده و احتمال بارش برف، باران و مه گرفتگی در این مناطق وجود دارد؛ ما در ادامه شما را برای رانندگی در شرایط مذکور آماده خواهیم کرد. پس با برترین ها باشید.

پیش از آغاز سفرِ خود برنامه ریزی کنید و با کنترل شرایط آب وهوایی و ترافیکی جاده های منتهی به مقصد نهایی خود سفرتان را آغاز کنید. با این کار از شرایط آب و هوایی و دمای مناطقی که از آن ها عبور خواهید کرد؛ اطلاع یافته و احتمالا خود را آماده روبرو با برف و سرما می کنید! اگر چنین اتفاقی برای شما افتاد و متوجه شدید که در ادامه سفر خود باید از یک منطقه برفی و یا سرد و زمستانی عبور کنید؛ باید برخی کار ها را قبل از آغاز سفر خود انجام دهید تا در هنگام رانندگی با خودروی خود، در صورت بارش برف دچار مشکل نشوید.

بدین منظور قبل از حرکت شیشه های خودروی خود را به بهترین شکل ممکن تمیز کنید و از کارکرد مناسب برف پاکن و شیشه شور خودروی خود اطمینان حاصل کنید. در درون خودروی خود حتما لباس گرم، چراغ قوه، مواد غذایی، نوشیدنی، پتو، شارژر تلفن همراه، یک بطری ضد یخ یدک و مناسب، نقشه، کیت کمک های اولیه، بیلچه، زنجیرچرخ و... به همراه داشته باشید. دقت داشته باشید که بهتر است کفش هایی راحت و خشک بپوشید تا در هنگام رانندگی در شرایط برفی بهتر و راحت تر به پدال های خودروی خود تسلط داشته باشید.

بعد از رعایت نکاتِ مذکور راهی جاده شده و پس از طی چند کیلومتر؛ شرایط آب وهوایی تغییر کرده و شاهد بارش برف هستید! در این شرایط باید به آرامی پای خود را برروی پدال گاز قرار داده و با کمترین سرعت حرکت کنید. تغییر دنده ها و سبک و سنگین کردن آن ها باید به کندی صورت گیرد. بهتر است که با دنده دو حرکت کنید؛ زیرا با انجام این عمل از لغزیدن چرخ ها جلوگیری می کنید. به یادداشته باشید عملکرد حالت برف در خودرو های مدرن، تقریبا مشابه با حرکت خودرو با دنده دو است. فاصله خود را با خودروی روبروی خود حفظ کرده و سعی کنید که فاصله شما حدود 10 برابر بیشتر از روز های معمولی باشد. برای عبور از سربالایی ها بهتر است که وزن جلوی خودروی خود را افزایش دهید؛ زیرا با این کار بدون نیاز به تعویض دنده و با سرعتی ثابت از سربالایی ها عبور خواهید کرد. در عبور از سرازیری ها از دنده های پایین استفاده کرده و برای جلوگیری از ترمز های مکرر بهتر است که فاصله زیادی با خودرو های دیگر داشته باشید.

هنگام نزدیک شدن به پیچ ها، قبل از چرخاندن فرمان حتما ترمز کنید. اگر این عمل را انجام ندهید؛ احتمال افزایش سرعت خودرو و از دست رفتن کنترل آن وجود دارد. پس حواس خود را جمع کرده و پای خود را از روی پدال گاز بردارید و خودرو را در جهتِ درست و صحیح قرار دهید. اگر خودروی شما به سمت راست و یا چپ لیز خورد؛ به همان سمت حرکت کنید. در واقع خودرو را آزاد گذاشته و فرمان را رها کنید! در این شرایط فقط باید با ترمز هایی یک نواخت و هوشمندانه خودرو را کنترل کرد. در صورت بارش برفِ سنگین از تمام چراغ های خودروی خود به منظور تامین دید کافی استفاده کنید. با این کار از برخورد احتمالی خودرو های دیگر با خودروی خود جلوگیری خواهید کرد. البته از قلم نیاندازید که از چراغ های نوربالای خود در شرایطی استفاده کنید که شعاع دیدتان به کمتر از 100 متر رسیده باشد.

در صورتی که برروی سطح جاده برف زیادی باریده بود و باید از جای لاستیک خودرو های دیگر برای حرکت کردن استفاده کنید؛ دقت داشته باشید که احتمالا برف فشرده شده و یخ زده است. پس احتیاط بیشتری داشته باشید و اوضاع را کنترل کنید. اگر دیده شما دچار مشکل شد؛ می توانید از عینک آفتابی استفاده کنید. در طول جهت باید مراقب مناطقی از جاده باشید که نور خورشید به آن ها بسیار کم تایبده؛ زیرا در این مناطق میزان یخ زدگی جاده بیشتر بوده و احتمال بروز حوادث خطرناک بیشتر است. برای جلوگیری از لیزخوردن خودرو حتما از زنجیر چرخ استفاده کنید. البته بهتر است قبل از سفرِ خود حداقل یک بار و به منظور یادگیری؛ اقدام به بستن زنجیر چرخ کنید تا در طول سفر خود دچار مشکل نشوید.

به این نکته توجه داشته باشید که از زنجیرچرخ، فقط برای تردد در جاده هایی که برروی آن ها برف به شکلی فشرده قرار گرفته است؛ استفاده کنید. اگر این توصیه را نادیده بگیرید؛ سیستم تعلیق و... خودروی شما آسیب خواهد دید.

به طور کلی با رعایت تمام نکات بالا می توانید یک رانندگی مناسب و ایمن را در شرایط برفی تجربه کنید؛ اما به یاد داشته باشید که قبل از حرکت حتما از وضعیت جاده ها و... کشور اطلاع یابید و در صورت بارش برف در جاده های منتهی به مقصد خود؛ حدالامکان سفر خود را به تاخیر بی اندازید.

رانندگی در باران در صورت جدی نگرفتنِ نکات ایمنی؛ ترسناک و خطرناک خواهد بود و رانندگان باید برای یک رانندگی پر چالش آمادگی کافی داشته باشند. قبل از رانندگی در باران باید از سلامت خودروی خود اطمینان داشته و مطابق با شرایطِ جوی رانندگی کنید.

قبل از حرکت و روبرو شدن با بارش باران؛ حتما باید شیشه های خودروی خود را به درستی تمیز کنید. این کار باعث می شود که دید شما نسبت به جاده و اطرافتان بیشتر باشد و با خیال راحت به راننگی در هوای بارانی و لذت بخش بهاری بپردازید. برای جلوگیری از بخار گرفتگی شیشه های خودرو، باید از سیستم تهویه مطبوع استفاده کنید. پس قبل از حرکت از سلامت آن اطمینان حاصل کند. چراغ ها، برف پاکن و لاستیک های خودرو را از یاد نبرید و در صورت خرابی و یا فرسودگی آنها، اقدامات لازم را به منظور تعمیر و یا جایگزینی آن ها انجام دهید.

در صورت بارش باران؛ سرعت خود را کنترل کرده و سعی کنید که سرعت خودروی شما کمتر از حد مجاز باشد؛ زیرا جاده های مرطوب بسیار خطرناک هستند و سرعت و عملکرد خودروی شما در زمان بارش باران کاهش می یابد. پس داشتن سرعتی مطمئن در هنگام بارش باران بسیار ضروری است.

در هنگام بارش باران چراغ های خودروی خود را روشن کنید تا دیده شما و رانندگان دیگر افزایش یابد. این عمل در اکثر کشور های جهان به یک قانون تبدیل شده و تمام وسایل نقلیه باید در هنگام بارش باران چراغ های خود را روشن کنند.

در شرایط بارانی باید تمرکز خود را حفظ کرده و تمام حواستان به جاده، خودروی های دیگر و عابرین پیاده باشد. در این شرایط شما باید همزمان مراقب همه چیز باشد و در صورت امکان سیستم صوتی، تلفن همراه و... خود را خاموش کنید. از مکالمه با سایر سرنشینان خودداری کنید و در هنگام رانندگی در شرایط بارانی از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید.

هنگام بارش باران باید هر دو دست شما برروی فرمان قرار گیرد؛ زیرا این کار به شما کمک می کند که خودروی خود را به بهترین شکل ممکن کنترل کرده و از گردش های ناگهانی خودرو جلوگیری کنید. همچنین باید فاصله خود را با خودروی های دیگر حفظ کنید. به عنوان مثال همیشه باید فاصله شما با خودروی جلویی در حد و اندازه 5 ثانیه باشد. این کار باعث می شود که فرصت بیشتری برای توقف داشته باشید و از پاچیده شدنِ آبِ ناشی از اسطکاک لاستیک خودرو های دیگر با سطح جاده؛ برروی شیشه اتومبیل شما جلوگیری خواهد کرد.

در صورت باراش باران ترمز های ناگهانی را کنار بگذارید؛ زیرا سطح جاده و خیابان ها مرطوب بوده و با ترمزگیری های ناگهانی احتمال لیز خوردن خودروی شما وجود دارد. پس برای اینکه این اتفاق نیفتد؛ باید سرعتی مطمئن داشته باشید و با ترمز هایی کوتاه و ضربه ای سرعت خود را کاهش داده و متوقف شود.

وقتی به پیچ های جاده نزدیک می شوید؛ سرعت خود را تا حدامکان کاهش دهید. اگر سرعت شما بیش از حد باشد؛ توان کنترل خودرو را نخواهید داشت. به یاد داشته باشید که همیشه در شرایط بارانی، میزان اسطکاک جاده و چرخ های خودرو، به شدت کاهش یافته و به همین دلیل بهتر است که سرعت خود را در هنگام پیچیدن، به یک سومِ روز های معمولی برسانید.

اگر خودروی شما به کروزکنترل مجهز است؛ از آن استفاده نکنید. کروزکنترل یکی از عوامل حوادثه آفرین در هنگام باراش باران و درصورت وجود رطوب برروی سطح جاده است. با کم و زیاد شدن سرعت خودروی شما؛ وزن آن به واسطه فشارِ وارده برروی موتور و لاستیک ها، کم و زیاد خواهد شد. اما هنگام استفاده از کروزکنترل سرعت خودروی شما ثابت بوده و هیچ تغییر وزنی صورت نمی گیرد و با این اتفاق احتمالِ لیز خوردن و کشیده شدن خودروی شما برروی سطح جاده وجود دارد.

اگر دیده مناسبی نداشته و توان دیدن و ارزیابی موقعیت جاده و خودروی خود را ندارید؛ اصلا نترسید! زیرا برای اینکه شما به راحتی از جادهِ مورد نظر خود عبور کنید؛ می توانید از موقعیت خودرو های دیگر استفاده کرده و با حفظ فاصله مناسب نسبت به خودرو های دیگر حرکت کنید. در چنین موقعیت هایی از آینه ها به بهترین شکل ممکن استفاده کنید و حواستان به نقاط کورِ جاده و خودروی خود باشد.

از عبور برروی آب های راکتِ سطح جاده و خیابان خودداری کنید. این عمل به دلیل احتمال گیر کردن، ترکیدگی لاستیک، آسیب رسیدن به سیستم تعلیق و اجزاء الکتریکی خودرو خطرناک است.

با رعایت نکات بالا خیالتان از باران های زیبای بهاری راحت شده و به آسانی می توانید در آب وهوای بارانی رانندگی کنید؛ اما از قلم نیاندازید که همانندِ نکته ای در بخش رانندگی در برف بیان شد؛ حتما قبل از حرکت از سلامت خودرو و شرایط راه و جهتِ پیش روی خود اطلاع داشته باشید.

در مه شما باید فاصله خودروی خود را با خودروی روبرویی به میزان 5 ثانیه افزایش داده و سرعت خود را کنترل کنید. احتیاط کنید و برای از بین رفتن بخارِ روی شیشه ها از سیستم تهویه مطبوع استفاده کنید. اگر خودروی شما به مه شکن مجهز شده است؛ آن را از یاد نبرید. نور چراغ های مه شکن باعث به وجود آمدنِ یک میدانِ دیدِ مناسب برای شما خواهد شد. اما اگر خودروی شما به مه شکن مجهز نشده؛ از روشن کردن چراغ های نوربالا خودداری کرده و از نورپایین استفاده کنید. همچنین بهتر است که چراغ های عقب خودروی خود را روشن کرده و حتی در صورت نیاز به سراغ چراغ های چشمک زن بروید.

هنگام مه گرفتگی تمایل شما برای تردد در وسط جاده بیشتر خواهد شد؛ بنابراین از انجام این عمل خودداری کرده و خودرو را در جهتِ خود نگاه دارید. برای انجام این کار از خط کشی های جاده و یا گاردریل های کنارِ آن استفاده کرده و با توجه به آن ها خودروی خود را هدایت کنید.

در این شرایط بهتر است که برف پاکن خودروی خود را روشن کرده و سرعت آن را در کم ترین حالتِ ممکن قرار دهید؛ زیرا این عمل بسیار مفید بوده و از نشست رطوبت برروی شیشه جلوی خودروی شما جلوگیری خواهد کرد. همچنین از ترمز های ناگهانی دوری کنید؛ زیرا قطعا احتمال تردد یک خودروی دیگر در پست سر شما وجود داشته و با این کار احتمال برخورد را افزایش خواهید داد.

اگر شدت مه گرفتگی بسیار بالا بوده و امکان تردد برای شما فراهم نبود؛ حتما در یک مکان مناسب توقف کنید. به یاد داشته باشید که در صورت توقف در جاده های مه آلود حتما باید چراغ های چشمک زن را روشن نگاه دارید.

منبع: برترین ها

dorezamin.com: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

pariha.com: پریها: مجله اخبار، سرگرمی، ورزش، فال، پزشکی، سینما، هنر، گردشگری

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 892

به "نکات مهم وطلایی برای رانندگی در برف، باران و مه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکات مهم وطلایی برای رانندگی در برف، باران و مه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید