چقدر خمیردندان؟ حداکثر یک نخود!

به گزارش سهندبلاگ، بیشتر از یک نخود روی مسواک خمیردندان نزنید. مسواک زدن اصولی، برترین روش برای جلوگیری از پوسیدگی است ولی نتایج تحقیقات اخیر نشان داده که غذا (به اسم عامل کمی) و تغذیه (به اسم عامل کیفی) هم در این زمینه نقش دارند...

چقدر خمیردندان؟ حداکثر یک نخود!

دکتر عبدالحمید ظفرمند*

بیشتر از یک نخود روی مسواک خمیردندان نزنید. مسواک زدن اصولی، برترین روش برای جلوگیری از پوسیدگی است ولی نتایج تحقیقات اخیر نشان داده که غذا (به اسم عامل کمی) و تغذیه (به اسم عامل کیفی) هم در این زمینه نقش دارند...

چون اگر غذای وارد شده به حفره دهان متناسب با ساختار اجزای درون دهان (مخاط، دندان ها و...) باشد، مسواک زدن آسان تر خواهد شد. مسواک فقط قادر به تمیز کردن سطوح است نه شیارهای عمیق و فواصل بین دندانی.

آنچه مطالعه های امروز غربی به آن اشاره می نمایند، در متون اسلامی مربوط به 14 قرن پیش آمده است، درمورد تغذیه و اندازه آن، تناوب مصرف و محتویات غذای سالم به طور مفصل اشاره شده است و به علاقه مندان توصیه می کنم آنها را مطالعه نمایند.

نقش فلوراید در جلوگیری از پوسیدگی دندان سال هاست که تایید شده است. تحقیقات تجربی و آنالیز های علمی و نظری نشان داده اند که فلوراید با تماس موضعی (مانند خمیردندان ها، ژل ها، فوم ها و...) دراثر فعل و انفعالات شیمیایی بر مینای دندان اثر می گذارد و دندان را نسبت به پوسیدگی مقاوم می نماید.

فلوراید به خمیردندان یا دهان شویه ها افزوده می گردد. این محصولات در فروشگاه ها در دسترس عموم است و مصرف آنها نیازی به تجویز دندان پزشک ندارد.

در برخی شهرها و منطقه ها به دلیل وجود فلوراید زیاد در آب، استفاده از خمیردندان یا دهان شویه فلورایددار باعث بروز مشکلاتی در دندان های مصرف نماینده می گردد. بنابراین دندان پزشک، خمیردندان بدون فلوراید را برای ساکنان این منطقه ها توصیه می نماید.

اما خارج کردن آب از دهان و غرغره، فقط برای بزرگسالان امکان پذیر است و بچه ها و خردسالان نمی توانند بزاق مخلوط با خمیردندان یا دهان شویه فلورایددار را از دهان بیرون بریزند. خوشبختانه بچه ها زیر2 سال که فقط تعدادی دندان های شیری دارند، به طور معمول نیازی به فلوراید ندارند. برای بچه ها مبتلا به نواقص ساختاری دندان، اختلالات مینا یا عاج دندان، پوسیدگی های زودرس در اثر خوردن شیر هنگام خواب (چه شیرمادر یا شیرشیشه)، برای جلوگیری از پیشرفت پوسیدگی، باید درمان هایی انجام گردد که فقط در مطب دندان پزشکی قابل انجام و مهم تر از مصرف فلوراید است. والدین باید زمان بندی تغذیه کودک را طوری طراحی نمایند که قبل از خواب یا حین خواب کودک نیازی به شیر نداشته باشد. برای کنترل پوسیدگی ها و درمان دندان ها هم باید به دندان پزشک مراجعه گردد. به مرور در سنین 3 سالگی تا 6 سالگی، کودک می تواند از خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کند. معمولا مقدار فلوراید خمیردندان مخصوص بچه ها کمتر از بزرگسالان است. خوشبختانه این نوع خمیردندان ها در فروشگاه ها در دسترس عموم قرار گرفته است.

پی نوشت ها:

* متخصص ارتودنسی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

منبع:هفته نامه سلامت

dorezamin.com: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: راسخون
انتشار: 24 مهر 1400 بروزرسانی: 24 مهر 1400 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 15544

به "چقدر خمیردندان؟ حداکثر یک نخود!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چقدر خمیردندان؟ حداکثر یک نخود!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید