گردشگاه ها در سیطره قلیان ها!

به گزارش سهندبلاگ، در نوار ساحلی آستارا تا چشم کار می نماید، قلیان قابل مشاهده است و عرضه این ابزار دودزا نه تنها منحصر به پلاژها و آلاچیق های خصوصی نیست، بلکه در طرح های سالم سازی و گردشگاه های دولتی زیر نظر شهرداری نیز حرف اول را قلیان می زند و تا خود مردم از آن ابراز انزجار نکنند، کسی را یارای مقابله با آن نیست.

گردشگاه ها در سیطره قلیان ها!

فلسفه ایجاد گردشگاه ها و تفرجگاه ها تفریح سالم در هوای پاک و فضای بانشاط است اما فراگیر شدن استعمال قلیان، مناطق گردشگرپذیر را تحت سیطره خود در آورده و جای ایده و ابتکار خلاق برای جایگزینی به این وسیله دودزا خالی است.

نوار ساحلی دریاها در فصل تابستان گردشگران زیادی را به خود جلب می نماید و آب تنی، قایق سواری، ماهیگیری، تهیه عکس های سلفی و یادگاری، بازی های ساحلی روی شن و خوراکی های محلی از جاذبه های ساحل و طرح های سالم سازی دریاهای کشورمان است و در 18 و نیم کیلومتر نوار ساحلی دریای خزر در حوزه استحفاظی شهرستان مرزی بندر آستارا در غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان، سه طرح سالمسازی دریا ایجاد و فعال شده و همه ساله پذیرای خیل عظیمی از گردشگران داخلی و خارجی است.

پاسخ مدیر طرح ساحلی دولتی

مدیر طرح سالم سازی سفیر امید وابسته به شهرداری آستارا اظهار کرد: خودم قلیانی نیستم و از آن دوری می کنم، اما کسانی که در داخل این طرح خدمات ارائه می نمایند، نمی توانند به مسافرانی که قلیان تقاضا می نمایند (نه) بگویند.

چنگیز سنبل نیا اضافه نمود: این طرح سالم سازی تحت مدیریت شهرداری آستارا 14 هکتار وسعت دارد و در داخل آن در چند نقطه قلیان عرضه می گردد و وقتی بعضی از گردشگران، قلیان ها را با خود به ساحل می آورند، چگونه می توانیم جلوی مصرف آن را بگیریم.

وی ادامه داد: به نظر من تنها راه جلوگیری از شیوع قلیان، حداقل در طرح های گردشگری دولتی، رواج قلیان های سلامت است و می گویند اینگونه قلیان مانند سیگارهای الکترونیکی که فرد، ادای مصرف آن را در می آورد، بی ضرر است.

او اعلام کرد: اگر توجه کنید سر و کله قلیان از پشت شیشه بعضی خودروها دیده می گردد و بعضی از مردم آن را با خود همه جا حمل می نمایند و کسی به زیان آور بودن آن در مقایسه با سیگار توجهی نمی نماید.

واکنش نیروی انتظامی و اتاق اصناف

سرهنگ محمد نمازی، فرمانده نیروی انتظامی آستارا به تازگی از برنامه ریزی برای مقابله با قلیانسراهای فاقد مجوز خبر داده و با اجرای این طرح، به طور یقین از شمار قلیان ها در گردشگاه های این شهرستان نیز کاسته خواهد شد.

نیروی انتظامی آستارا در حالی قلیانسراهای فاقد مجوز را هدف طرح خود قرار داده که حسین ابوالحسنی، رئیس اتاق اصناف آستارا از صادر نشدن مجوز به قلیانسراها خبر می دهد.

وی می گوید: هرگز مجوزی به عنوان قلیانسرا به واحد صنفی از سوی اتاق اصناف صادر نمی گردد، اما صاحبان قهوه خانه ها و کافه های سنتی، با سو استفاده از مجوز واحد صنفی خود در کنار چای، قلیان نیز عرضه می نمایند.

جای خالی ایده و طرح خلاق

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار آستارا نیز گفت: مقابله با قلیان نیازمند راه حل خلاق و ابتکاری است و باید با کار فرهنگی و معرفی جایگزین به مبارزه با آن برخاست.

سامان ساسانیان اضافه نمود: مدیران طرح های سالمسازی دریا و تفرجگاه ها اگر به جای قلیان خوراکی ها، آش ها و تنقلات بومی و محلی را عرضه و ترویج نمایند، گردشگران به تدریج از مصرف قلیان به مواد غذایی مفید روی خواهند آورد.

وی ادامه داد: با وجود اینکه تمشک، آلوچه، توت و گردوهای باغ های کوهستان حیران آستارا مسافران را از حرکت باز داشته و به خرید آن ها وا می دارد، متأسفانه از آن همه تنوع محصولات باغی و درختی در نوار ساحلی و تفریحگاه های پر جمعیت آستارا خبری نیست و این امر نشانگر نبود ایده و خلاقیت است.

معاون فرماندار آستارا اضافه نمود: متولیان گردشگاه ها به جای انفعال در مقابل قلیان محصولات فرهنگی نظیر کتاب، صنایع دستی و سوغاتی های محلی را در برابر دید مردم قرار دهند و اطمینان داشته باشند به مرور، از شمار متقاضیان قلیان کاسته و بر تعداد مشتاقان خوراکی ها و سرگرمی های سالم اضافه نموده خواهد شد.

به نظر می رسد باید با کار فرهنگی مؤثر و مستمر، اطلاع رسانی مدام از خطرات و مضرات قلیان و جایگزینی تفریحات و سرگرمی های مفید و سالم به جای آن، اراده ای محکم در دل مصرف نمایندگان برای اجتناب از آن بساط دودزا شکل بگیرد تا قلیان به عنوان وسیله و مقدمه اعتیاد ترک و سینه جامعه از دود آن پاک گردد.

منبع: ایرنا

منبع: همگردی
انتشار: 31 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 3295

به "گردشگاه ها در سیطره قلیان ها!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشگاه ها در سیطره قلیان ها!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید