اردوغان: تاکنون به 110 هزار سوریه ای حق شهروندی اعطا نموده ایم

به گزارش سهندبلاگ، رئیس جمهور ترکیه با بیان اینکه تاکنون به 110 هزار سوریه ای حق شهروندی اعطا نموده ایم، گفت: در حال حاضر 360 هزار سوری داوطلبانه به جرابلس سوریه بازگشته اند.

اردوغان: تاکنون به 110 هزار سوریه ای حق شهروندی اعطا نموده ایم

به گزارش گروه بین الملل سهندبلاگ به نقل از آناتولی، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه طی سخنان در پاسخ به سوالی درباره تاثیر رهبران بزرگ جهان بر وی گفت: تنها رهبر و راهگشای ما حضرت محمد است. او همه صفات انسانی مانند حق، حقوق و عدالت را داراست.

وی همچنین اضافه نمود: هم اکنون اروپا با بحران و خلا وجود رهبر روبرو است. نمی توانم بگویم که هم اکنون این یا آن رهبر اروپایی نمونه است. در اوایل دوره نخست وزیری ام صداقت و درستی گرهارد شرودر صدر اعظم وقت آلمان را ستایش می کردم.

رئیس جمهور ترکیه ادامه داد: در کشورهای حوزه خلیج شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر را به عنوان یک رهبر قبول دارم. هر جای جهان کشور ستمدیده و نیازمندی وجود داشته باشد به کمک آن می شتابد. از بین رهبران فعلی، ترامپ رئیس جمهور آمریکا را چه دوست داشته باشید و چه دوست نداشته باشید به نظر من چیز پنهانی ندارد و هرچه هست را آشکارا بیان می نماید.

اردوغان در ادامه در مورد بحران در لیبی اظهارداشت: در صورت درخواست لیبی، نیروی نظامی اعزام می کنیم.

وی با بیان اینکه برنامه های پنهانی با پوتین نداریم، گفت: ما اقدامات و گام های آشکار و شفاف داریم. امیدوارم با همکاری یکدیگر صلح را برای منطقه به ارمغان بیاوریم. از ما می پرسند چه زمانی از سوریه خارج می شوید، زمانی که شما از سوریه خارج شدید و ما تمام تروریست ها را پاکسازی کردیم آن وقت ما هم خارج می شویم.

رئیس جمهور ترکیه توضیح داد: تاکنون به 110 هزار سوریه ای حق شهروندی اعطا نموده ایم. در حال حاضر 360 هزار سوری داوطلبانه به جرابلس سوریه بازگشته اند.

اردوغان همچنین در پاسخ به سوالی درخصوص جایزه نوبل نیز با ذکر این نکته که ترکیه در مراسم اهدای جایزه نوبل شرکت نخواهد کرد، گفت: اهدای جایزه به یک قاتل حمایت از ظلم است. نوبل خودش، خودش را نابود نموده و تبدیل به نهادی سیاسی و ایدئولوژیک شده است. نوبل از منظر من به هیچ عنوان نهادی برای ارزش گذاری نیست.

وی در پاسخ به سوالی درباره عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا نیز یادآور شد: به ما می گویند که جمعیت شما زیاد است. اما دلیل اصلی مسلمان بودن ماست.

-

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 5808

به "اردوغان: تاکنون به 110 هزار سوریه ای حق شهروندی اعطا نموده ایم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اردوغان: تاکنون به 110 هزار سوریه ای حق شهروندی اعطا نموده ایم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید