بازگشت توانایی حرکت و لامسه دست پس از آسیب نخاعی

به گزارش سهندبلاگ، پژوهشگران آمریکایی توانستند توانایی حرکت و لامسه را به دستان مردی که به آسیب شدید نخاعی مبتلا بود، بازگردانند.

بازگشت توانایی حرکت و لامسه دست پس از آسیب نخاعی

به گزارش خبرنگاران و به نقل از نیوساینتیست، یک ایمپلنت مغزی توانست حرکت و حس لامسه را به دست مردی بازگرداند که به آسیب شدید نخاعی مبتلا بود.

پاتریک گانزر (Patrick Ganzer)، پژوهشگر موسسه بتل مموریال (Battelle Memorial Institute) آمریکا و همکارانش، نوعی واسط مغز و رایانه (BCI) ابداع کردند و با یاری آن توانستند امکان برداشتن و احساس کردن دوباره اشیا را به ایان برکهارت (Ian Burkhart)، مرد 28 ساله ای که به آسیب شدید نخاعی مبتلا بود، بازگردانند.

دست ها و پاهای برکهارت به خاطر آسیب وارد شده به نخاع، از کار افتاده بودند اما بازوها و شانه های او همچنان حرکت می کردند. او ایمپلنتی را در مغز خود داشت که در سال 2014 و با هدف بازگرداندن حرکت به دست راست او در مغزش کار گذاشته شده بود.

واسط مغز و رایانه ای که طی این پژوهش ابداع شده، از ایمپلنت استفاده می نماید تا فعالیت های مغز را ثبت کند و آنها را به پردازشگری بفرستد که سیگنال های مربوط به فعالیت مغز را رمزگذاری می نماید. این سیگنال ها نهایتا می توانند عضلات دست را فعال نمایند.

گانزر گفت: ما طی شش سال گذشته، پیشرفت قابل توجهی داشته ایم. برکهارت اکنون می تواند با دستان خود، گیتار بنوازد، کارت اعتباری خود را بردارد و حدود 20 فعالیت متفاوت دیگر انجام دهد.

از آنجا که برکهارت هیچ احساسی در دستان خود نداشت، لمس کردن یا فشار را هنگام برداشتن اشیا حس نمی کرد و اگر نابینا بود، نمی توانست اشیای کوچکی مانند مداد را تشخیص دهد.

پژوهشگران دریافتند که اگرچه دست برکهارت نمی تواند چیزی را احساس کند اما ایمپلنت مغز او هنگام لمس اشیا، یک سیگنال ضعیف حسی را ثبت می نماید. آنها با به کار بردن یک باند به دور ماهیچه دوسر بازو، این سیگنال را تقویت کردند تا دست برکهارت بتواند اطلاعات حسی را دریافت کند.

برکهارت پس از این فرآیند توانست اشیا را با لمس کردن آنها تشخیص دهد. واسط مغز و رایانه نیز توانست از عهده شناسایی سطوح متفاوت لمس کردن برآید و قدرت حرکات دست را براساس نوع اشیا تنظیم کند.

پژوهشگران باور دارند که این فناوری، نخستین واسط مغز و رایانه است که می تواند حرکت و لامسه را به صورت همزمان بازگرداند.

این پژوهش، در مجله Cell به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 8438

به "بازگشت توانایی حرکت و لامسه دست پس از آسیب نخاعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشت توانایی حرکت و لامسه دست پس از آسیب نخاعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید