جلسه سالیانه کمیسیون علمی اتحادیه جهانی کشتی برگزار گردید

به گزارش سهندبلاگ، به گزارش خبرنگاران، جلسه سالیانه کمیسیون علمی اتحادیه جهانی کشتی در حاشیه مسابقات جهانی در شهر نور سلطان قزاقستان در سالن کنفرانس دانشگاه یورآسیا این شهر و با حضور نناد لالوویچ رئیس اتحادیه، آخروجان روزیف از ازبکستان، دولت تورلیخانف رئیس شورای کشتی آسیا و رئیس کمیسیون علمی، میخائیل مامیاشویلی رئیس فدراسیون کشتی روسیه و همچنین دکتر بهمن میرزایی از ایران، بارنا از مجارستان، بارباس از یونان، کربی دبیر کمیسیون از آمریکا، پودلیوایف از روسیه، ساویر از فرانسه، تسکیر از ترکیه، تنومن از آلمان، بابیچ از کرواسی و چند عضو افتخاری دیگر برگزار گردید.

جلسه سالیانه کمیسیون علمی اتحادیه جهانی کشتی برگزار گردید

در بخش اعضای افتخاری از بخش ورزش یونسکو دکتر کیم حضور داشتند. گروه وی به دنبال این است که نسبت ارائه گزارشی در مورد ورزش های مبارزه ای که کشتی هم جزو آن محسوب می گردد به یونسکو اقدام کند و به دنبال این بودند تا تعاملات اتحایه جهانی و سازمان یونسکو را در این خصوص افزایش دهند. دیگر عضو افتخاری این جلسه کانر مولای از کانادا بود که گزارشی در مورد یک پروژه بین المللی در مورد ریشه ها و تاریخچه ورزش کشتی به صورت مطالعه آزمایشی در دو کشور مغولستان و فنلاند ارائه کرد. همچنین در خاتمه این گزارش مقرر شد کشور بعدی مورد مطالعه در این زمینه ایران باشد.

در ادامه این جلسه که با خوشامد گویی لالوویچ رئیس اتحادیه جهانی همراه بود وی بر اهمیت برگزاری منظم جلسات کمیسیون و پیگیری فعالیت های علمی آن تاکید داشت. یکی از آیتم های مهم این جلسه، پروسه وزن کشی در کشتی بود و گزارش اجمالی و بازخوردی که کشور های مختلف در این زمینه داشتند ارائه شد. بازخورد کلی از این که وزن کشی روز صبح روز مسابقه انجام گردد مثبت است و کشور ها گزارش نموده اند این مدل وزن کشی باعث شده سلامت کشتی گیران کمتر به خطر بیافتد. نکته مهم این بحث این بود که آیا وزن کشی در دو روز باشد یا خیر و این موضوعی است که سال بعد از المپیک توکیو چالش هایی را به همراه خواهد داشت. در این مورد قرار بر این شد نظرات و پیشنهادات و نقدها جمع آوری و تصمیم گیری نهایی انجام گردد.

آیتم بعدی گزارشی بود که درخصوص یک کنفرانس بین المللی در یونان که در ماه می سال جاری با عنوان Science and Olympics Wrestling (علم و کشتی المپیکی) برگزار گردید که در آنجا نماینده ایران و تعداد دیگر از اعضا از جمله کربی، بارباس و دیگران سخنرانی داشتند. دکتر میرزایی در مورد گزارش خود در این کمیسیون توضیح داد: گزارش من طرح استعدادیابی در کشتی بود. با توجه به تصویب این طرح با اتفاق آرای اعضای کمیسیون، پیشنهاد اولیه یا پروپوزال علمی آن را به اتحادیه جهانی خواهیم داد و قرار شد به محض اینکه بودجه آن توسط اتحادیه جهانی کشتی تصویب گردد، امور عملیاتی آن تعریف و در کشور های مختلف به اجرا در آید.

وی ادامه داد: روند استعداد یابی در کشور های مختلف متفاوت است و در کشور هایی که صاحب کشتی هستند یک اصطلاحی داریم به عنوانmass participation (مشارکت گسترده) یعنی عده زیادی به سالن های ورزشی مراجعه می نمایند و کمبود کشتی گیر وجود ندارد. در مقایسه با کشوری که تعداد کمی کشتی گیر دارد و آن وقت بخواهید استعداد را پیدا کنید روند فرق می نماید. این استعداد ها از چند منظر قابل شناسایی هستند، یک منظر آنتروپومتریک (پیکر شناسی) و فیزیولوژیک است.

میرزایی گفت: مدل های دیگری هم وجود دارد. در بعضی از کشور ها نیز اصلا مدلی وجود ندارد و یا مدل های چشمی استعدادیابی صورت می گیرد یعنی هر کس عملکرد بهتری داشت استعداد نامیده می گردد. اینها مواردی بود که جزئیاتش به طور کامل مورد بحث نهاده شد و به تصویب کمیسیون رسید و قرار شد بعد از اینکه اتحادیه جهانی بودجه لازم را تصویب کند پروپوزال ارائه گردد. در مرحله بعد کشور ها منطقه بندی شده و عملیات اجرایی شروع گردد.

میرزایی در خاتمه در مورد اهم گزارش های سایر اعضا گفت: یک گزارش جامعی را دوکماناک از صربستان که از اعضای کمیته تکنیکال اتحادیه جهانی هستند ارائه کردند. این گزارش در مورد سیستم رنکینگ ورزشکاران بود. در واقع یک بررسی آماری بر روی امتیازات رد و بدل شده در سال گذشته و مقایسه آن با سال های قبل بود و چنین نتیجه گرفتند که سیستم رنکینگ ورزشکاران منجر به این شده که امتیازات بیشتری در کشتی ها رد و بدل گردد.

pariha.com: پریها: مجله اخبار، سرگرمی، ورزش، فال، پزشکی، سینما، هنر، گردشگری

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 مهر 1400 بروزرسانی: 24 مهر 1400 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 3990

به "جلسه سالیانه کمیسیون علمی اتحادیه جهانی کشتی برگزار گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جلسه سالیانه کمیسیون علمی اتحادیه جهانی کشتی برگزار گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید