جمع آوری 24 هزار بخاری نفتی مدارس تا سرانجام آبان ماه

به گزارش سهندبلاگ، خبرنگاران/خراسان رضویرئیس سازمان نوسازی مدارس کشور از جمع آوری 24 هزار بخاری نفتی در مدارسی که علمک گاز تا ورودی آن ها وجود دارد تا خاتمه آبان ماه خبرداد.

جمع آوری 24 هزار بخاری نفتی مدارس تا سرانجام آبان ماه

به گزارش خبرنگاران، مهرالله رخشانی مهر رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور در آیین خداحافظی با بخاری نفتی در مدارس شهرستان فیروزه با بیان این نکته که نیروی انسانی و فضای آموزش و پرورش دو رکن مهم آموزش هستند، مطرح نمود: در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به موضوع فضای آموزشی به طور جدی اشاره شده است و یکی از برنامه های زیرنظام های وابسته به سند تحول بنیادین آموزش و پرورش زیرنظام فضا و تجهیزات است که از اولین زیر نظام هاست که به تصویب رسید و چند سالی است که در دستور کار قرارگرفته است و براساس این سند ملزم به تأمین فضای مناسب و ایمن برای امر آموزش و پرورش هستیم.

وی ادامه داد: ایمنی مدارس را در دسته های مختلفی تقسیم بندی می کنند که مهم ترین آن ایمنی سازه یک مدرسه است. یک مدرسه باید هم بارهای قائم و هم بارهای جانبی را تحمل کند و همواره مدارس ما بیشترین آسیب را در سیستم های سازه ای از بارهای جانبی که همان بارهای زلزله و باد است متحمل شده اند.

وی بیان کرد: برای تحمل بارهای زلزله آیین نامه های مختلفی طراحی شده و اولین آیین نامه زلزله در سال 1368تدوین و برای اجرا ابلاغ شد و در حال حاضر سومین ویرایش این آیین نامه برای اجرا ابلاغ شده است.

رخشانی مهر با بیان این مطلب که مهندسان سازمان نوسازی مدارس در حوزه طراحی ساختمان ها در برابر زلزله متخصص هستند، اظهارکرد: نمونه واضح این ادعا اتفاقاتی است که در زلزله کرمانشاه رقم خورد و در طی آن هیچ یک از مدارسی که براساس آیین نامه زلزله طراحی و اجرا شدند، آسیب ندیدند و 78 مدرسه ای که ناچار به تخریب و بازسازی مجدد آن ها شدیم قبل از سال 1368 طراحی و اجرا شده بودند اما در عین حال که ضوابط آیین نامه زلزله در این مدارس رعایت نشده بود و مدارس قدیمی بودند، باز هم در اثر زلزله آوار نشدند.

وی اضافه کرد: انتظاری که از مدارس داریم از منازل مسکونی بالاتر است؛ در مدارس انتظار داریم که در حین یا بعد زلزله سقف ساختمان روی سر دانش آموزان نریزد و تخریب نگردد اگر چه ممکن است بعد از زلزله مهندسان به این جمع بندی برسند که ساختمان باید تخریب گردد.

افتتاح 78 مدرسه تخریب شده پس از زلزله کرمانشاه در مهرماه سال جاری

رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور از افتتاح و بهره برداری 78 مدرسه تخریب شده پس از زلزله کرمانشاه در مهر سال جاری خبر داد و گفت: آمار مدارسی که پس از زلزله به کمک خیران ساخته شد به 154 مدرسه رسید.

وی مطرح نمود: سازمان نوسازی مدارس کشور در سال 1396 پیروز به دریافت جایزه ساساکاوای ژاپن که از جوایز اصلی مقابله در مقابل زلزله است، شدند و این سازمان در حوزه مقاوم سازی برای سایر دستگاه های اجرایی حوزه مسکن آیین نامه هایی را مدون کرده است که در حال استفاده است.

رخشانی مهر در ادامه ایمن سازی در مقابل سیل و بحران آتش سوزی را یکی دیگر از ارکان ایمن سازی مدارس دانست و بیان کرد: در دوسال اخیر هر دو نوع این حوادث در مدارس سطح کشور به وقوع پیوسته است.

وی گفت: در سیل سه استان گلستان، خوزستان و لرستان مدارس زیادی آسیب دیدند اما باز هم در اثر سیل تخریب نشدند و عمده آسیب ها در این خصوص به موضوع مکان یابی مدارس باز می گردد بنابراین باید زمین مناسب در اختیار بگیریم و مدارس را در نقاط مناسب بسازیم.

وی ادامه داد: در بحث آتش سوزی در مدارس متاسفانه از گذشته تا امروز شاهد بروز حوادثی همچون حادثه شین آباد، حادثه درودزن و آخرین مورد آتش سوزی در مدرسه اسوه حسنه استان سیستان و بلوچستان بود که بدترین خاطره دوران کاری من است.

رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور شرح داد: مدرسه اسوه حسنه استان سیستان و بلوچستان اگرچه مدرسه غیردولتی بود و ما به عنوان سازمان نوسازی مدارس تعهدی برای استانداردسازی سیستم های گرمایشی آن نداشتیم اما این حادثه تلخ رخ داد و همه را آزرده خاطر کرد و خروجی آن اتفاق پای کار آمدن مجلس و افزایش سهم سازمان نوسازی مدارس از محل عوارض گاز بود.

وی اظهار کرد: با مصوبه مجلس شورای اسلامی سهم سازمان نوسازی مدارس از 2500 میلیارد ریال به 8000 میلیارد ریال رسید و امروز حدود 4800 میلیارد ریال از محل این منابع تأمین و بین استان ها توزیع شده است.

وی در ادامه از جمع آوری 24 هزار بخاری نفتی در مدارسی که علمک گاز تا ورودی آن ها وجود دارد تا انتها آبان ماه خبرداد و اظهارکرد: جشن جمع آوری بخاری های نفتی در مدارسی که علمک گاز تا در ورودی مدارس رفته بود و امکان استانداردسازی فراهم بود به زودی در یکی از استان های اردبیل یا آذربایجان شرقی برگزار می گردد.

رخشانی مهر اظهار کرد: فضا را در حوزه های آموزشی و پرورشی به عنوان یکی از ارکان مهم می دانیم ولی واقعیت این است که ساخت فضاها هدف آموزش و پرورش نیست بلکه خروجی آموزش و پروش انسان ها هستند نه ساختمان ها.

وی با بیان این نکته که 70 درصد فضاهای آموزشی ایمن هستند، گفت: باید داشته ها را قدر بدانیم و از فضاهایی که در اختیار داریم نگهداری کنیم چرا که تمرکز بر ساخت و ساز خیلی جایگاه ندارد و ما به عنوان نوسازی مدارس متولی ساخت اماکن و فضاهای آموزشی و پرورشی هستیم و تلاش می کنیم وظیفه خود را به بهترین نحو ممکن انجام دهیم و فضاهای خوب و ایمن با معماری مناسب بسازیم و انتظار داریم از این فضاها چه فرسوده چه مناسب به بهترین نحو استفاده گردد و فرزندان خوبی در آن ها تربیت شوند و در اختیار جامعه اسلامی قرار بگیرند.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

hodablog.ir: هدا بلاگ | انجمن گفتگوی سیستم مدیریت محتوای هدا بلاگ

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 5063

به "جمع آوری 24 هزار بخاری نفتی مدارس تا سرانجام آبان ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جمع آوری 24 هزار بخاری نفتی مدارس تا سرانجام آبان ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید