خبرنگاران دستاورد عظیم مهندس ایرانی در تکنولوژی نفت

به گزارش سهندبلاگ، تهران-خبرنگاران- دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر با وجود تحریم ها و چالش های پیش رو، طرحی پیروز و کاربردی با عنوان بکارگیری بیورآکتورهای غشایی در تصفیه آب تولیدی میادین نفتی ارایه کرد که دستاوردی عظیم برای ایران اسلامی به ثبت رساند.

خبرنگاران دستاورد عظیم مهندس ایرانی در تکنولوژی نفت

نسیم زارعفارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر محقق و مجری طرح بکارگیری بیورآکتورهای غشایی در تصفیه آب فراوریی میادین نفتی ایران با استفاده از کنسرسیوم پروکاریوتی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش خبرنگاران از مسائل پیش روی پژوهشگران و تاثیر تحریم ها بر پژوهش های دانشگاهی گفت.

وی گفت: تحریم ها در فعالیت های آزمایشگاهی در حوزه مهندسی شیمی و پژوهش های دانشگاهی در این زمینه تاثیرات منفی داشته است و دانشجویان با محدودیت دسترسی به مواد شیمیایی و تجهیزات آزمایشگاهی و افزایش قیمت آنها روبه رو شده اند.

وی اضافه نمود: در مواردی نیز مثل پروژه نفتی که من آن را طراحی نموده ام، تست هایی در خارج از ایران انجام می شوند که افزایش قیمت قابل توجه داشته اند که این موارد منجر به سختی و زمان بر شدن انجام پژوهش ها شده است با این حال ما دست از کوشش برنمی داریم و تا کنون نیز سعی شده با تمامی مسائل و هزینه ها دستاورهای بسیاری داشته باشیم.

اعتماد صنایع به دانشگاه ها

دانش آموخته دانشگاه امیرکبیر درخصوص راه چاره اعتماد صنایع به دانشگاه ها و طرح های پژوهشی هم گفت: بخش صنعت باید تعریف دقیقی از مسائل خود به دانشگاه ها ارایه کند تا پژوهشگران طرح های خود را در این زمینه انجام دهند.

وی ادامه داد: همچنین بودجه کافی برای انجام آزمایشات کامل در قالب پروژه های دانشگاهی از سوی صنایع یا نهادهای مربوطه در نظر گرفته گردد. در این راستا ضروری است که صنایع، اعتماد بیشتری به دانشگاه داشته باشند و نیز مسیرهای ارتباطی صنعت با دانشگاه تسهیل گردد که یکی از راه های آن همکاری بیشتر دفاتر ارتباط با صنعت در دانشگاه ها با صنایع مختلف است.

این محقق درباره چالش های ارتباط صنعت و دانشگاه گفت: از مسائل ارتباط صنعت با دانشگاه می توان به وقت گیر و سخت بودن ارتباط با مسوولین در صنعت، عدم اعتماد آسان صنعت به دانشگاه و عدم تخصیص بودجه های مناسب به پروژه های دانشجویی است.

زارع در پاسخ به این سوال که تحریم ها باعث شده تا صنایع به دانشگاه ها رجوع نمایند، گفت: در حوزه فعالیت پژوهشی صورت گرفته به صورت مطلوب استقبالی از سوی صنایع صورت نگرفته است.

تصفیه فاضلاب نفتی در راستای تامین آب کشور

وی درباره طرح بکارگیری بیورآکتورهای غشایی در تصفیه آب فراوریی میادین نفتی ایران با استفاده از کنسرسیوم پروکاریوتی یادآور شد: در این طرح پیروز به توسعه یک فرآیند زیستی که در آن از باکتری های نمک دوست بومی میادین نفتی ایران در بیوراکتورهای غشایی استفاده می گردد برای تصفیه آب فراوریی میادین نفتی ایران شدیم.

زارع شرح داد: محدوده وسیعی از درجه شوری آب فراوریی در دنیا گزارش شده ولی بیشتر میادین نفتی ایران دارای درجه شوری بالا هستند و در این پروژه تصفیه آب فراوریی واقعی مورد بررسی نهاده شد.

این محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید نمود میانگین دنیای فراوری آب سه برابر فراوری نفت است و به دلیل نفت خیز بودن ایران، حجم فراوری این فاضلاب در ایران بالاست و از آنجا که کشور ما آب و هوای خشک دارد، احتیاج به آب در کشور حائز اهمیت است.

زارع اعلام کرد: از این رو، تصفیه فاضلابی با حجم بالا به منظور استفاده مجدد بسیار مهم است. استفاده از کنسرسیوم میکروبی بومی میدان نفتی نیز ایده جدیدی بود که در این پروژه بررسی شد.

وی با بیان این که این منابع بومی با این ایده که هم به میزان درجه شوری و هم به ترکیبات نفتی سازگار هستند، انتخاب شدند، بیان نمود: شناسایی میکروبی کنسرسیوم انتخابی این امکان را فراهم کرد که قابلیت میکروارگانیسم های موجود و شرایط بهینه رشد و عملکرد آنها با توجه به مطالعات میکروبیولوژیکی در خصوص میکروارگانیسم های نمک دوست، مورد مطالعه قرار گیرد.

این پژوهشگر یادآور شد: بررسی نشان داد که در میزان درجه شوری به کار برده شده، باکتری ها غنای گونه ای و تنوع بیشتری نسبت به آرکی ها دارند و نیز محدوده گسترده تحمل نمک و توانایی تجزیه زیستی هیدروکربن ها توسط باکتری های شناسایی شده حاکی از ظرفیت کنسرسیوم انتخابی برای استفاده در تصفیه آب فراوریی بوده است.

زارع ادامه داد: در این پژوهش، فرآیند تصفیه آب فراوریی واقعی با نمک بالا با استفاده از کنسرسیوم میکروبی بومی میدان نفتی توسعه داده شد. این پژوهش نمونه داخلی ندارد و تفاوت آن با نمونه خارجی نیز در این است که تصفیه زیستی آب فراوریی با نمک بالا در بیوراکتور غشایی با استفاده از کنسرسیوم میکروبی نمک دوست بومی مخازن نفتی ایران توسعه داده شده است.

مزیت رقابتی طرح ایرانی کنسرسیوم بومی میدان نفتی

وی به مزیت های رقابتی طرح اشاره نمود و گفت: کنسرسیوم بومی میدان نفتی این مزیت را دارد که این منبع میکروبی در دسترس است و زمان سازگاری کمی در مقایسه با سایر منابع میکروبی که از محیط های شور جدا می شوند، احتیاج دارد و در صورت بروز مشکل در سیستم تصفیه زیستی به راحتی قابل جایگزین شدن است. همچنین مزایای محیط زیستی روش های زیستی، کاهش هزینه در مقایسه با روش های شیمیایی که احتیاج به مواد آلاینده و گران قیمت دارند و نیز کیفیت بالای پساب در فرآیند غشایی، استفاده از این روش را مورد توجه قرار می دهد.

زارع با تشریح کاربردهای این پروژه گفت: از آنجا که ایران یک کشور نفت خیز است و با توجه به اینکه میانگین فراوری دنیای آب فراوریی نسبت به نفت 3 به 1 است که این میزان با افزایش عمر چاه های نفتی زیاد می گردد، تصفیه این فاضلاب در ایران از اهمیت ویژه ای برخوردار است. روش زیستی نیز به عنوان روش دوستار محیط زیست در بین روش های مختلف تصفیه مورد توجه زیادی است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: ایرنا
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 10121

به "خبرنگاران دستاورد عظیم مهندس ایرانی در تکنولوژی نفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران دستاورد عظیم مهندس ایرانی در تکنولوژی نفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید