خبرنگاران منتخبانی برای مطالعه در تعطیلات کرونایی

به گزارش سهندبلاگ، تهران- خبرنگاران- انتخاب کتاب مناسب از بین میلیون ها عنوانی که چاپ شده و در دسترس واقع شده است، کار دشواری است، این مساله مروجان کتابخوانی را تحت عناوین متفاوت راغب به گزینش و معرفی از بین این میلیون ها، برای راهنمایی حدودی مخاطبان خود کرده است، شورای بررسی کتاب کودک از جمله این راغبان است.

خبرنگاران منتخبانی برای مطالعه در تعطیلات کرونایی

به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار فرهنگی خبرنگاران، یکی از پرمخاطب ترین گونه ادبی نوشتاری داستان بویژه برای بچه ها و البته اکثریت بزرگسالان است. داستان ها نقشی مهم و حیاتی در رشد و پیشرفت بچه ها دارند.کتاب هایی که می خوانند و شخصیت هایی که از طریق ادبیات با آن ها آشنا می شوند، می توانند به دوستانشان تبدیل شوند.

گروه بررسی شورای کتاب کودک همه ساله از میان آثار تالیفی و ترجمه در حوزه ادبیات داستانی کودک و نوجوان تعدادی را به عنوان برگزیده انتخاب می کند. گروه فرهنگی خبرنگاران تلاش دارد با معرفی بخشی از برگزیدگان سال های 98 تا به امروز ازسوی این گروه جهت مطالعه در ایام کرونا و تعطیلات قرنطینه ای به سپری شدن بهینه اوقات فراغت بچه ها کمک کند.

عمو زالا

کتاب عمو زالا اثر پیام ابراهیمی،با تصویرگری مریم محمودی مقدم. از سوی شرکت انتشارات علمی و فرهنگی، کتاب های پرنده آبی در 28صفحه برای بچه ها 7 تا 9 سال نوشته و منتشر شده است.

کتاب مصور حاضر، داستانی تخیلی است که با زبانی ساده و روان برای گروه سنی (ب) نگاشته شده است. در این داستان زولو زرافه ای است که در شهر آدم ها در کنار یک خانواده آدم زندگی می کند. یک روز که از خواب بیدار می شود، تصمیم می گیرد که خانواده واقعی خود را ببیند.

مهمان های ناخوانده

مهمان های ناخوانده اثر احمد اکبرپور با تصویرگری مهناز سلیمان نژاد و ویراستاری مژگان کلهر از سوی انتشارات فاطمی، کتاب های طوطی نشر یافته است.

این کتاب 60 صفحه ای از مجموعه داستان های بی سرانجام برای بچه ها 7 تا 9 سال نوشته شده است.

این کتاب روایتگر داستان پیرزنی غرغرو اما مهربان و مهمان های ناخوانده اش است؛ مهمان هایی که یکی از آن ها یعنی گنجشک کوچولو حرف نمی زند و با این کارش پیرزن را عصبانی می کند. او آغاز به داد و فریاد می کند و گنجشک از خانه می رود. این که بعد از آن چه اتفاقی می افتد سه حالت مختلف دارد که نویسنده نوشته و یک حالت دیگر که آن را بر عهده خواننده اش گذاشته است.

از دیگر آثار احمدپور می توان به شب به خیر فرمانده، واژه های نفهم، من نوکر بابا نیستم، امپراطور کلمات، سه سوت جادویی، قطار آن شب، به چاچالک سقوط کنید، کشک های خفن و ... و غول و دوچرخه که آن را با همکاری دخترش نوشته است، اشاره کرد. آثار او به دیگر زبان ها مانند انگلیسی و آلمانی و ایتالیایی و چینی و کره ای و ... نیز ترجمه شده است.

ادسون آرانتس دوناسیمنتو و خرگوش هیمالیایی اش

ادسون آرانتس دوناسیمنتو و خرگوش هیمالیایی اش اثر جمشید خانیان با ویراستاری محمدهادی قوی پیشه از سوی انتشارات فاطمی، کتاب طوطی در 91 صفحه برای گروه سنی 10 تا 12سال به چاپ رسیده است.

جمشید خانیان از نویسندگان برجسته ادبیات بچه ها ایران است که آثارش جایزه های بسکمک را از آن او کرده است. از آثار مطرح او می توان به کتاب های طبقه هفتم غربی، عاشقانه های یونس در شکم ماهی، یک جعبه پیتزا برای ذوزنقه کباب شده و گفت وگوی جادوگر بزرگ با ملکه جزیره رنگ ها اشاره کرد.

کتاب ادسون آرانتس دوناسیمنتو و خرگوش هیمالیایی اش داستان نویسنده ای است که قصد دارد داستانی واقعی از حادثه ای هولناک بنویسد. قراردادش را هم با ناشر بسته.

او می خواهد از واقعه ای بنویسد که در نوجوانی شاهدش بوده و پدر و مادرش را هم در آن از دست داده است. ماجرایی که البته صرفا یک واقعه شخصی نیست و با تاریخ کشور پیوند دارد: حادثه آتش سوزی سینما رکس آبادان.

نویسنده به سبک و سیاق همیشگی کاغذ را جلوی رویش می گذارد و یک خط حلزونی روی آن می کشد. خطی که به او در تمرکز و یافتن جزییات دنیای داستانی اش کمک می کند. البته نویسنده خوب می داند قصه اش را باید از کجا آغاز کند، شخصیت های اصلی و فرعی کدام اند، مکان داستانش کجاست و چه جزییاتی دارد و در چه ساعت و زمانی رخ داده. او خودش شاهد ماجرا بوده و چون قصد دارد داستانی واقعی بنویسد، فقط کافی ست به حافظه اش رجوع کند و آنها را روی کاغذ بیاورد: سال 57 است؛ او به همراه خواهرش لیالی و دوست هایش زیته، ژان لویی و شملی که یک طناب بسته به پای قورباغه اش، در یک شب گرم نزدیک یک درخت بی عار پشت یک کلیسا در آبادان نشسته اند و فانتا می نوشند؛ یک کامیون ارتش هم با سربازهای خسته و تکیه داده به اسلحه های شان هم از روبروی شان می گذرد. او حتی با خودش قرار گذاشته که قصه اش با آواز یک خواننده عرب آغاز کند که صدایش از رادیوی یک خیاطی در سوی دیگر خیابان به گوش می رسد.

همه چیز به نظر خوب پیش می رود تا اینکه ناگهان چیزی از نقطه کانونی خط منحنی بیرون می پرد. نویسنده سعی می کند تمرکزش را از دست ندهد و به کارش ادامه دهد. اما کمی بعد دوباره آن چیز یا چیز دیگری از توی منحنی بیرون می پرد. نویسنده ابتدا گمان می کند که آن چیز گرد حتما همان قورباغه شملی داستانش است که حالا ایستاده کنار کتاب های سوارشده روی هم و گاهی تکان های ریزی می خورد. اما کم کم متوجه می شود که او یک انسان است. یک پسر سیاه سوخته مو فرفری که لهجه جنوبی دارد، فانتا می نوشد و سراغ خرگوش شکلاتی اش را از نویسنده می گیرد. سیاسمبویی با اسم عجیب و غریب ادسون آرانتس دوناسیمنتو که خودش را قهرمان داستان نویسنده می داند؛ قهرمانی که نویسنده نه از آن خبر داشته و نه قصدی هم بر وجودش. نویسنده حالا باید سعی کند او را یک جوری دک کند تا بتواند برشود سر نوشتن داستان واقعی اش. اما به نظر می رسد به این راحتی ها نیست و حالا دیگر عوض کردن کاغذ و کشیدن خط های منحنی مکرر و تمرکز روی نقطه کانونی نمی تواند به او کمک کند.

نویسنده کتاب برخلاف راوی و شخصیت اصلی رمانش که او هم یک نویسنده است، هم به تفاوت ساختاری و ذاتی واقعیت با داستان - و به بیان بهتر دنیای واقعی با دنیای داستانی- آگاهی دارد و هم ناخودآگاه را خوب می شناسد و از نقش و تاثیر پنهانی اش بر دنیای مقابلش که عینی و قابل لمس است آگاه است.

در واقعیت سینمایی به آتش کشیده شده و صدها نفر بی گناه در آن جان داده اند اما حالا در داستان با قهرمانی روبرو هستیم که خواستار تغییر انتها ماجراست.

در داستان راوی از همه چیز خبر دارد و جزییات داستانش را آماده کرده اما ناگهان خرگوشی از نقطهٔ کانونی خط منحنی بیرون می پرد که راوی هیچ نشانه ای از او در خودآگاهش پیدا نمی کند -صحنهٔ آشنای خرگوش و لانه اش که آلیس را به سرزمین عجایب می کشاند و در نمادپردازی ورود به دنیای تاریک و ناشناختهٔ ناخودآگاه در ادبیات و روانشناسی استفاده می شود و جمشید خانیان با استفاده از همین دو قاعده و البته قاعده سومی که احترام، پذیرش و باور هوش و درک مخاطب نوجوان است و در سایر آثارش نیز دیده می شود، دست به آفرینش اثری می زند که هم واقعیت هولناک تاریخی را بیان می کند و هم داستانی جذاب و خواندنی به نمایش می گذارد.

قهرمان جزیره لگوریسه

قهرمان جزیره لگوریسه نوشته نسترن فتحی با تصویرگری رودابه خائف و ویراستاری شیوا حریری از سوی شرکت انتشارات فنی ایران، کتاب های نردبان در 67 صفحه با موضوع مهارت های زندگی برای گروه سنی 7 تا 9 سال نوشته شده است.

قهرمان جزیره لگوریسه روایت زندگی کودکی است که در زیر تخت خود سرزمینی عجیب را کشف می کند: لگوریسه اسم جزیره زیر تخت امید است. تنها او اجازه رفت وآمد به این جزیره را دارد و مسئول مراقبت از آن جاست. وقتی برای اولین بار اهالی لگوریسه را زیر تختش دید، برایش تعریف کردند که چطور یک بار از دست روبات ها فرار کرده اند. گفتند حالا باید کسی مواظب جزیره باشد تا روبات ها دوباره حمله نکنند. امید هم قبول کرد قهرمان لگوریسه شود...

در این کتاب امید یاد می گیرد که چطور بین زندگی با والدینش یعنی با و مان و تخیلاتش تعادل ایجاد کند. دوستی، کارگروهی و شیوه تعامل با حیوانات دیگر نکاتی است که این اثر داستانی به آن اشاره دارد.

همچنین نویسنده با به کار بردن استعاری آهن و روبات و فرار اهالی جزیره که گروهی از حیوانات متنوع اند، به تاثیرات زندگی مدرن بر حیات سالم اشاره کرده است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: ایرنا
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 13216

به "خبرنگاران منتخبانی برای مطالعه در تعطیلات کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران منتخبانی برای مطالعه در تعطیلات کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید