خودرو جدید؛ تندر ایرانی

به گزارش سهندبلاگ، به نظر می رسد اگر بر سر راه رنو سنگ اندازی و حاشیه سازی نمی شد و قرارداد این شرکت با طرف های داخلی به مرحله اجرا می رسید، خودروساز فرانسوی به طور کامل از ایران خارج نمی شد.

خودرو جدید؛ تندر ایرانی

قائم مقام سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در گفت وگویی نسبتا مفصل سیاست ها و برنامه های کلی کوتاه مدت و بلندمدت این سازمان را برای خودروسازی کشور گفت. بهزاد اعتمادی در نشستی خبری تاکید کرده که طراحی پایه پلت فرم های جدید در یک برنامه زمان بندی سه ساله، ادامه تولید تندر-90 با موتور جدید، تعمیق داخلی سازی و همچنین تجاری سازی خودرو های ناقص، از جمله این برنامه ها به شمار می روند.

ادامه تولید تندر-90 با موتور جدید

قائم مقام ایدرو با اشاره به قرارداد های خارجی خودرو در پسابرجام، از احتمال همکاری دوباره با خودروسازان فرانسوی (در صورت لغو تحریم ها و بازگشت رنو و پژو) صحبت به میان آورده است. به گفته اعتمادی، همکاری قبلی با رنو تا مرحله ثبت شرکت هم پیش رفت و رنویی ها حتی 65 میلیون یورو نیز به صورت نقد به ایران آوردند، اما پیش از بی اثر شدن نتایج برجام، آن را خارج کردند.

این گفته قائم مقام ایدرو نشان می دهد رنویی ها در پسابرجام عزمی جدی برای توسعه فعالیت در ایران داشته اند، اما بازگشت تحریم ها انگیزه آن ها را از بین برده است. این در حالی است که به نظر می رسد اگر بر سر راه رنو سنگ اندازی و حاشیه سازی نمی شد و قرارداد این شرکت با طرف های داخلی به مرحله اجرا می رسید، خودروساز فرانسوی به طور کامل از ایران خارج نمی شد.

رنویی ها پس از برجام قراردادی مشترک با ایدرو و یک شرکت بخش خصوصی داخلی امضا کردند، با این حال سنگ اندازی ها و حواشی اجازه نداد به مرحله اجرا برسد و در نهایت تحریم ها بهانه لازم را دست این خودروساز داد تا یک طرفه آن را لغو کند. اظهارات قائم مقام ایدرو نشان می دهد شرکت مشترک رنو و طرف های ایرانی حتی فرصت ثبت نیز پیدا نکرده، حال آنکه اگر این اتفاق رخ می داد و 65 میلیون یورو رنو صرف زیرساخت های این شرکت در کشور می شد، احتمالا به این راحتی از ایران نمی رفت.

این البته به آن معنا نیست که رنو در شرایط تحریم و با وجود ثبت شرکت و آورده 65 میلیون یورویی به شکلی جدی در ایران می ماند، اما حداقل ممکن بود رفتنش به تاخیر بیفتد یا ارتباطش کاملا قطع نشود.

هرچه هست، گویا مسوولان ایدرو همچنان رنو را به عنوان شریک خارجی خود و خودروسازی ایران قبول دارند و منتظرند روزی این شرکت دوباره برشود و فعالیت هایش را از سر بگیرد. آن طور که قائم مقام ایدرو گفته قرارداد رنو با ایران اکنون تعلیق شده و هرچند رنویی ها خارج شده اند، اما سرمایه هایی در کشور باقی گذاشته اند و منتظرند تا در صورت توافقات سیاسی دوباره (میان ایران و آمریکا)، برگردند.

وی تاکید کرده که همکاری دوباره با رنو بستگی به شرایط دارد و (پس از حصول توافقات سیاسی و لغو تحریم ها) اگر رنویی ها شروط را بپذیرند، باز هم با آن ها همکاری صورت خواهد گرفت. وی این را هم گفته که ایدرو از زمان خروج رنو، به دنبال آماده کردن زیرساخت ها است تا در صورت همکاری مجدد و رفتن دوباره، آنقدر پتانسیل و توان داشته باشیم که سرپا بمانیم.

معاون ایدرو در نهایت تاکید کرد که ایدرو برای تندر-90 برنامه دارد تا تولید آن را با موتور دیگری ادامه دهد. این گفته اعتمادی در شرایطی است که کارشناسان رنو اخیرا ایران را ترک کرده اند، بنابراین ادامه تولید تندر-90، بدون نظارت آن ها انجام می شود و این موضوع تردید هایی را در مورد کیفیت این محصول ایجاد خواهد کرد.

اعتمادی، اما در مورد پژو نیز تاکید کرده که ایران خودرو از گذشته با پژو کار می کرده و آن ها ریشه در فناوری خودروی ایرانی دارند و به همین دلیل نمی توان به یکباره رابطه قدیمی با این خودروساز را قطع کرد.

ساخت پلت فرم تا سه سال دیگر

بخش دیگری از اظهارات قائم مقام ایدرو، اما به داخلی سازی و همچنین ساخت پلت فرم اختصاص یافته است. وی با تاکید بر اعتقاد ویژه ایدرو به داخلی سازی قطعات در شرایط فعلی (تحریم)، تاکید کرده که حتی اگر ساخت برخی قطعات از توجیه اقتصادی برخوردار نباشد و هزینه ها دو برابر هم شود، چون اولویت، رونق تولید است، این کار انجام خواهد شد.

وی گفته که در دنیا هیچ کشوری همه تجهیزات و لوازم مورد نیازش را خودش تهیه نمی کند و صنعت خودرو ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ با این وجود در تلاشیم تا حد امکان ارزبری خودرو ها را کاهش دهیم. گفته های اعتمادی در شرایطی است که به نظر می رسد منظور وی تولید قطعات الکتریکی است.

همان طور که وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز تاکید کرده، خودروسازی کشور به این قطعات وابسته است، درست مانند بسیاری از شرکت های خودروساز دنیا؛ با این تفاوت که ما تحریم هستیم و آن ها نیستند.

اگرچه ظاهرا تحریم راهی جز داخلی سازی قطعات موردنظر را پیش پای خودروسازان ایرانی نگذاشته، با این حال تولید آن ها با هزینه های بالا نیز اثری منفی روی هزینه تمام شده خودرو ها می گذارد و قیمت تمام شده را افزایش می دهد. قائم مقام ایدرو، اما در مورد برنامه ریزی برای تولید پلت فرم جدید خودرو در کشور نیز تاکید کرده که تقویت شرکت های طراحی، مهندسی و مراکز تحقیق و توسعه با همکاری صاحبان این فناوری ها در دنیا در دستور کار قرار خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه این برنامه به صورت سه ساله طراحی شده، ابراز امیدواری کرد بتوان به طراحی پایه خودرو یا همان پلت فرم های جدید دست پیدا کرد. اعتمادی تاکید کرده که هدف ایدرو در میان مدت، ارتقای کمی و کیفی خودرو های تولیدی است تا قابلیت صادرات به کشور های همسایه را داشته باشند و از این طریق، تعادل مثبتی در ارزبری و ارزآوری این صنعت رخ بدهد.

تجاری شدن خودرو های ناقص

بخش دیگری از اظهارات قائم مقام ایدرو به مساله تولید خودرو های ناقص در خودروسازی کشور اختصاص یافته و وی تاکید کرده که این محصولات به زودی تجاری شده و در اختیار مشتریان قرار می گیرند. اعتمادی به تجاری شدن بیش از 16 هزار دستگاه محصول ناقص ایران خودرو در روز های گذشته اشاره کرده و گفته که همزمان با این اتفاق، حدود 5هزار خودروی دارای کسری قطعه نیز وارد چرخه شده است.

گفته های اعتمادی در شرایطی است که دبیر انجمن خودروسازان به تازگی عنوان کرده هر یک از دو خودروساز بزرگ کشور بین 80 تا 90 هزار محصول ناقص در کف کارخانه دارند.

منبع: فرادید
انتشار: 14 مرداد 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 2067

به "خودرو جدید؛ تندر ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودرو جدید؛ تندر ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید