رئیس فدراسیونهای ما و رئیس فدراسیونهای آنها!

به گزارش سهندبلاگ، در حالی که در دنیا عمدتا افراد متخصص و صاحب قدرت ریاست فدراسیونهای ورزشی را در دست می گیرند، اما در ایران وضعیت بعضا به گونه ای دیگر است.

رئیس فدراسیونهای ما و رئیس فدراسیونهای آنها!

به گزارش خبرنگاران، در ورزش ایران تخصص واژه ای است که چندان جدی گرفته نمی گردد. برای اینکه فردی رئیس فدراسیون گردد باید هزار فیلتر و مانع را پشت سر بگذارد تا صلاحیتش به اصطلاح تائید گردد اما از این هزار فیلتر، هیچکدام مربوط به داشتن تخصص در رشته ورزشی مورد نظر نمی گردد.

انتخابات اخیر فدراسیون های ورزشی بوضوح نمایان می سازد که تا چه حد غیرمتخصص ها به جان ورزش افتاده اند و می خواهند از آن نمد برای خود کلاهی بسازند اما یک تحقیق و تفحص گذرا نشان می دهد که اکثر فدراسیون های پیروز در ورزش جهان این راهی را نمی روند که ورزش ایران در بعضی موارد در حال رفتن است.

در همین رابطه مروری داریم بر این موضوع که در رشته های مهم کشورهای صاحب نام چه افرادی رئیس فدراسیون هستند که توانسته اند به پیروزیت برسند اما در ورزش ایران چه اتفاقی در حال رخ دادن است.

افراد نامدار در رأس دوومیدانی و کشتی آمریکا

آمریکا به عنوان کشوری که در بازی های المپیک همیشه پیشتاز بوده، مورد توجه است. دوومیدانی و کشتی در آمریکا از رشته های پیروز هستند که در دوومیدانی وین لانانا راهنمایی فدراسیون را بر عهده دارد. لانانا از مربیان مطرح دوومیدانی آمریکا بوده که در مسابقات جهانی و المپیک مربی آمریکا بوده و در تالار مشاهیر مربیان آمریکا نیز جای گرفته است.

در کشتی نیز بروس بومگارتنر دارنده 13 مدال جهان و المپیک و از نوابغ کشتی جهان رئیس فدراسیون آمریکا است. نتایج چشمگیر آمریکا در دوومیدانی و کشتی بخوبی نشان می دهد که استفاده از افراد متخصص تا چه حد پیروزیت آمیز بوده است.

والیبال و کشتی روسیه در دستان نامداران سابق

اما ورزش روسیه نیز در جهان از پیشتازان است. کشتی روسیه سالهاست که حاکم مطلق جهان است و ریاست این فدراسیون برای مدت مدیدی در دستان میخائیل مامیاشویلی بوده است. مامیاشویلی علاوه بر داشتن نفوذ سیاسی بالا در کشورش، صاحب 4 طلا و دو نقره جهان و المپیک است. در واقع تلفیق قدرت و نفوذ سیاسی و تخصص ورزشی، پیروز ترین رشته ورزشی روسیه را به جایگاه رفیعی رسانده است.

والیبال روسیه نیز از قدرتهای جهان به حساب می آید که استانیسلاو شوچنکو ملی پوش سابق روس ها ریاست فدراسیون را برعهده دارد. در واقع یک رشته مهم دیگر روسیه نیز به یک متخصص سپرده شده است. اما فردی که تا چند ماه قبل رئیس فدراسیون والیبال ایران بوده، چقدر در این رشته سابقه فعالیت داشته است و در حال حاضر چه کسی برای فدراسیون والیبال ایران تصمیم می گیرد؟

ریاست یکی از نوابغ جودوی جهان بر فدراسیون ژاپن

جودوی ژاپن در المپیک ریو با 12 مدال بر صدر جهان ایستاد. در واقع جودوی ژاپن به تنهایی 4 مدال هم بیشتر از کل کاروان ورزش ایران بدست آورده اما دلیلش چیست؟

یاسوهیرو یاماشیتا از مفاخر جودوی جهان است که در دوران قهرمانی 5 طلای جهان و المپیک را بر سینه زد. او در دوران قهرمانی خود 203 برد پیاپی را ثبت کرد تا از او به عنوان یکی از پیروز ترین جودوکاران تاریخ یاد گردد. یاماشیتا هم اکنون در سن 62 سالگی ریاست فدراسیون جودوی ژاپن را بر عهده دارد و این رشته را در کشورش به اوج افتخار در جهان رسانده است.

همچنین در رشته والیبال، ژاپن پرافتخارترین کشور در آسیا است که کنجی شیمائوکا رئیس فدراسیون است. شیمائوکا به عنوان ملی پوش در سه دوره بازی های المپیک حضور داشته است و در واقع باز هم یک متخصص در ورزش ژاپن بر کار گمارده شده است.

ریاست والیبالیستهای سابق بر فدراسیون های ایتالیا و صربستان

با جستجو در بین کشورهای صاحب نام در والیبال، به دو کشور ایتالیا و صربستان می رسیم. در ایتالیا پیترو برونو کاتانئو بازیکن و مربی سابق والیبال این کشور ریاست فدراسیون را بر عهده دارد و در صربستان نیز چهره نام آشنایی به نام زوران گائیچ رئیس فدراسیون است. گائیج که با یوگسلاوی قهرمان المپیک سیدنی شده، راهنمایی تیم های ملی ایران و روسیه را نیز در کارنامه دارد. در واقع در صربستان و ایتالیا نیز والیبال این کشورها به دست افراد متخصص سپرده شده است. اما در ایران چه کسانی کاندیدای ریاست جودو هستند و تا چه حد در این رشته تخصص دارند؟

رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا کیست؟

فوتبال اسپانیا در دهه اخیر یکی از قدرتهای جهان بوده است که قهرمانی در جام جهانی و یورو در کارنامه اش می درخشد. اما رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا کیست؟ یک فرد سیاسی است یا یک فرد کاربلد و آشنا به فوتبال؟

در فدراسیون فوتبال اسپانیا جایگاه ریاست به لوئیس روبیالس رسیده است. مدافع سابق تیم های مایورکا و لوانته توانسته در مدیریت نیز صاحب جایگاه گردد و حالا ریاست فدراسیون مهمی مانند فوتبال اسپانیا را بر عهده دارد. اما آیا در فوتبال ایران نیز اینچنین است؟

یکی از زنان نامدار ورزش چین بر مسند ریاست فدراسیون شنا

چین هم یکی از کشورهای پیشرو در ورزش جهان است. یکی از فدراسیون های پیروز در ورزش چین، فدراسیون شنا است که ریاست آن در دستان خانم ژو جی هونگ است. هونگ در المپیک 1984 به مدال طلا رسید و اولین قهرمان المپیک تاریخ چین در رشته شیرجه به حساب می آید.

سابقه غیر ورزشی ها در فدراسیون سایر کشورها

هر چند موارد بالا نشان می دهد که کشورهای مختلف جهان چگونه از حضور افراد متخصص در رأس فدراسیون های خود بهره برده و ثمره آن را دیده اند اما استفاده متخصصان ورزشی در فدراسیون ها یک امر محض نیست و ممکن است بعضی افراد غیر ورزشی نیز بتوانند در یک فدراسیون پیروز شوند. برای مثال در فدراسیون فوتبال آلمان رینهارد گریندل که یک سیاستمدار و عضو مجلس آلمان بوده، به ریاست فدراسیون رسیده است. اما بعضاً در ورزش ایران دیده می گردد افراد غیر متخصصی دنبال رسیدن به یک فدراسیون هستند که نه تنها قدرت و نفوذ سیاسی یا مالی ندارند، بلکه مثلاً کارمند ساده دستگاه ورزش یا سایر ارگان ها بوده و بعضاً چشم به حقوق رئیس فدراسیونی و یا مزایای حاصل از آن دارند. در واقع نه تنها آورده ای برای آن ورزش ندارند بلکه می خواهند برای خود اندوخته ای ایجاد نمایند.

ورزش ایران به متخصصان کارآمد اعتماد کند

هر چند صرف ورزشی بودن و اهل یک رشته بودن ضامن پیروزیت در کار نیست و یا رسیدن به پیروزیت در یک فدراسیون توسط یک غیر ورزشی را نباید فرضی محال تصور کرد، اما به نظر می رسد بهتر است ورزشی های کارآمد به غیر ورزشی های بدون قدرت و نفوذ ترجیح داده شوندچراکه ضریب پیروزیت در این حالت بالاتر است. فدراسیون تنیس روی میز ایران می تواند یک مثال روشن در ورزش ایران باشد که با سپرده شدن کار به یک مدیری که در پینگ پنگ سابقه کار چندین ساله را داشته، نتایجی تاریخی در این رشته رقم خورده و راستا پیشرفت در آن هموار است.

محسن رضوانی در شنا، خسرو قمری در دوچرخه سواری، علی مرادی در وزنه برداری و علیرضا سهرابیان در قایقرانی از جمله رؤسای فدراسیون هایی هستند که از جنس آن رشته بوده اند، اما در بسیاری از فدراسیون ها افراد غیرمتخصص دستاوردی نداشته اند و تنها کرسی ریاست را اشغال نموده اند. در دو سه سال اخیر رسول خادم تنها قهرمان جهان و المپیکی بود که به ریاست فدراسیون رسید و در مجامع جهانی کشتی نیز مورد تکریم و احترام بود و کرسی های بین المللی نیز کسب کرد اما شرایط طوری رقم خورد که او نیز عطای کار را به لقایش بخشید.

سابقه ورزشی چند رئیس فدراسیون خارجی در یک نگاه:

نام سمت سابقه
وین لانانا رئیس فدراسیون دوومیدانی آمریکا مربی سابق تیم های ملی
بروس بومگارتنر رئیس فدراسیون کشتی آمریکا دارنده 13 مدال جهان و المپیک
میخائیل مامیاشویلی رئیس فدراسیون کشتی روسیه دارنده 6 مدال جهان و المپیک
یاسوهیرو یاماشیتا رئیس فدراسیون جودو ژاپن دارنده 5 طلای جهان و المپیک
استانیسلاو شوچنکو رئیس فدراسیون والیبال روسیه ملی پوش سابق روسیه
کنجی شیمائوکا رئیس فدراسیون والیبال ژاپن ملی پوش در سه دوره المپیک
پیترو برونو کاتانئو رئیس فدراسیون والیبال ایتالیا بازیکن و مربی سابق ایتالیا
زوران گائیچ رئیس فدراسیون والیبال صربستان بازیکن و مربی و قهرمان المپیک سیدنی
لوئیس روبیالس رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا بازیکن سابق مایورکا و لوانته
ژو جی هونگ رئیس فدراسیون شنا چین اولین قهرمان المپیک چین در شیرجه
منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 948

به "رئیس فدراسیونهای ما و رئیس فدراسیونهای آنها!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس فدراسیونهای ما و رئیس فدراسیونهای آنها!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید