راهبرد چندجانبه نگرانه شهری نیاز مناطق محروم شهر اراک است

به گزارش سهندبلاگ، ایرج رضایی روز شنبه در جلسه علنی شورای اسلامی اراک به عنوان سخنران پیش از دستور گفت: مسائل بنیادی شهر اراک روی هم انباشته شده و معلوم نیست مدیریت شهری در سطح کلان چه رویکرد جامعی در این خصوص در دستور کار دارد.

راهبرد چندجانبه نگرانه شهری نیاز مناطق محروم شهر اراک است

وی افزود: مدیران استان در سطوح مختلف دولتی به صورت جامع به تنظیم استراتژی و رهیافت کلان برای حل مسائل کاربری خدمات شهری و سرانه های فرهنگی و اجتماعی شهر اراک اقدام کنند.

رضایی در بخش دیگر سخنان خود بیان داشت: یکی از بزرگ ترین و جدی ترین مسائل موجود در مناطق حاشیه نشین شهر اراک، موضوع مالکیت آنان است. به رغم اینکه این مناطق در زمره طرح خدمات شهرداری قرار دارند به سبب ساخت و سازهای غیرقانونی در چند دهه اخیر در منطقه به شدت با بحران مالکیت و تملک های غیرقانونی روبرو هستند.

وی بیان داشت: کمتر واحد مسکونی در این مناطق می توان یافت که دارای سند شش دانگ باشد و یا ساخت آن تحت مدیریت شهری و مبتنی بر حداقل استاندارد ملی اجرا شده باشد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و حقوقی و املاک شورای اسلامی شهر اراک، از رئیس شورای شهر خواست مواردی را چون پیگیری صدور سند شش دانگ املاک قولنامه ای و معین تکلیف مالکیت آنها در 60 درصد از نقاط حاشیه ای شهر اراک، پیگیری راه اندازی مراکز درمانی و بیمارستانی به ویژه تأمین اجتماعی بر مبنای سرانه جمعیتی و تعداد بیمه شدگان در این مناطق، ایجاد سرانه آموزشی متناسب با سرانه جمعیت مناطق کم برخوردار اراک، پیگیری طرح جامع فضای سبز و پارک های محلی بر مبنای سرانه پراکندگی جمعیتی، وصول مالیات بر ارزش اضافه کرده به صورت دقیق و عادلانه بر مبنای پراکندگی جمعیتی و معیارهای قانونی شرکت ها و کارخانه های تولیدی واقع در محدوده شهرستانی و استانی، وصول عوارض آلایندگی از شرکت های آلاینده بر مبنای عدالت و حقوق حقه ساکنین حوزه شهرستانی شهرستان اراک را در دستور پیگیری قرار دهند.

رضایی ادامه داد: همچنین متوقف کردن برداشت های غیرقانونی و نامتعارف از هر منبع و هر نعمت خدادادی به ویژه شرکت املاح معدنی از تالاب میقان، متوقف کردن فعالیت های مؤسسه های غیرقانونی و نامتعارف، ایجاد زمینه توسعه پایدار و رونق سرمایه گذاری بر مبنای طرح جامع شهری به صورت اصولی و علمی نه به صورت توصیه و تحکیم، تقویت قدرت تصمیم گیری کنندگان مردم در شوراهای اسلامی و ایجاد همدلی و همراهی با مسئولان استانی و شهری و هماهنگی در حرکت ها و تصمیم گیری ها و تحکیم قانون و اختیارات قانون از جمله مواردی است که باید در دستور پیگیری شورای شهر اراک قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 تیر 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 1014

به "راهبرد چندجانبه نگرانه شهری نیاز مناطق محروم شهر اراک است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهبرد چندجانبه نگرانه شهری نیاز مناطق محروم شهر اراک است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید