رمزگشایی از فعالیت های مشکوک سفارت آمریکا در عراق، هرآنچه از پروژه زیرپوستی واشنگتن باید بدانید

به گزارش سهندبلاگ، سفارت آمریکا در عراق اخیرا تحرکات مشکوکی را در این کشور شروع نموده است که نشان دهنده عزم واشنگتن برای تنش زایی های جدید در این کشور است.

رمزگشایی از فعالیت های مشکوک سفارت آمریکا در عراق، هرآنچه از پروژه زیرپوستی واشنگتن باید بدانید

به گزارش، تحرکات خصمانه ایالات متحده آمریکا در عراق سرانجامی ندارد. به تازگی تحرکاتی از سوی سفارت ایالات متحده آمریکا در بغداد رصد شده که حاکی از توطئه چینی های جدید این کشور علیه عراق است؛ توطئه هایی که به نظر می رسد نقطه سرانجامی برای آن در نظر گرفته نشده است.

اخیرا صفحات مجازی متعلق به سفارت ایالات متحده آمریکا در عراق اقدام به انتشار پست هایی نموده اند که جملگی علیه نیرو های مسلح عراق بوده است. در پست های منتشر شده در صفحات مجاز متعلق به سفارت آمریکا در بغداد، ضمن اهانت به نیرو های مسلح عراق از آن ها به عنوان نیرو های وابسته و نه مستقل یاد شده است.

این کوشش مذبوحانه سفارت ایالات متحده آمریکا در عراق در واقع با هدف ایجاد دودستگی و چند دستگی در نیرو های مسلحِ متحد عراق انجام می گردد؛ نیرو هایی که با فداکاری تمام پیروز شدند بر تروریسمِ تکفیری داعش غلبه نموده و به سیطره آن بر نقاط استراتژیک مختلف سرانجام دهند. هدف اصلی و اساسی از این دست اقدامات سفارت واشنگتن در بغداد، تضعیف نیرو های مسلح عراق و فراهم آورند زمینه جهت بازگشت مجدد داعش به این کشور است. این سفارتخانه حتی سابقه مداخله در امور داخلی عراق را نیز در پرونده دارد.

اما دخالت های سفارت ایالات متحده آمریکا در امور داخلی عراق حتی صدای افکار عمومی این کشور و مردم آن را نیز درآورده است به گونه ای که همیشه شاهد برگزاری تظاهرات های ضد دولتی در نقاط مختلف هستیم. به عنوان مثال، حدود 3 هفته پیش بود که مردم عراق در سهل نینوا در محکومیت دخالت های آمریکا دست به برگزاری تظاهرات گسترده زدند. شرکت نمایندگان در این تظاهرات ضمن سر دادن شعار های ضد آمریکایی خواهان توقف دخالت های سفارت واشنگتن در بغداد در امور داخلی عراق شدند.

تظاهرات نمایندگان همچنین با سردادن شعار هایی سیاست های آمریکا و بعضی کشور های منطقه را محکوم کردند. معترضان عراقی با شعار اینکه سفارت آمریکا در بغداد به منبعی برای تروریسم تبدیل شده است، به آمریکا هشدار دادند در امور عراق دخالت نکند. درهمین حال، پیشتر محمد محیی سخنگوی گروه حزب الله عراق از دخالت سفارت ایالات متحده آمریکا در عراق در مسأله جاسوسی از اعضای حشد شعبی خبر داده بود.

این کوشش های سفارت عراق در حالی است که از زمان روی کار آمدن عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق، این کشور در راستای کاهش تنش های منطقه ای کوشش می نماید؛ تنش هایی که البته در نتیجه سیاست های توسعه طلبانه ایالات متحده آمریکا و همچنین متحدان غربی و عربی آن، ظهور و بروز پیدا نموده اند.

بغداد بر این باور است که تداوم این تنش ها برای تمامی کشور های منطقه پیامد های منفی به دنبال دارد و درست به همین دلیل است که از فرصت های مختلف برای مرتفع ساختن این تنش ها بهره برداری می نماید. عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق نیز پیشتر به همین دلیل ضمن تأکید بر لزوم کاهش سطح تنش ها در منطقه، اعلام نموده بود که کشورش از هیچ کوششی در این زمینه دریغ نخواهد کرد و کوشش می نماید تا این تنش ها به حداقل برسند.

درهمین حال، سید عمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی عراق نیز اخیرا در دیدار با متیو تولر سفیر ایالات متحده در بغداد با تأکید بر لزوم کاهش تنش های منطقه، نسبت به پیامد های تنش های جاری هشدار داد و خواهان کوشش برای یافتن راهکار های سیاسی جهت حل و فصل چالش های موجود شد.

بغداد به خوبی می داند که علت اصلی و اساسی تنش های کنونی در منطقه، سلسله اقداماتی است که ایالات متحده آمریکا انجام می دهد. از همین روی، بغداد کوشش می نماید تا بدون توجه به سلسله سیاست های ایالات متحده آمریکا، در راستای کاهش تنش ها در منطقه گام بردارد؛ مسأله ای که موجب شده است تا سفارت ایالات متحده آمریکا در بغداد برای ممانعت از تداوم آن، وارد عمل گردد. درست به همین دلیل است که می بینیم صفحات مجازی متعلق به سفارت آمریکا در عراق اقدام به انتشار مطالبی می نمایند که می تواند زمینه ساز بروز بحران باشد.

در واقع، مقامات عراقی معتقدند که عاملان بحران سازی در منطقه اعم از ایالات متحده آمریکا، عربستان سعودی و یا امارات متحده عربی نمی توانند خود را از پیامد ها و تبعات وخیم این بحران ها در امان نگاه دارند. این بدان معناست که اگر آتش بحران های نشأت گرفته از سیاست های توسعه طلبانه آمریکایی ها شعله ور شد، آن ها و متحدانشان نیز در شعله های آتش این بحران ها خواهند سوخت و اینگونه نیست که تنها دیگر کشور ها تاوان این بحران سازی ها را پس دهند.

برهمین اساس، آنچه که بغداد ـ برخلاف خواسته سفارت آمریکا در عراق ـ روی آن تأکید دارد، حل و فصل تنش هایی کنونی در منطقه به وسیله تبادل نظر و رایزنی سیاسی است؛ درست همان چیزی که آمریکایی ها با آن مخالفند چرا که حضور خود در منطقه و همچنین عراق را در گرو هرج و مرج تنش می بینند. درصورت حل و فصل این بحران ها، تنش ها و هرج و مرج ها، آمریکایی ها خود به خوبی می دانند که دیگر بهانه ای برای باقی ماندن در منطقه ندارند؛ لذا واشنگتن به دنبال آن است تا به وسیله بحران سازی و مسدود کردن راهکار های مسالمت آمیزِ حل تنش ها در منطقه یعنی تبادل نظر های سیاسی، بهانه حضور خود در منطقه را همچنان حفظ کند.

مقامات بغداد بسیار امیدوار هستند تا آمریکایی ها و متحدان آن ها در کشور های عربی به سلسله اقدامات خصمانه خود در منطقه سرانجام داده و از اتخاذ مواضع خصمانه و بی پایه و اساس دست بکشند تا شاید کمی از شدت تنش ها در منطقه کاسته گردد. مسئولان دولت بغداد پیشتر نیز به سران عرب و همچنین متحدان غربی آن ها اعلام نموده اند که در صورت افزایش تنش ها در منطقه، آن ها نیز پیامد ها و تبعات ناشی از این بحران ها را متحمل می شوند.

براساس آنچه که پیشتر گفته شد، اقدام اخیر بغداد در شروع روند نقش آفرینی برای کاهش سطح تنش ها در منطقه به مذاق ایالات متحده آمریکا خوش نیامده است و لذا این کشور، مأموریت جدیدی برای سفارت خود در بغداد در نظر گرفته و آن، فرافکنی به وسیله کانال های رسانه ای برای ایجاد هرج و مرج است تا بدین ترتیب، مقامات عراقی از تداوم جهت فعلی منصرف شوند.

منبع: مهر

dorezamin.com: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

pariha.com: پریها: مجله اخبار، سرگرمی، ورزش، فال، پزشکی، سینما، هنر، گردشگری

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 3624

به "رمزگشایی از فعالیت های مشکوک سفارت آمریکا در عراق، هرآنچه از پروژه زیرپوستی واشنگتن باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رمزگشایی از فعالیت های مشکوک سفارت آمریکا در عراق، هرآنچه از پروژه زیرپوستی واشنگتن باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید