روش های از بین بردن جای زخم و بخیه قدیمی چیست؟

به گزارش سهندبلاگ، امروزه روش های مختلفی مانند لیزر فراکشنال،اعمال جراحی،استفاده از ژل تزریقی و... برای از بین بردن جای زخم و بخیه توسط متخصصین پیشنهاد می گردد

روش های از بین بردن جای زخم و بخیه قدیمی چیست؟

زخم شدن بدن و پوست از حوادثی است که همه انسان ها در زندگی خود حداقل یکبار آن را تجربه کرده اند. این جراحات ممکن است به صورت جزیی و یا در ابعادی بزرگتر رخ دهند. تصادفات سنگین یا حادثه هایی این چنینی باعث ایجاد زخم هایی شدید شده که معمولا اعمال جراحی همراه با تعداد بخیه زیاد را در پی دارند. یادگاری هایی بر پوست که گاها هیچگاه از بین نمی فرایند. دانش پزشکی امروزه راه چاره هایی را برای از بین بردن جای زخم و بخیه پیشنهاد داده که در ادامه به بخشی از آن ها خواهیم پرداخت.

نکته:

همواره این را در نظر داشته باشید که ترمیم شدن پوست به معنای برگشتن به حالت قبلی نیست. شاید موضع و محل زخم و بخیه بسیار نسبت به حالت قبل از ترمیم بهبود یابند ولی هیچگاه مانند پوست اولیه نخواهند شد. پس نبایستی توقعی بیجا نسبت به درمان داشته باشیم.

قبل از درمان بایستی به این نکته توجه کنیم که نوع زخم ایجاد شده چیست؟ آیا زخم ها از نوع سطحی هستند یا عمقی؟ محل جوشگاه بخیه به چه شکلی است؟ و... این ها سوالاتی هستند که می توانند روش درمانی مخصوص به خود را داشته باشند.

روش های از بین بردن جای زخم و بخیه قدیمی

اگر زخمی عمیق باشد، به طوری که درم و حتی چربی ها و عضلات را درگیر کند، قطعا با جوشگاه همراه است اما براساس وسعت زخم و نحوه ایجاد آن، جوشگاه متفاوت خواهدبود. اگر زخم و پارگی منظم باشد و بخیه بخورد جای کمی باقی خواهد ماند اما اگر بخیه نزنیم ممکن است به دلیل فاصله ای که بین لبه های زخم می افتد، اصطلاحا گوشت اضافه یا جوشگاه های ضخیم ظاهر گردد.

برداشتن جوشگاه به وسیله جراحی

یکی از راه چاره هایی که متخصصین برای برطرف جوشگاه های بزرگ پیشنهاد می دهند برداشتن آن به وسیله عمل جراحی است. بدین صورت که با جراحی جوشگاه برداشته و مجددا روی آن بخیه می گردد. در بار دوم بخیه بسیار باریکتر و در نتیجه خط جوشگاه نیز باریک می گردد. اگر طول جوشگاه و جای بخیه طولانی باشد پزشک بخیه دوم را به طور نا منظم انجام داده تا خط کوتاه تر به نظر برسد. انتقال جوشگاه به مناطقی که خود دارای خط طبیعی در بدن هستند نیز از دیگر تکنیک های برطرف کردن جای زخم و بخیه به وسیله جراحی است.

استفاده از لیزر فراکشنال CO2

مکانیسم این لیزر بدین صورت است که (به جای تابیدن نور لیزر با شعاع بزرک در لیزرهای قدیمی) ستون های از نور لیزر با شعاع هایی بسیار باریک در حد میکرون بر روی سطح پوست تابیده میگردد لذا مناطقی از سطح پوست (اپیدرم)عملا سالم می ماند و از همین مناطق اشعه نخورده یا سالم هست که ترمیم پوست بسرعت انجام میگردد. تابیدن نور این لیزر در این ناحیه باعث تشکیل کلاژن های جدید شده و بتدرج طی 2تا 4 ماه عمق چاله ها و اسکارهای بعد از اکنه یا جوش و یا بعد از عمل (جای بخیه) بهبودی قابل ملاحظه ای پیدا خواهند کرد.

میکرودرم ابریژن (لایه برداری شیمیایی)

میکرودرم ابریژن و لایه برداری شیمایی روش های لایه برداری هستند که به آرامی سطح پوست را بازسازی می کنند. این روش درمانی برای برطرف سازی جای زخم های اضافی فوق العاده است. این لایه برداری با کریستال های معدنی، نوک الماس یا با استفاده از اسیدهای مختلف صورت می گیرد. در این روش سلول های اسیب دیده و مرده در سطح پوست از بین می فرایند. با حذف این سلول های سطحی، پوست نرم و انعطاف پذیر می گردد و در عین حال بازسازی سلول های جدید پوست تحریک می گردد. این روش درمانی برای بافت پوست ناصاف یا جای زخم خفیف مناسب است. افرادی که ترکیبی از آکنه و جای زخمه آکنه دارند از این روش درمانی بهره می برند.

پس از انجام روش میکرودرم ابریژن، پوست سفت می گردد. بعضی از افراد دچار ورقه ورقه شدن پوست می شوند و از این رو بهتر است از کرم مرطوب کننده ای که متخصص پوست تجویز می کند را استعمال کنید.

استفاده از مواد پرکننده (فیلرها) برای درمان جای زخم و بخیه

تزریق فیلرهایی مانند کلاژن یا چربی، فورا اسکارهای فرورفته را از بین می برد. ولی اثر این روش دائمی نیست و باید بعد از مدتی دوباره تزریق گردد.

ورق های ژل سیلیکون

گذاشتن یک ورق ژل سیلیکون روی جای زخم در هر روز، ممکن است آن را کمرنگ و محو کند و یا از بدتر شدن آن جلوگیری کند. ورق ژل سیلیکون را می توانید از داروخانه و یا مطب پزشکان متخصص پوست تهیه کنید. از ورق ژل سیلیکون حداقل باید سه ماه استفاده کرد تا بهترین نتیجه را بگیریم.

تزریق استروئیدها (کورتون ها)

این روش اسکارهای برآمده را صاف و مسطح می کند، ولی نیاز به یک دوره درمانی طولانی مدت دارد.

روش های گفته شده معمولا برای برطرف کردن و برطرف جای زخم های بزرگ و بخیه هایی است که به راحتی و با کرم های پوستی قابل محو شدن نیستند. با انجام هر یک از این راه حل ها می توان تا حدی از ظاهر بد بخیه و جوشگاه ها جلوگیری کرد و باعث افزایش اعتماد به نفس فرد گردد.

گردآوری: مجله اینترنتی خبرنگاران

pariha.com: پریها: مجله اخبار، سرگرمی، ورزش، فال، پزشکی، سینما، هنر، گردشگری

منبع: setare.com
انتشار: 24 مهر 1400 بروزرسانی: 24 مهر 1400 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 11138

به "روش های از بین بردن جای زخم و بخیه قدیمی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش های از بین بردن جای زخم و بخیه قدیمی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید