رویترز: کانادا از امارات و انگلیس خواسته تا برای حل اختلافات با عربستان میانجی گری نمایند

رویترز به نقل از چند منبع مدعی شده که اتاوا از امارات و انگلیس خواسته تا به حل اختلاف این کشور با عربستان یاری نمایند.

رویترز: کانادا از امارات و انگلیس خواسته تا برای حل اختلافات با عربستان میانجی گری نمایند

برای دریافت خدمات ویزای کانادا با مجربترین کارشناسان کشور همراه باشید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از رویترز، چندین منبع اظهار داشتند که در پی تصمیم عربستان بر عدم خرید جو و گندم از کانادا، اوتاوا به تکاپو افتاده تا از امارات و انگلیس بخواهد تا واسطه شده و به کاهش تنش دیپلماتیک با ریاض یاری نمایند.

دولت عربستان روز یکشنبه سفیر خود را از کانادا فراخواند و سفیر کانادا در ریاض را نیز اخراج و هرگونه تجارت جدید با کانادا را متوقف و درخواست کانادا برای آزادی فعالان حقوق بشری را محکوم کرد. ریاض اوتاوا را به دخالت در امور داخلی خود متهم نموده بود.

یک منبع اظهار داشت که جاستین ترودیو نخست وزیر کانادا درصدد است تا از امارات برای کاهش تنش ها یاری بگیرد. یک منبع دیگر نیز اظهار داشت که کانادا از انگلیس خواسته تا در این زمینه به ایفای نقش بپردازد. دولت انگلیس روز سه شنبه از کانادا و عربستان خواست تا از خود خویشتنداری نشان دهند.

بازرگانان اروپایی روز سه شنبه اظهار داشتند که شرکت های سعودی خریدار گندم به صادر نمایندگان جو و گندم اطلاع داده اند که دیگر جو و گندم کانادایی را نخواهند خرید.

تنش میان عربستان و کانادا می تواند به تجارت 4 میلیارد دلاری سالیانه میان این دو کشور آسیب برساند. مجموع صادرات کانادا به عربستان در سال 2017 حدود 1.12 میلیارد دلار یا تنها 0.2 از مجموع صادرات کانادا بوده است. بخش عمده ای از صادرات کانادا به عربستان شامل تانک، نفربرهای زرهی و وسیله نقلیه موتوری بوده است.

از سوی دیگر، عربستان سعودی به 15 هزار دانشجوی این کشور که در کانادا تحصیل می نمایند دستور داده تا این کشور را ترک نمایند.

عربستان سعودی، روز دوشنبه سفیر کانادا در این کشور را عنصری نامطلوب خوانده و از وی خواسته است که عربستان را ترک کند.

عربستان سعودی همچنین سفیر خود در کانادا را فراخوانده و تعاملات تجاری با اتاوا را به دلیل آنچه مداخله آشکار کانادا در امور داخلی عربستان توصیف نموده، به حال تعلیق درآورده است.

این تصمیم خشمگینانه عربستان سعودی پس از آن اتخاذ شد که وزارت خارجه کانادا و سفارت کانادا در ریاض از مقام های سعودی خواستند فعالان مدنی، را که بازداشت شده اند، آزاد کند.

.

منبع: تسنیم
انتشار: 13 مهر 1398 بروزرسانی: 13 مهر 1398 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 3560

به "رویترز: کانادا از امارات و انگلیس خواسته تا برای حل اختلافات با عربستان میانجی گری نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رویترز: کانادا از امارات و انگلیس خواسته تا برای حل اختلافات با عربستان میانجی گری نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید