سوپ شلغم؛ دوای درد شما

به گزارش سهندبلاگ، با سرد شدن هوا و شیوع هرچه بیشتر سرماخوردگی و آنفلوآنزا، تقویت سیستم ایمنی ضرورت بیشتری پیدا می نماید و برای تامین این هدف، چه چیزی بهتر از غذاهای مؤثر و کم هزینه؟ عادت به مصرف انواع سوپ هایی که با سبزیجات تازه تهیه می شوند، راه ساده ای است برای ورود تمام گروه های غذایی به سفره روزانه من و شما. به همین علت

سوپ شلغم؛ دوای درد شما

سوپ شلغم؛ دوای درد شما

نویسنده:سارا حسنلو

سوپ شلغم؛ غذای مناسبی برای آنها که سرما خورده اند یا آنفلوآنزا گرفته اند

با سرد شدن هوا و شیوع هرچه بیشتر سرماخوردگی و آنفلوآنزا، تقویت سیستم ایمنی ضرورت بیشتری پیدا می نماید و برای تامین این هدف، چه چیزی بهتر از غذاهای مؤثر و کم هزینه؟ عادت به مصرف انواع سوپ هایی که با سبزیجات تازه تهیه می شوند، راه ساده ای است برای ورود تمام گروه های غذایی به سفره روزانه من و شما. به همین علت دراین مقاله، سوپ ویژه ای را برایتان در نظر گرفته ایم که سرشار است از مواد غذایی ارزشمند برای تقویت سیستم دفاعی بدن.

مواد لازم (برای 4 نفر)

آب مرغ

5 لیوان

80 کیلوکالری

جوی پرک شده

3 لیوان

400 کیلوکالری

شلغم خرد شده

2 لیوان

50 کیلوکالری

سیر

2 تا 3 حبه

10 کیلوکالری

خامه

4 قاشق مرباخوری

180 کیلوکالری

کرفس خرد شده

2 لیوان

50 کیلوکالری

هویج خرد شده

1 لیوان

25 کیلوکالری

شوید خرد شده

1 لیوان

25 کیلوکالری

پیاز خرد شده

1 لیوان

15 کیلوکالری

نمک و زردچوبه

به میزان دلخواه

صفر

طرز تهیه:

در مرحله اول، به غیر از آب مرغ، جو پرک شده، شلغم، شوید، بقیه مخلفات را در خامه به مدت 2 تا 3 دقیقه حرارت دهید. سپس ادویه های یاد شده را به غیر از شوید، اضافه کنید و بقیه مواد را هم بیفزایید و بگذارید 40 تا 50 دقیقه روی حرارت ملایم، پخته شوند. سپس شوید خردشده را به آن بیفزایید و به همراه آب لیموی تازه، سوپ تان را گرم میل کنید.

این سوپ تقریباً 850 کیلوکالری انرژی دارد و در صورت تقسیم کردن آن به عدد 4، هر نفر 200 کیلوکالری انرژی دریافت خواهد نمود اما در صورتی که با چند برش نان همراه شده باشد به آن 200 کیلوکالری دیگر هم افزوده خواهد شد.

جو، رفیق قلب

جو در خانواده غلات جای می گیرد و خوردن هر سه قاشق غذاخوری از آن معادل یک برش نان بوده و 80 کیلوکالری انرژی دارد؛ البته در صورتی که پوست کنده نباشد این میزان کالری، کمتر خواهد بود. اما این ماده غذایی چه ارزش تغذیه ای دارد؟ اول اینکه عادت به خوردن اش میزان کلسترول خون را کاهش می دهد. در مطالعه ای دیده شده خوردن 30 تا 40 گرم از این ماده غذایی به همراه یک رژیم غذایی کم چرب به میزان 9 درصد سطح این فاکتور را در خون پایین می آورد. نباید فراموش کنید که در پی کاهش هر 1 درصد از این فاکتور، احتمال ابتلا به بیماری های قلبی تا 2 درصد کاهش پیدا خواهد نمود. ضمناً افرادی که دیابت دارند به یاری این ماده غذایی می توانند سطح قند خون را ثابت نگه دارند زیرا قند موجود در جو به آهستگی جذب شده و همین موضوع تنظیم کننده سطح این فاکتور خواهد بود.سبزی در برنامه غذایی بیمار گنجانده گردد. یادتان باشد که در این سبزی ترکیبی با خواص آنتی اکسیدانی به نام گلیکوزینولات وجود دارد که آن را به یک ماده ضد سرطان بدل نموده است. به علاوه، هر یک لیوان خرد شده آن معادل یک واحد سبزی بوده و 25 کیلوکالری انرژی به بدن می رساند.

شلغم، سرشار از ویتامین C

این سبزی ریشه ای که اغلب برای سینه درد مورد استفاده قرار می گیرد دارای مقادیر قابل ملاحظه ای ویتامین C البته نه به میزان مرکبات است. به این علت توصیه می گردد آن را بخارپز کنید و یا در مراحل پایانی پخت به غذای تان بیفزایید تا به این ترتیب تخریب این ویتامین به حداقل ممکن برسد. ضمناً، شلغم فیبر فراوانی دارد و مطالعات نشان داده اند که دریافت مقادیر مناسب فیبر تقویت کننده سیستم ایمنی بدن بوده و از آنجا که در بیماری ها اغلب سیستم گوارشی با مشکل روبه رو می گردد بهتر است این سبزی در برنامه غذایی بیمار گنجانده گردد. یادتان باشد که در این سبزی ترکیبی با خواص آنتی اکسیدانی به نام گلیکوزینولات وجود دارد که آن را به یک ماده ضد سرطان بدل نموده است. به علاوه، هر یک لیوان خرد شده آن معادل یک واحد سبزی بوده و 25 کیلوکالری انرژی به بدن می رساند.

کرفس، کم کالری و پرخاصیت

کرفس در کنار جوی یاد شده یکی از مواد غذایی است که برای افرادی که با اضافه وزن دست به گریبان هستند، توصیه می گردد زیرا به نسبت کمی کالری دارد، به این ترتیب که در هر 100 گرم آن تنها 7 کیلوکالری انرژی موجود بوده و نهایتاً حس گرسنگی را در فرد به تاخیر می اندازد. یادتان باشد که این سبزی یکی از یاری کننده های مراحل درمانی بیماری آرتروز است زیرا با ترکیباتی که عامل بروز این بیماری هستند، باند شده و از تجمع آنها در میان مفاصل جلوگیری می نماید و به این ترتیب شدت یافتن این اختلال را مانع می شوند. لازم به یادآوری است که هر 100 گرم از این سبزی دارای 50 میکروگرم بتاکاروتن بوده و می دانید که حرارت دادن منابع غذایی آن به جذب بهترش یاری نموده و با دریافت اش موجب تقویت سیستم ایمنی تان می شوید.

سیر، ضد آنفلوآنزا

سیر در کنار پیاز، یکی از مهم ترین سبزیجاتی است که از بروز عفونت های ویروسی جلوگیری می نماید زیرا مطالعات نشان داده اند که دریافت این سبزی از شدت بیماری آنفلوآنزا می کاهد و حتی به پیشگیری از ابتلا به آن یاری می نماید. ضمناً، بروز بیماری های قلبی به علت ایجاد پلاک در عروق خونی و گرفتگی آنها با خوردن مرتب سیر به حداقل ممکن خود می رسد. به علاوه، این سبزی مملو از پتاسیم بوده و به این ترتیب دریافت اش برای کسانی که به فشار خون بالا مبتلا هستند، توصیه می گردد.

همراهان این غذا

این سوپ را به همراه سایر سبزی های تازه هم می توانید میل کنید؛ به خصوص جعفری که از نظر میزان ویتامین C بر دیگر سبزی های برگ سبز رجحان دارد. ضمناً، بهتر است چاشنی آن آب لیموی تازه باشد. البته توصیه می گردد آن را در هنگام صرف سوپ بیفزایید. بعلاوه برای مغذی تر کردن این غذا بهتر است به آن گوجه فرنگی رنده شده هم بیفزایید زیرا ترکیبات آنتی اکسیدانی این سبزی با حرارت تماشا در بدن بهتر جذب خواهند شد.

ماندگی و کهنگی

از آنجا که هدف از این غذا افزایش قوای سیستم ایمنی است، چه بهتر که آن را برای یک وعده تهیه نموده و برای وعده بعدی سوپی تازه را تهیه کنید. به این ترتیب هدف ما یعنی تقویت سیستم دفاعی بدن تأمین خواهد شد. اما در صورت اضافه آمدن آن را حتماً در ظرفی قرار دهید که در آن محکم بسته می گردد.

اگر آنفلوآنزا گرفته اید

میزان شلغم، پیاز و سیر سوپ تان را افزوده و به آن کمی سینه مرغ و شیر اضافه کنید. ضمناً، افزودن انواع خانواده کلم از کلم قرمز گرفته تا بروکلی به افزایش دریافت مواد مغذی تقویت کننده سیستم ایمنی شما یاری خواهد نمود. یادتان باشد که همراه کردن یک لیوان مخلوط آب پرتقال و لیمو می تواند به کاهش دوره بیماری تان یاری کند.

اگر فشارخون دارید

بهتر است در سوپ تان میزان سیر و کرفس را افزایش داده و خامه و نمک را حذف کنید. ضمناً، غذای تان را با آب گوجه فرنگی تازه تهیه کنید زیرا به این ترتیب غذایی مناسب برای پیشگیری از بروز بیماری های قلبی را برای خود و خانواده تان تهیه نموده اید.

اگر یبوست دارید

به اسم چاشنی به همراه این غذا به جای خامه از روغن زیتون بهره ببرید و جوهای استفاده شده از آن را پوست نکنده به کار ببرید تا به این ترتیب، فیبر دریافتی افزایش پیدا کند. به علاوه، اضافه کردن فلفل دلمه ای رنگی و مخلوط سبزی های برگ سبز خرد شده در این سوپ، حجم فیبر دریافتی تان را بالا خواهد برد.

منبع:http://www.salamat.com

dorezamin.com: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: راسخون
انتشار: 24 مهر 1400 بروزرسانی: 24 مهر 1400 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 15391

به "سوپ شلغم؛ دوای درد شما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوپ شلغم؛ دوای درد شما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید