قبل، بعد و در زمان سیل چه باید کرد؟

به گزارش سهندبلاگ، اگر در منطقه ای زندگی می کنید که به دلایل جغرافیایی یا نقص های مدیریتی با خطر طغیان رودخانه ها و وقوع سیل روبروست، مناسب است که قبل از وقوع هر حادثه ای تا جای امکان خود را برای رویارویی با آن آماده کنید تا در جریان وقوع این بلای طبیعی، آسیب کمتری ببینید.

قبل، بعد و در زمان سیل چه باید کرد؟

به گزارش یورونیوز، بویژه آنکه سیل می تواند کاملا بطور ناگهانی و بدون هیچ هشدار قبلی روی دهد.

بر این اساس پیشنهاد های زیر ارائه می شوند:

قبل از حادثه؛ چگونه خود را برای رویارویی با سیلی قریب الوقوع آماده کنیم؟

ساکی حاوی مدارک و وسایل اضطراری خود و خانواده تان بعلاوه غذا های فاسد نشدنی تهیه کنید و در جایی قرار دهید که در دسترستان باشد.

پیش از وقوع حادثه، برای خود و اعضای خانواده حتی حیوانات خانگی تان برنامه ریزی کنید؛ تا بدانید چه کار هایی باید انجام بدهید، کجا بروید، چگونه با هم در ارتباط باشید و برای محافظت از خود در برابر سیل به چه چیز هایی احتیاج دارید.

اگر در منطقه ای زندگی می کنید که خطر سیل زیاد است، بهتر است بطور کلی آبگرمکن و تابلوبرق خانه را تا جای امکان در مکانی بلند نصب کنید.

در صورت امکان، موانعی برای جلوگیری از ورود سیلاب به داخل ساختمان ایجاد کنید و دیوار های زیرزمین را با ترکیبات ضد آب آب بندی کنید.

از هم اکنون با تماس با شرکت های بیمه، از نحوۀ ثبت خسارت ها برای دعاوی حمایتی بیمه و درخواست یاری اطلاع یابید. در صورت احتیاج بیمه نامه سیل خریداری کنید یا بیمه نامۀ خود را تمدید کنید.

از عدم نشت گاز مطمئن شوید و از کارشناسان، چگونگی بازیابی سرویس های آب و برق و گاز و استفادۀ دوباره از سرویس های بهداشتی پس از وقوع سیل را بیاموزید.

از اموال خود محافظت کنید؛ مدارکتان را در یک محفظۀ ضدآب قرار دید، برای مدارک دیجیتالی تان رمز عبور ایجاد کنید.

اگر می توانید، یک پمپ تخلیه برای مواقع اضطراری تهیه کنید.

در زمان وقوع سیل باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

برای کسب اطلاعات محلی، به رادیو یا تلویزیون گوش دهید.

اگر احتمال وقوع سیل زیاد است، بلافاصله به سمت ارتفاعات حرکت کنید و منتظر صدور دستور حرکت نباشید.

تا جای امکان از نهرها، کانال های زهکشی و دره ها دوری کنید؛ زیرا ممکن است این مکان ها در زمانی بسیار کوتاه و حتی بدون هشدار قبلی دچار سیل شوند.

اگر باید برای تخلیۀ محل سکونت تان آماده شوید، سعی کنید تا جای امکان خانه خود را در شرایطی ایمن ترک کنید. یعنی کلید های اصلی برق را خاموش و وسایل برقی را از پریز جدا کنید، وسایل مهم را به طبقات بالاتر منتقل کنید.

در زمان وقوع سیل، سعی کنید از محیط های آب گرفته دوری کنید، زیرا حتی در یک آب محرک به عمق 6 اینچ نیز احتمال لیز خوردن و غرق شدن وجود دارد. بعلاوه ممکن است به علت رسیدن رطوبت به شبکه برق زیرزمینی یا کابل های قطع شده و واژگون شده، در آب جریان برق وجود داشته باشد.

از پل هایی که سیلاب به سرعت در زیر آن در حرکت است، دوری کنید. آبی که با سرعت در حرکت است می تواند بدون هیچ هشداری پل ها را از بین ببرد.

اگر احتمال می دهید که خودروی شما در جریان سریعِ آب قفل و بی حرکت می گردد، فوراً از خودرو خارج شوید و پای پیاده به منطقه ها مرتفع بروید.

اگر هنگام وقوع سیل داخل ساختمانی گیر افتاده اید نیز به بالاترین نقطۀ آن بروید و فقط در صورت لزوم و زمانی که نشانه های دریافت یاری را دید به پشت بام بروید.

در خانه ها، از رفتن به اتاق های زیرشیروانی که فضایی بسته هستند، خودداری کنید.

بعد از وقوع سیل چه باید بکنیم؟

از منطقه های که دچار آسیب جدی شده اند فاصله بگیرید؛ مگر اینکه نیرو های پلیس، آتش نشانی یا سازمان های امدادی به یاریتان آمده باشند و در محل حاضر باشند.

سعی کنید از جاده ها و راستا های حرکت خودرو ها نیز فاصله بگیرید تا نیرو های اورژانس که به یاری مردم منطقه ها سیل زده آمده اند، بتوانند به راحتی رفت و آمد نمایند.

به یاد داشته باشید که هر لحظه ممکن است دوباره و بطور ناگهانی سیل جدیدی از راه برسد؛ بنابراین همیشه در شرایط هشدار و مراقب حفظ امنیت خود و خانواده تان باشید. به هشدار ها و اطلاعات محلی گوش دهید.

پس از وقوع سیل، تنها زمانی به خانه بازگردید که مقامات اعلام کردند شرایط امن است. بعلاوه از ورود به داخل خانه ها بدون حضور نیرو های امدادی خودداری کنید؛ زیرا ممکن است حیواناتی مانند مار به داخل خانه هایتان راه یافته باشند.

از راه رفتن، شنا یا رانندگی در آب خودداری کنید، زیرا سیلاب ممکن است مکان هایی را که تا آن موقع می شناختید بطور ناگهانی تغییر دهد؛ مثلا چاله ای در زمین بوجود بیاورد یا جاده ها را بشدت دچار فرسایش کند بگونه ای که توان تحمل وزن خودرو را نداشته باشند.

بعلاوه ممکن است درون سیلاب شیشه های شکسته یا حیواناتی وجود داشته باشند؛ یا اینکه سیلاب با نفت و بنزین یا فاضلاب آلوده شده باشد.

از هر ساختمانی که به وسیله سیل احاطه شده، دور بمانید.

هنگام ورود به ساختمان ها نیز نهایت احتیاط را به کار ببرید، زیرا ممکن است که سیل آسیب های جدی بویژه به پایه های ساختمان وارد نموده باشد.

نسبت به خطر برق گرفتگی هوشیار باشید و اگر تجهیزات الکتریکی خیس است یا در آب ایستاده اید، به آن ها دست نزنید.

حتی اگر برق محله تان قطع است نیز شخصا برق جعبه فیوز خانه تان را قطع کنید. به این ترتیب می توانید تا زمانی که خانه تان به مقدار کافی خشک شد منتظر بمانید و سپس آن را دوباره روشن کنید.

در بعضی کشور ها می توان از گروه های امداد کیت های پاکسازی را که معمولا شامل جارو و سطل و وسایل تمیزکردن است، دریافت کرد. بعلاوه می توان از آن ها نحوه تمیز کردن لوازم، مبلمان، کف و سایر متعلقات خانه را آموخت.

برای کسب اطلاعات در خصوص یاری هایی که ممکن است دولت یا سازمان ها به سیل زدگان ارائه دهند، به رادیو گوش دهید.

در چنین اوضاعی اگر فردی را برای پاکسازی یا تعمیر وسایل خانه استخدام می کنید، مطمئن شوید که فرد مطمئنی است. مراقب افرادی باشید که گاه در این شرایط در محله ها رانندگی می نمایند و برای تمیز کردن خانه یا تعمیر وسایل، پیشنهاد یاری می دهند.

توجه به سلامت فردی پس از وقوع سیل

همزمان با اینکه در حال تمیز کردن خانه و تعمیر وسایل هستید، از شرایط سلامت خود و اعضای خانواده تان غافل نشوید، زیرا سیل می تواند آسیب های جدی فیزیکی و روانی وارد کند.

حتما استراحت کنید و سعی کنید خوب غذا بخورید. فهرستی از کار هایی که باید انجام گردد تهیه کنید و یکی یکی آن ها را انجام دهید.

به گزارش های خبری گوش دهید تا بدانید که آیا منبع آب منطقۀ شما برای آشامیدن سالم است یا خیر.

هر چیزی که خیس شده را تمیز و ضدعفونی کنید، زیرا گل و لای ناشی از سیل نیز می تواند آلوده به فاضلاب یا مواد شیمیایی باشد.

نگرانی های خود را با دیگران در میان بگذارید و یاری بخواهید. برای کسب اطلاع دربارۀ حمایت های عاطفی موجود در منطقه، با اعضای هلال احمر تماس بگیرید.

بچه ها نباید در کار پاکسازی سیلاب ها مشارکت داشته باشند و افراد مبتلا به آسم و سایر بیماری های ریوی، بعلاوه افراد دچار سیستم ایمنی ضعیف نیز نباید وارد ساختمان هایی شوند که آب به داخل آن ها نشت نموده است. زیرا رشد کپک ها در چنین ساختمان هایی سلامت آن ها را به خطر می اندازد.

منبع: فرارو
انتشار: 11 مرداد 1401 بروزرسانی: 11 مرداد 1401 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 17716

به "قبل، بعد و در زمان سیل چه باید کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قبل، بعد و در زمان سیل چه باید کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید