معرفی هایما s7

به گزارش سهندبلاگ، خودروی هایما s7 یکی دیگر از خودروهای نسبتا کم نام و نشانی به شمار می رود که مدتی است از دیار چین رخت بر بسته و در بازار خودروی ایران حضور یافته است. به موجب همکاری دو جانبه میان شرکت ایران خودرو و شرکت چینی هایما امکان مونتاژ خودروی هایما s7 از چندی قبل در ایران فراهم شده و این خودرو اکنون در بازار حضور یافته است.

معرفی هایما s7

خودروی هایما s7 در ردیف خودروهای شاسی بلند میانه قامت قرار می گیرد. محصولاتی که اکنون در میان خودرو دوستان ایرانی از محبوبیت قابل توجهی برخوردار هستند. با این حال هایما s7 در حال حاضر محصول چندان شناخته شده و محبوبی در میان مشتریان ایرانی به شمار نمی رود و میزان اقبال برای خرید آن در قیاس با سایر محصولات چینی چندان چشم گیر به نظر نمی رسد. اما با توجه به نبود رقیبان داخلی جدی هم نژاد و همچنین حریفان چندان قدر در این رده قیمتی، این خودرو (در صورت تداوم فراوری و مونتاژ) شاید بتواند به تدریج جای خود را در بازار خودروی ایران پیدا کند. به خصوص آن که مسائل مالی و بی ثباتی وضع بازار و ارز دست بسیاری از خودرو دوستان را از محصولات با کیفیت خارجی کوتاه نگه داشته است.

به هر حال نمی توان کتمان کرد که شرکت سازنده این خودرو یعنی هایما از قدمت و اعتبار چندانی برخوردار نیست و یکی از شرکت های نسبتا نوپای صنعت خودروسازی چین محسوب می شود. در واقع قدمت شرکت خودروسازی هایما در صنعت خودروسازی چین تنها به ربع قرن گذشته باز می شود.

جالب این جا است که سران هایما تنها اندکی بیش از یک دهه توانستند روی پای خود بایستند و پس از آن ناچار به فعالیت تحت مدیریت شرکت فاو (فراوری گنندگان مدل های بسترن) شدند.

در واقع هنوز ناظران صنعت خودروسازی شرق آسیا نتوانسته اند خلاقیت منحصر به فردی را از مدیران و مهندسان شرکت هایما مشاهده نمایند. چرا که اعضای این شرکت از همان ابتدای فعالیت خود از تکنولوژی های شرکت ژاپنی مزدا در فراوری محصولاتشان استفاده می کردند و اکنون هم تحت نظارت و مدیریت شرکت فاو به فعالیت مشغول هستند. به هر حال این شرکت نیمه مستقل چینی هم اکنون به موجب عقد قرار داد و انجام همکاری دو جانبه با شرکت ایران خودرو توانسته است امکان مونتاژ خودرو هایما s7 در ایران را فراهم کند.

لازم به ذکر است که این خودرو در قالب چهار مدل پایه دستی، پایه اتوماتیک، دستی توربو شارژ و اتوماتیک توروبو شارژ در ایران فراوری و مونتاژ می شود که در ادامه متن پیش رو به تمامی مدل های مذکور خواهیم پرداخت.

مشخصات فنی مدل های مختلف خودروی هایما s7

دو مدل پایه اتوماتیک و دستی خودروی هایما تنها در بخش جعبه دنده با یکدیگر تفاوت دارند و به جز آن از مشخصات فنی کم و بیش مشابهی برخوردار هستند. البته باید به این نکته اشاره نمود که موتور آنها نیز اندکی با یکدیگر متفاوت است. به گونه ای که مدل دستی این خودرو از وجود موتور HM484Q بهره می برد و مدل اتوماتیک نیز به موتور HM484Q-A مجهز است. با این حال در سایر مشخصات فنی شاهد تفاوت چندان مهمی میان این دو محصول نیستیم.

در مجموع نسخه پایه خودروی هایما s7 به یک موتور 4 سیلندر 16 سوپاپ با بهره مندی از گنجایش 1995 سی سی و سیستم انژکتوری پاشش چند نقطه ای مجهز است. موتوری که حداکثر توانی معادل 148 اسب بخار ایجاد می نماید و از حداکثر گشتاوری معادل 180 نیوتن متر برخوردار است.

در نسخه دستی این خودرو شاهد استفاده از سیستم انتقال قدرت در حالت جعبه دنده 5 سرعته دستی هستیم. سیستمی که در نسخه اتوماتیک این محصول در قالب جعبه دنده 5 سرعته اتوماتیک پیاده سازی شده است.

اما در مدل توربو شارژ خودروی هایما s7 مسلما شرایط تا حدی متفاوت است و قدرت و توان بیشتری در انتظار رانندگان خواهد بود. به گونه ای که موتور ارتقا یافته و 1795 سی سی این خودرو قادر است حداکثر توانی به اندازه 170 اسب بخار (با احتساب 5500 دور در دقیقه) ایجاد نماید و حداکثر گشتاوری معادل 230 نیوتن متر (با احتساب 4500 دور در دقیقه) را به نمایش بگذارد.

در مجموع با توجه به وزن تقریبی 1.5 تنی این خودرو (البته وزن اتومبیل بدون سرنشین و تجهیزات جانبی اضافه) در اختیار داشتن مدل توربو شارژ این خودرو کمی منطقی تر به نظر می رسد. چرا که توان 148 اسب بخاری موتور مدل پایه هایما s7 چندان برای عرض اندام این خودروی شاسی بلند کافی به نظر نمی رسد و در انجام وظایف سنگین قطعا مسائل و کم و کاستی هایی به وجود خواهد آمد. علاوه بر آن شتاب صفر تا صد 15.8 ثانیه ای و حداکثر سرعت قابل دستیابی 165 کیلومتر در ساعتی مدل پایه این خودرو نیز مزید بر علت است تا علاقه مندان هایما s7 به سمت خرید مدل توربو شارژ این خودرو متمایل شوند.

نام مدلدستی پایهاتوماتیک پایه دستی توربو شارژاتوماتیک توربو شارژ
نوع موتورHM484Q

HM484Q-A

HM484Q-THM484Q-T
گنجایش موتور1995 سی سی1995 سی سی1795 سی سی1795 سی سی
حداکثر توان موتور148 اسب بخار 148 اسب بخار170 اسب بخار170 اسب بخار
حداکثر گشتاور180 نیوتن متر180 نیوتن متر230 نیوتن متر230 نیوتن متر
تعداد سوپاپ16 عدد16 عدد16 عدد16 عدد
نوع سوخت مورد استفادهبنزینبنزینبنزینبنزین
نوع سیستم انژکتوریپاشش چند نقطه ایپاشش چند نقطه ایپاشش چند نقطه ایپاشش چند نقطه ای
استاندارد حد آلایندگییورو 4یورو 4یورو 5یورو 5
حداکثر سرعت165 کیلومتر در ساعت165 کیلومتر در ساعت165 کیلومتر در ساعت170 کیلومتر در ساعت
نوع سیستم انتقال قدرت5 دنده دستی5 دنده اتوماتیک6 دنده دستی6 دنده اتوماتیک
میزان مصرف سوخت ترکیبی8.1 لیتر در 100 کیلومتر8.8 لیتر در هر 100 کیلومتر8.7 لیتر در هر 100 کیلومتر9.6 لیتر در هر 100 کیلومتر
طول خودرو4498 میلی متر4498 میلی متر4530 میلی متر4530 میلی متر
عرض خودرو1830 میلی متر1830 میلی متر1830 میلی متر1830 میلی متر
ارتفاع خودرو1730 میلی متر1730 میلی متر1730 میلی متر1730 میلی متر
فاصله بین دو محور جلو و عقب2619 میلی متر2619 میلی متر2619 میلی متر2619 میلی متر
وزن خودرو بدون سرنشین با مخزن پر1510 کیلوگرم

1545 کیلوگرم

1545 کیلوگرم 1545 کیلوگرم
گنجایش مخزن سوخت61 لیتر61 لیتر61 لیتر61 لیتر
گنجایش فضای صندوق عقب400 لیتر400 لیتر400 لیتر400 لیتر

امکانات و قابلیت های مدل های مختلف خودروی هایما s7

تفاوت تجهیزات، قابلیت ها و امکانات به کار رفته در دو مدل دستی و اتوماتیک خودروی هایما s7 تنها در وجود قابلیت مربوط به سیستم استارت و غیر فعال ساختن موتور در مدل دستی و همچنین وجود قابلیت کروز کنترل در مدل اتوماتیک این خودرو خلاصه می شود. علاوه بر آن مدل اتوماتیک این خودرو به سیستم کیلس استارتر نیز مجهز است. ضمن آن که نوع رینگ به کار رفته در این دو مدل نیز با یکدیگر متفاوت است. بدین گونه که مدل دستی از وجود رینگ آلومینیومی 16 235/65R بهره می برد و مدل اتوماتیک هم به مجهز به رینگ آلومینیومی 17 235/65R است. به جز موارد مختصری که به آنها اشاره شد، سایر قابلیت ها و امکانات خودروی هایما s7 در دو مدل دستی و اتوماتیک این خودرو کم و بیش مشترک است. مواردی که می توانید لیست آنها را به صورت فهرست وار مشاهده کنید.

 • مجهز به ترمزدیسکی جلو و عقب، سیستم ترمز ضد قفل ABS وEBD، سیستم کمکی حرکت در سربالایی HSA، سیستم کنترل پایداری الکتریکیESP و سیستم کنترل کشش TCS
 • برخورداری از چهار کیسه هوای ایمنی اصلی و جانبی برای راننده و سرنشین کنار دست او
 • بهره مندی از فرمان برقی با امکان تنظیم ستون فرمان در دو جهت مختلف و مجهز به کلید های روی فرمان یا MFC
 • مجهز به سیستم تهویه اتوماتیک
 • برخورداری از صفحه نمایش لمسی 7 اینچی مجهز به چهار عدد بلندگو، دو تیونر و درگاه های مربط به AUX ،USB، کارت اس دی همراه با قابلیت های بلوتوث و GPS
 • مجهز به چراغ روشنایی روز ال ای دی، مه شکن های جلو و عقب و قابلیت تنظیم ارتفاع چراغ های جلو از داخل خودرو
 • برخورداری از آینه های جانبی برقی تا شونده که دارای راهنما و قابلیت گرم کن هستند
 • مجهز به آینه وسط با قابلیت ضد انعکاس نور، قابلیت نمایش فاصله عقب خودرو تا مانع و همچنین قابلیت نمایش میزان باد لاستیک یا TPMS
 • بهره مندی از شیشه بالابرهای برقی جلو و عقب در کنار دودی بودن شیشه عقب و شیشه های جانبی
 • برخورداری از غربیلک فرمان چرمی، تودوزی چرم دو رنگ و تریم داخلی تیره
 • بهره مندی از دوربین دید عقب، سنسور دنده عقب و قابلیت نمایش میزان باد لاستیک ها TPMS
 • مجهز به قفل مرکزی، قابلیت قطع اتوماتیک سوخت هنگام بروز تصادف و باز شدن اتوماتیک قفل درهای خودرو هنگام وقوع تصادف
 • بهره مندی از قابلیت اخطار در سرعت های بالا، اخطار برای باز بودن درهای خودرو، اخطار برای باز بودن کمربندهای ایمنی و امکان خروج اضطراری از صندوق عقب در مواقع مورد احتیاج
 • مجهز به قفل کودک برای درهای عقب و سیستم ضد سرقت ایموبیلایزر
 • برخورداری از کمربندهای پیش کشنده جلو با امکان تنظیم ارتفاع، کمربندهای ایمنی سه نقطه ای در عقب و بهره مندی از قابلیت ایزوفیکس
 • برخورداری از چراغ نقشه خوان جلو و عقب
 • مجهز به صندلی راننده برقی هشت حرکته و برخوردار از قابلیت گرم کن در کنار وجود صندلی شاگرد چهار حرکته با حالت دستی و همچنین صندلی های عقب تاشو و دو تکه
 • بهره مندی از کامپیوتر سفری که به نمایشگر پیمایش خودرو و میزان مصرف سوخت مجهز است
 • برخورداری از پشت سری نرم جهت محافظت از سر و گردن و برف پاک کن شیشه عقب
 • مجهز به کنسول میانی جلو و عقب و همچنین جا لیوانی جلو و عقب
 • بهره مندی از سان روف برقی و اسپویلر

لازم به ذکر است که دو مدل توربو شارژ دستی و توربو شارژ اتوماتیک خودروی هایما s7 نیز کم و بیش از وجود همان قابلیت هایی بهره می برند که مدل اتوماتیک پایه این خودرو از آنها برخوردار است.

مشخصات ظاهری و قیمت خودروی هایما s7

همان گونه که در سطور پیشین این متن به آن اشاره شد، خودروی هایما s7 در عمل یک خودروی شاسی بلند میانه قامت محسوب می شود. به طور کل می توان اندازه این خودرو را چیزی مابین دو خودروی سانتافه و توسن در نظر گرفت. دو محصول شرکت هیوندای که در میان خودرو دوستان ایرانی کاملا شناخته شده هستند و به دلیل موضوع مهم و تاثیرگذاری به نام قیمت صندلی خود را به هایما s7 و محصولات مشابه آن تعارف نموده اند.

با وجود آن که این خودرو در عمل یک محصول نه چندان شناخته شده چینی محسوب می شود، اما باید اعتراف کرد که از سر و شکل کاملا مناسبی بهره می برد و ظاهری مدرن و امروزی دارد. در نمای جلوی این محصول که نوع طراحی اجزای مختلف خود را از بعضی خودروهای شناخته شده اروپایی و ژاپنی وام گرفته است، شاهد ترکیب مناسب اجزای مختلفی نظیر جلو پنجره، سپر و چراغ های جلو با یکدیگر هستیم. خصلتی که در نمای عقب این خودرو نیز کم و بیش قابل مشاهده است.

در مجموع می توان گفت که هایما s7 به عنوان محصولی در این سطح و این رده قیمتی عملکرد کاملا قابل قبولی را در نوع طراحی ظاهری خود به نمایش گذاشته است. ضمن آن که این نمره قبولی را به طراحی بخش داخل آن و فضای درون کابین آن نیز می توان اختصاص داد.

در حال حاضر و در لحظه نگارش این متن، شاهد حضور مدل توربو شارژ و اتوماتیک خودروی هایما s7 در بازار خودروی ایران هستیم و از سایر مدل های موجود خبر چندانی نیست. به هر حال مدل مذکور هم اکنون از متوسط قیمتی در حدود 120 میلیون تومان برخوردار است و همانند سایر خودروهای حاضر در بازار جهش قابل توجهی را طی مدت کوتاه اخیر در بحث قیمت تجربه نموده است.

افزون بر آن بازار خرید و فروش مدل های دست دوم این خودرو نیز درست همانند بسیاری از خودروهای مشابه چینی از رونق چندانی برخوردار نیست. افزون بر آن که عدم اقبال نسبی خودرو دوستان از خرید این خودرو و برخورداری این محصول از محبوبیت نه چندان قابل توجه در نزد مشتریان نیز در این امر دخیل بوده است. به همین دلیل اگر فرآیند خرید این خودرو را برای فروختن آن در آینده ای نزدیک مد نظر دارید باید حتما به این نکته مهم توجه کنید.

در انتها برای کسب شناخت بیشتر از خودروی هایما s7 شما را به مشاهده ویدیوی زیر دعوت می کنیم. ویدیویی که به نسخه توربو و مدل 2017 این خودرو اختصاص دارد.

منبع: ستاره
انتشار: 5 اسفند 1399 بروزرسانی: 5 اسفند 1399 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 12343

به "معرفی هایما s7" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی هایما s7"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید