موافقت آمریکا و چین برای بازگشت به میز مذاکره

خبرنگاران: چین و آمریکا موافقت کردند یک مذاکرات تجاری در سطح مقامات عالی رتبه در اوایل اکتبر در واشنگتن برگزار گردد.

موافقت آمریکا و چین برای بازگشت به میز مذاکره

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش خبرنگاران؛ وزارت بازرگانی چین در بیانیه ای گفت لیو هی، معاون نخست وزیر و رابرت لایتیزر، نماینده تجاری آمریکا و استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا، مکالمه ای داشتند که به توافق برای برگزاری این نشست منتهی شد. یی گانگ، رییس بانک مرکزی چین نیز در این مکالمات حضور داشت.

طبق اعلام وزارت بازرگانی چین، هر دو طرف با این موضوع که باید با یکدیگر همکاری نموده و اقدامات عملی را در پیش بگیرند تا شرایط خوبی برای رایزنی ایجاد نمایند، موافقت کردند.

گروه های بازرگانی دو کشور در اواسط سپتامبر و پیش از دیدار مقامات عالی رتبه در اکتبر، مذاکراتی را برگزار خواهند کرد.

سخنگوی دفتر نماینده تجاری آمریکا نیز تایید کرد که لایتیزر و منوچین با لیو صحبت نموده اند و گفت آنها موافقت نموده اند که مذاکرات تجاری در سطح وزیران دو کشور در هفته های آینده در واشنگتن برگزار گردد.

واشنگتن از یکشنبه هفته جاری وضع تعرفه 15 درصدی روی واردات کالاهای چینی شامل کفش، ساعت های هوشمند و تلویزیون های صفحه تخت را شروع کرد. همزمان پکن نیز وضع تعرفه های جدیدی روی واردات نفت آمریکا را شروع کرد. این امر باعث شد چین به سازمان دنیای تجارت شکایت ببرد که سومین شکایت علیه تعرفه های آمریکا روی کالاهای چینی بوده است.

بر اساس گزارش رویترز، دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا، روز گذشته به چین هشدار داد اگر اختلافات تجاری دو طرف حل نگردد و وی در نوامبر سال 2020 برای دومین بار در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیروز گردد، چین شرایط دشوارتری را سپری خواهد نمود.

آمریکا میخواهد تعرفه روی واردات کالاهای چینی به ارزش 250 میلیارد دلار را از اول اکتبر از 25 به 30 درصد افزایش دهد.

در این بین، گزارش وزارت بازرگانی آمریکا نشان داد کسری تجاری این کشور در ژوییه اندکی کاهش پیدا نموده اما کسری تجارت کالا با چین که یکی از موضوعات حساس دولت ترامپ به شمار می رود، به بالاترین حد در شش ماه اخیر رسیده است.

طبق آمار رسمی، کسری تجاری آمریکا با بهبود صادرات و کاهش واردات در ژوییه 2.7 درصد کاهش پیدا کرد و به 54 میلیارد دلار رسید در حالی که اقتصاددانان در نظرسنجی رویترز کاهش کسری به 53.5 میلیارد دلار را پیش بینی نموده بودند. اما کسری تجاری آمریکا با چین بر مبنای تطبیق نیافته، 9.4 درصد رشد کرد و به 32.8 میلیارد دلار رسید که بالاترین میزان از ژانویه بود. واردات آمریکا از چین در ژوییه 6.4 درصد رشد کرد در حالی که صادرات به چین 3.3 درصد کاهش داشت.

صادرات آمریکا به چین در هفت ماه نخست سال 2019 به میزان 18.2 درصد و وارداتش از چین به میزان 12.3 درصد کاهش پیدا کرد که منعکس نماینده محدودیت روی جریان تجارت میان دو اقتصاد بزرگ دنیا است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 24 شهریور 1398 بروزرسانی: 24 شهریور 1398 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 3118

به "موافقت آمریکا و چین برای بازگشت به میز مذاکره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موافقت آمریکا و چین برای بازگشت به میز مذاکره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید