پورشیب: سهم خواستارِ همیشگی با رانت و فشار دنبال ورود به کاراته هستند؛ پیشکسوتان سکوت نکنند، از هروی یک انتقاد دارم

به گزارش سهندبلاگ، کاپیتان تیم ملی کاراته گفت: از پیشکسوتان این رشته می خواهم مقابل کسانی که با نفوذ، رانت و فشارهای بیرونی در پی ورود به کاراته هستند، سکوت نکنند.

پورشیب: سهم خواستارِ همیشگی با رانت و فشار دنبال ورود به کاراته هستند؛ پیشکسوتان سکوت نکنند، از هروی یک انتقاد دارم

به گزاش خبرنگار ورزشی خبرنگاران، به اعتقاد بسیاری از کارشناسان ذبیح الله پورشیب نه تنها یکی از بدشانس ترین کاراته کاهای دنیا بلکه یکی از بدشانس ترین ورزشکاران ورزش دنیا در جهت کسب سهمیه المپیک بود. پورشیب با وجود عملکرد بسیار خوب در جهت طولانی مسابقات کسب سهمیه المپیک، در نهایت در صندلی دوم رنکینگ وزن 84- کیلوگرم نهاده شد.

صندلیی که در شرایط طبیعی باید منجر به المپیکی شدن این ورزشکار می شد، اما به خاطر ترکیب اوزان 84- و 84+ کیلوگرم در رقابت های المپیک و قانون فدراسیون دنیای کاراته مبنی بر تنها حضور یک ورزشکار از هر کشور در نهایت از رسیدن به سهمیه المپیک بازماند و سجاد گنج زاده دیگر قهرمان شایسته کشورمان المپیکی شد.

پورشیب کاپیتان تیم ملی کاراته حالا پس از پشت سر گذاشتن چند هفته سخت در گفت وگو با خبرنگار ورزشی خبرنگاران، در خصوص مسائل مختلف صحبت کرد

که در زیر می خوانید:

احساس می کنم در حقم اجحاف شد

پورشیب در خصوص عدم حضور در المپیک، گفت: حقیقتاً دو، سه هفته اول روزهای بسیار سختی را پشت سر گذاشتم، اما در حال حاضر با وجود همه سختی ها ناچار به هضم آن هستم. شرایطی که برای من به وجود آمد، عادلانه نبود و می توانست خیلی بهتر از اینها باشد. در عادلانه ترین شرایط باید من و سجاد گنج زاده همزمان در المپیک شرکت می کردیم، چرا که المپیک صندلی و میدان حضور برترین های هر رشته است.

وی اضافه کرد: در حالی سهمیه المپیک را از دست دادم که نفر دوم رنکینگ بودم و احساس می کنم در حقم اجحاف شده است. هنوز جهت کسب سهمیه المپیک برای کاراته کاها و غیر کاراته ای ها شفاف نیست. سوال عظیم این است که چرا دو وزن پایین و دو وزن بالای مسابقات کاراته در المپیک اذغام شدند؟ این شرایط ناعادلانه بود و حق تیم ما بود که با نفرات بیشتری در المپیک حضور داشته باشیم.

اتفاقات در خارج از تاتامی رقم خورد

کاپیتان تیم ملی کاراته با رضایت از عملکرد خود گفت: سرم را بالا می گیرم، چرا که تمام کوششم را انجام دادم و و عملکردم در جهت کسب سهمیه المپیک کاملاً معین است. برترین نتایج را در دو، سه سال اخیر کسب و سعی کردم زندگی، افکار و رفتارم حرفه ای باشد. در سالیان اخیر نسبت به گذشته خیلی حرفه ای تر رفتار کردم و خدا را شکر با وجود عدم تصور خیلی ها، نتایج بسیار خوبی کسب گرفتم.

پورشیب اضافه کرد: از عملکردم در جهت کسب سهمیه المپیک راضی هستم و تقریباً در 99 درصد تورنمنت هایی که شرکت کردم میان 4 نفر برتر نهاده شدم. برنامه ریزی مدونی برای پیروزیت داشتم و خیلی حرفه ای فکر و کوشش کردم، اما اسیر نقص قوانین فدراسیون دنیای در خارج از تاتامی شدم که از دستم خارج بود. وظیفه ام جنگیدن برای کشور عزیزمان و مبارزه در تاتامی بود که نتیجه اش را هم گرفتم، اما وقتی یک سری چیزها خارج از تاتامی رقم می خورد از توان من خارج است. اتفاقاتی که باعث شد به حقم نرسم.

فدراسیون دنیای مانع حضورم در المپیک شد

وی در خصوص واکنش ورزشکاران سایر کشورها گفت: خیلی از قهرمانان عظیم دنیا پیام دادند و از اتفاقاتی که برای من رقم خورد، ناراحت بودند. همه امید و آرزوهای یک ورزشکار حضور در المپیک است و از لحاظ عملکرد هم در میان منتخبین المپیکی قرار گرفته است، اما در نهایت به حقش نمی رسد که بسیار ناراحت نماینده است. شرایطی که فقط برای من رقم خورد و هیچ ورزشکاری این شرایط را نداشت و قوانین فدراسیون دنیای مانع حضوم در المپیک شد.

دارنده دو مدال برنز کاراته دنیا اضافه کرد: همین قوانین باعث شده که حضور در المپیک توکیو اولین و آخرین حضور کاراته در المپیک باشد و فعلاً تا دو دوره آینده دیگر قرار به حضور کاراته در المپیک نیست. هنوز معلوم نیست در آینده دوباره شانس بازگشت کاراته به المپیک وجود داشته باشد و این فرایند نشان می دهد فدراسیون دنیای کاراته ضعف هایی دارد و باید درست گردد.

مسئولان نشان بدهند ورزشکاران را فقط برای مدال نمی خواهند

پورشیب در خصوص توقعات خود از مسئولان ورزش کشور گفت: هیچ وقت توقع اقتصادی نداشتم و در تمامی این سال ها انگیزه ام افتخارآفرینی برای ایران بوده است. همواره بعد از برد در مسابقات طبق عادت به پرچم عزیز ایران روی سینه ام اشاره کردم. 15،16 سال است که این پرچم را بعد از هر پیروزی نشان می دهم و این برای من از هر چیزی مهمتر است. البته مسائل اقتصادی برای ورزشکار ایجاد انگیزه خواهد نمود و این موضوعی طبیعی است. انسان با هوا که نمی تواند زندگی نمی نماید و ورزشکاران هم جز از راه ورزش عایدی دیگری ندارند و چشم انتظار پاداش هستند.

وی اضافه کرد: در این سال ها همه می دانند کشورم برای من از هر چیزی مهمتر است و تمام کوششم خوشحالی مردم است. مسئولان هم باید قدردان کوشش های بچه ها و کسانی که بدون حاشیه کوشش می نمایند، باشند. قدردانی که باعث ایجاد انگیزه خواهد شد. وقتی مسئولان با توجه به شرایط برای ورزشکاران ارزش، احترام و اهمیت قائل باشند، انگیزه و روحیه ورزشکاران بالاتر خواهد رفت. مسئولان باید نشان بدهند که ورزشکاران را فقط و فقط برای مدال نمی خواهند و ثابت نمایند به ورزشکاران بعد از مدال آوری بی توجه نخواهد شد و از آنها فاصله نمی گیرند.

قصد خداحافظی ندارم

دارنده مدال طلا و برنز بازی های آسیایی در خصوص برنامه آینده خود و احتمال خداحافظی از میادین قهرمانی گفت: شک نکنید تا زمانی که بتوانم برای کشورم مفید باشم به کوششم ادامه می دهم. سن و سال در تمامی رشته ها و به خصوص کاراته دیگر معنی ندارد. رافائل آقایف با 37 سال سن همچنان افتخارآفرینی می نماید و لوئیجی بوسا هم از لحاظ سنی از من عظیمتر است. خیلی از قهرمانان کاراته با شرایط سنی بالاتر از من در سطح اول دنیا در حال فعالیت هستند. این نشان می دهد که کاراته دنیا سن و سال نمی شناسد و تفکرات اشتباه گذشته از بین رفته است.

پورشیب اضافه کرد: در گذشته برخی در کاراته ایران جا انداخته بودند که قهرمانان بعد از سن 26 یا 27 سالگی باید کنار بفرایند. ورزشکاران هم تا نام خداحافظی می آمد، به راحتی کنار می کشیدند و در مقابل این فشارها مقاومت نمی کردند. خیلی از این فشارها در سالیان اخیر دیگر نبوده و فقط حواشی از طرف سهم خواستار وجود داشته است. این افراد فقط دنبال حضور در کاراته هستند. آنها از این می ترسند که چهره های فعلی به واسطه توانایی و لیاقت در کاراته ماندگار شوند.

هیچ کس حق ندارد پشت سر بهمن عسگری بد صحبت کند

وی در خصوص از بین رفتن سهمیه المپیک عسگری به خبرنگاران گفت: بهمن عسگری با وجود تمام کوشش هایی که انجام داد به خاطر یک قصور پزشکی و اشتباه بچگانه در میان ناباوری از حضور در المپیک محروم شد. اتفاقی که برای او و کاراته ایران یک بدشانسی عظیم بود. بهمن عسگری در سالیان اخیر توانایی های خود را بارها ثابت نموده و یکی از شایسته ترین کاراته کاهای دنیا و ایران است و احتیاجی به دوپینگ ندارد. تمام افتخارات عسگری در مسابقات دنیای و آسیایی پاک و سالم است و همه هم این را می دانند. هیچ کسی نباید در خصوص عسگری بد صحبت کند و برای او حاشیه ایجاد کند. هیچ کسی حق ندارد پشت بازیکنی که سالیان سال برای کشورمان مدال های خوبی را کسب نموده، حرف بزند.

دارنده سه مدال طلای کومیته تیمی دنیا تاکید نمود: همه انسان ها اشتباهاتی را انجام می دهند و هر اشتباهی هم تاوانی دارد که بهمن عسگری هم متاسفانه تاوان این اشتباه را داده است. کسی که سهمیه خود را دو سال پیش کسب نموده است هیچ وقت فکر نمی کرد یک اتفاق اینگونه سرنوشتش را عوض کند. قطعاً بیشتر از همه بهمن عسگری از این اتفاق ضرر نموده است و هیچ کسی هم دوست ندارد به خودش ضربه بزند.

دنیا نایستاده تا فقط ایران نتیجه بگیرد

پورشیب اسم کرد: جامعه کاراته باید در شرایط فعلی از تیم ملی کاراته دفاع و حمایت کند. تیم ملی در طی سالیان اخیر نتایج خوبی کسب نموده است و این نتایج شانسی نبوده است. برای کسب این پیروزیت ها برنامه ریزی وجود داشته است و اتفاقات مثبتی افتاده است که این نتایج کسب شده است. دنیا کنار نایستاده تا فقط کاراته ایران نتیجه بگیرد. ما از سه فرصت کسب سهمیه، دو سهمیه کسب کردیم، اما یکی از این سهمیه ها با اشتباه بچگانه از دست رفت و ما همچنان در تنها سهمیه به جای مانده شانس کسب مدال طلا را داریم.

چهار، پنج نفر در کاراته سهم خواه هستند

وی در خصوص صحبت هایش در مجمع عمومی فدراسیون گفت: چهار، پنج نفر در کاراته سهم خواه و سالیان سال است که در پی سهم خود هستند. نباید در این شرایط سکوت کنیم و از پیشکسوتان کاراته توقع یاری دارم. پیشکسوتانی که همواره منتقد برخی از این آدم ها و حواشی ایجاد شده از سمت آنها بودند، باید مقابل این افراد بایستند. طباطبایی و هروی از زمانی که در کاراته هستند برترین نتایج را کسب کردند و دیگر باید چه کاری انجام بدهند. طباطبایی انسان پاک و سالمی است و نباید گناهش این باشد که خیانت نمی نماید. به اسم کاپیتان تیم ملی از روسای هیئت ها توقع دارم از فدراسیون حمایت نمایند. آنها نباید اسیر حواشی عده ای شوند که در بیرون برای نابودی کاراته در حال طراحی هستند.

کاپیتان تیم ملی اسم کرد: علت این همه هجمه از سمت برخی افراد را نمی دانم. قطعاً برخی کارهای طباطبایی جای نقد و آنالیز و ضعف هایی هم وجود دارد، اما بسیاری از این ضعف ها در فدراسیون های دیگر دیده نمی گردد. برای اولین بار در تاریخ کاراته شرایطی فراهم شده که این رشته هیچ بدهی نداشته باشد و این موضوع را وزارت ورزش تایید نموده است. این در حالی است که در جهت کسب سهمیه المپیک اعزام های زیادی اجرا شده است و به خاطر کرونا هم در دو سال اخیر کاراته هیچ عایدیی از لیگ نداشته است. این عملکرد نشان می دهد که طباطبایی سالم است و این نباید گناهش باشد. اگر طباطبایی سکوت می نماید به خاطر این است که انسان شریفی است و حرمت ها را حفظ می نماید.

هروی بیشترین نقش را در پیروزیت های کاراته ایران داشته است

وی در خصوص نقدها به هروی و اینکه برخی منتقدان اعتقاد دارند بازیکن تیم ملی زیر نظر هر مربی همین نتایج را کسب می کردند، گفت: این صبحت ها را اصلاً قبول ندارم. سال های زیادی است که در تیم ملی هستم و با مربیان زیادی کار کردم. با تمام احترام برای همه مربیان تیم ملی که من از آنها چیزهای زیادی یاد گرفتم، هروی در 6 سال اخیر با تیم ملی برترین نتایج تاریخ کاراته را کسب نموده است. سه دوره قهرمانی آسیا و سه دوره قهرمانی دنیا اتفاقی نیست. هر مربی از لحاظ فنی نقاط قوت و ضعفی دارد و این هم طبیعی است، اما وقتی این نتایج کسب شده است و تیم ملی و بازیکنان کمترین حاشیه را داشته است یعنی هروی در کارش پیروز بوده است.

پورشیب در ادامه به خبرنگاران گفت: به واسطه پیروزیت های کاراته در حال حاضر مربیان ایرانی به اسم لژیونر در کشورهای دیگر در حال مربیگری هستند و این اتفاق شانسی نیست. تمام مربیان ایران از لحاظ فنی فوق العاده و عالی هستند. هروی در 6 سال گذشته با تمهیداتی که انجام داده است و با برگزاری مسابقات قهرمانی کشور، انتخابی تیم ملی، مسابقات انتخابی درون اردویی کوشش نموده تا تیم ملی به برترین شکل بسته گردد و برترین نتایج حاصل گردد. قطعاً فدراسیون یاری نموده است، اما صد در صد هروی بیشترین نقش را در پیروزیت های کاراته ایران در سالیان اخیر داشته است.

سخت ترین شرایط همواره برای عظیمترهای تیم ملی بوده است

وی در خصوص اینکه گفته می گردد هروی هوای بازیکنان قدیمی و عظیمترهای تیم ملی را بیشتر دارد، گفت: به هیچ اسم این حرف ها درست نیست. هروی همواره سخت ترین شرایط را برای عظیمترهای تیم ملی گذاشته است و همه این را می دانند. در آخرین انتخابی تیم ملی، من، مهدی زاده، عسگری و گنج زاده حضور پیدا کردیم و هیچ تفاوتی برای ما قائل نشد. او همواره تاکید نموده که نتایج بازیکنان در تورنمنت ها مدنظر کادرفنی است و هر کسی در چند تورنمنت برترین نتیجه را در مقایسه با حریف مستقیم خود بگیرد به عضویت تیم ملی در خواهد آمد.

ملی پوش کاراته ایران اضافه کرد: هروی در این سال ها از بازیکنان 18 تا 34، 35 ساله را به تیم ملی دعوت و به آنها شانس حضور در مسابقات بین المللی را داده است. به اسم عظیمتر تیم ملی از هروی یک انتقاد و گلایه دارم که چرا همواره سکوت می نماید و جواب نمی دهد. زمان هایی احتیاج است تا جواب برخی منتقدان که خیلی نامهربانانه اذهان عمومی و افکار جامعه کاراته را خراب می نمایند، داده گردد.

روسای گذشته فدراسیون کاراته اسیر دسیسه و برنامه های سهم خواستار شدند

وی در پاسخ به این سوال که برخی کارشناسان اعتقاد دارند باید کادرفنی تیم ملی بعد از المپیک تغییر کند، گفت: ابتدا باید از تیم اعزامی به المپیک حمایت کنیم، اما وقتی تنها یک نفر به توکیو می رود، چرا باید در پی این باشیم که هروی بعد از المپیک باشد یا نباشد؟ کارنامه هروی کاملاً معین است و در 6 مسابقه متوالی قهرمانی آسیا و دنیا پیروز به کسب قهرمانی شده است. تمام کشورهای دنیا در این 6 سال و قبل از المپیک برای پیروزیت های کاراته ایران کنار نکشیدند و همه دنبال قهرمانی و زمین زدن تیم ایران بودند، اما نتوانستند و ما قدرتمند بودیم.

پورشیب تاکید نمود: از پیشکسوتان کاراته توقع حمایت دارم و از آنها می خواهم مقابل کسانی که با نفوذ، رانت و فشارهای بیرونی در پی ورود به کاراته هستند، سکوت ننمایند. این افراد کسانی هستند که عملکردشان در کاراته معین است و ما دیگر نمی خواهیم شاهد حضورشان در این رشته باشیم. تمام روسای فدراسیون هایی که در سالیان اخیر خواستند در کاراته کار نمایند، اسیر دسیسه ها و برنامه های این افراد شدند. پشت این دسیسه ها هم دو، سه نفر به اضافه چند بچه هستند که فقط می خواهند باشند. همه جامعه کاراته می دانند حواشی از کجا وار می گردد. افرادی که سهم خواه هستند و اگر در کاراته باشند صدایشان در نخواهد آمد و در حال حاضر هم در حال برنامه ریزی در پشت صحنه هستند.

احتیاج باشد به گنج زاده یاری خواهم کرد

پورشیب در خصوص اینکه در صورت احتیاج حاضر به یاری به گنج زاده خواهد بود، به خبرنگاران گفت: صد در صد اگر احتیاج باشد به سجاد یاری خواهم کرد. من در بدترین شرایط روحی و به خاطر خواسته هروی در فرانسه کنار مهدی زاده بودم تا بتوانم شاید کوچکترین یاریی به او کنم. واقعاً هفته سخت و وحشتناکی را در پاریس پشت سر گذاشتم، چرا که همه در حال کوشش برای کسب سهمیه بودند و من دیگر امیدی نداشتم، اما به خاطر اینکه شاید حضور من روحیه و انگیزه ای برای مهدی زاده باشد، در کنارش حاضر شدم. متاسفانه فشار و استرس زیادی روی مهدی زاده بود و همین باعث شد نتواند توانایی های خود را نشان بدهد. از زمان حضور در تیم ملی کوشش کردم نه تنها به سجاد بلکه به همه بچه ها مانند یک برادر یاری کنم.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 14828

به "پورشیب: سهم خواستارِ همیشگی با رانت و فشار دنبال ورود به کاراته هستند؛ پیشکسوتان سکوت نکنند، از هروی یک انتقاد دارم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پورشیب: سهم خواستارِ همیشگی با رانت و فشار دنبال ورود به کاراته هستند؛ پیشکسوتان سکوت نکنند، از هروی یک انتقاد دارم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید