پیش بینی زلزله یک هفته قبل از وقوع، یک اختراع شگفت انگیز

به گزارش سهندبلاگ، زومیت نوشت: گروهی از دانشمندان در دانشگاه تگزاس الگوریتم جدیدی بر پایه هوش مصنوعی ساخته اند که 70 درصد زمین لرزه ها را یک هفته قبل از وقوع، پیش بینی می نماید.

پیش بینی زلزله یک هفته قبل از وقوع، یک اختراع شگفت انگیز

پژوهشگران پیروز به توسعه الگوریتم تازهی بر پایه هوش مصنوعی شده اند که توانست در آزمایشی هفت ماهه در چین، 70 درصد از زمین لرزه ها را یک هفته قبل از به وقوع پیوستن آن ها به درستی پیش بینی کند. این دستاورد امید تازه ای به مردم بخشیده است تا روزی فناوری بتواند به کاهش قابل توجه آثار مالی و جانی زمین لرزه یاری کند.

هوش مصنوعی موردبحث به وسیله پژوهشگران دانشگاه تگزاس در آستین بر پایه مجموعه ای از داده ها توسعه داده شد. این هوش مصنوعی به گونه ای تعلیم داده شد که بتواند جهش های ناگهانی در نمودار داده های بلادرنگ زمین لرزه را تشخیص دهد.

بر اساس بیانیه مطبوعاتی دانشگاه تگزاس در آستین، سیستم خلق شده به وسیله پژوهشگران توانست 14 زمین لرزه را در فاصله حدوداً 200 مایلی (322 کیلومتری) نقطه اصلی و با شدتِ تقریباً درست، پیش بینی کند. این سیستم یک زمین لرزه را به اشتباه پیش بینی و هشت هشدار نادرست ثبت کرد.

  • قدیمی ترین ردپای انسان در آمریکا/ اولین انسان چه زمانی به قاره تازه رسید؟/ عکس

  • این سفینه بیگانگان فضایی است؟ / مشاهده جسمی عجیب و مرموز در نزدیکی زمین/ عکس

فعلاً معین نیست که رویکرد استفاده شده به وسیله دانشمندان دانشگاه تگزاس در نقاط دیگری غیر از چین نیز جواب می دهد یا نه. با وجود این، نتایج آزمایش اخیر دستاوردی مهم در مسیر پیش بینی زمین لرزه با هوش مصنوعی محسوب می گردد.

یک استاد زمین شناسی در دانشگاه تگزاس می گوید هوش مصنوعی تازه نشان می دهد آنچه که قبلاً غیرممکن به نظر می رسید، دست یافتنی است.

دانشمندان دانشگاه تگزاس می گویند در ناحیه هایی با شبکه ردیابی زمین لرزه نظیر کالیفرنیا، ایتالیا، ژاپن، یونان، ترکیه و تگزاس، هوش مصنوعی می تواند نرخ پیش بینی درست زمین لرزه را افزایش دهد.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 17 مهر 1402 بروزرسانی: 17 مهر 1402 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 19502

به "پیش بینی زلزله یک هفته قبل از وقوع، یک اختراع شگفت انگیز" امتیاز دهید

1 کاربر به "پیش بینی زلزله یک هفته قبل از وقوع، یک اختراع شگفت انگیز" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی زلزله یک هفته قبل از وقوع، یک اختراع شگفت انگیز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید