چه کسی سرطان معده می گیرد؟

به گزارش سهندبلاگ، در بروز سرطان معده چند عامل نقش مهم دارند. عامل اول، تغذیه است. کسانی که دارای کمبود کالری و سوءتغذیه هستند، بیشتر به سرطان معده دچار می شوند. کمبود پروتئین ها و ویتامین ها به خصوص ویتامین های A و C از دلایل اصلی ابتلای افراد به سرطان معده است. از سوی دیگر، رژیم غذایی پرچرب و شور و مصرف غذاهای آماده و فست فودها هم از

چه کسی سرطان معده می گیرد؟

چه کسی سرطان معده می گیرد؟

مصاحبه با دکتر سیدمحمود اسحاق حسینی درمورد شایع ترین سرطان گوارشی کشور

مرگ شتری است که جلوی خانه همه می خوابد این را همه ما می دانیم. اما اغلب فراموش می کنیم که این شتر راه خود را بیشتر به سوی خانه کسانی کج می نماید که بستر مناسبی برایش فراهم می نمایند. بار این شتر هم شیوه های نادرست زندگی ما و اعمال ضد سلامت است که انجام می دهیم. اتفاقا این بار کجی است که به منزل هم می رسد و خانه و کاشانه ما را نابود می نماید. یکی از شترهایی که این روزها در کمین خانه های ما است، سرطان معده است؛ سرطانی که دارای بالاترین مقدار شیوع در ایران است. اگر می خواهید شتر سرطان معده راهش را به سوی خانه شما کج نکند، مصاحبهی ما را با دکتر سیدمحمود اسحاق حسینی، فوق تخصص گوارش و آندوسکوپی و عضو هیات علمی دانشگاه تهران، بخوانید.

آقای دکتر، سر و کله سرطان معده از کجا پیدا می گردد؟

در بروز سرطان معده چند عامل نقش مهم دارند. عامل اول، تغذیه است. کسانی که دارای کمبود کالری و سوءتغذیه هستند، بیشتر به سرطان معده دچار می شوند. کمبود پروتئین ها و ویتامین ها به خصوص ویتامین های A و C از دلایل اصلی ابتلای افراد به سرطان معده است. از سوی دیگر، رژیم غذایی پرچرب و شور و مصرف غذاهای آماده و فست فودها هم از عوامل زمینه ساز سرطان معده است. بیماری های معده هم می توانند موجب ابتلای افراد به سرطان معده شوند. یکی از مهم ترین بیماری های معده، عفونت هلیکوباکتری است. میکروب هلیکوباکتری سبب زخم معده و ورم معده می گردد و این موارد می توانند زمینه بروز سرطان معده را فراهم آورند.

آیا هر کسی که به عفونت هلیکوباکتر مبتلا گردد، به سرطان معده دچار می گردد؟

اگر قرار بود هر کسی که به عفونت هلیکوباکتری مبتلا گردد، سرطان معده بگیرد، آن وقت باید بیش از 55 درصد مردم دنیا در اثر سرطان معده جان خود را از دست می دادند چون بیش از نیمی از جمعیت دنیا به این عفونت مبتلا هستند اما آمارها نشان می دهد که فقط 3 درصد از این افراد ممکن است به سرطان معده مبتلا شوند. اما افراد آلوده به این عفونت حتما باید مورد مداوا قرار بگیرند تا در آینده مسئله ای برای آنها از نظر ابتلا به سرطان معده به وجود نیاید.

پولیپ ها یا گوشت های اضافه چه نقشی در سرطان معده دارند؟

پولیپ ها اغلب خطرناک نیستند اما یک درصد آنها ممکن است به سرطان تبدیل شوند. بنابراین پولیپ های معده باید برداشته شوند و مورد آزمایش های پاتولوژیک قرار گیرند. پولیپ ها می توانند زنگ خطری برای ابتلا به سرطان باشند و افرادی که پولیپ داشته اند حتما باید از سوی پزشک مورد معاینات دوره ای قرار گیرند. علاوه بر عوامل تغذیه ای و بیماری های معده، عوامل ژنتیکی و ارثی هم در ابتلای افراد به سرطان معده موثر است.

چه افرادی در معرض ابتلا به سرطان معده هستند؟

به طور معمول افرادی که در دهه پنجم زندگی خود به سر می برند، دارای سوء تغذیه هستند، مبتلا به عفونت هلیکوباکتری هستند، پولیپ معده داشته اند، سیگاری هستند و یا الکل مصرف می نمایند و سابقه فامیلی در ابتلا به سرطان دارند، بیشتر به سرطان معده دچار می شوند. بعلاوه شیوع این سرطان در مردان و افرادی که گروه خونی A دارند، بیشتر است. تمام گروه های در معرض خطر حتما باید از سوی پزشک مورد معاینه قرار گیرند. زیرا در صورتی که سرطان معده در مراحل ابتدایی شناسایی گردد، امکان درمان وجود دارد.

سرطان معده دارای چه علایم و نشانه هایی است؟

سرطان معده دارای علایم محدودی است و به همین علت دیر تشخیص داده می گردد. اما به طور کلی سیری زودرس، احساس پری شکم، درد مبهم در قسمت فوقانی شکم، خون ریزی، کم خونی، احساس سستی و خستگی، نبود میل به کار، حالت تهوع یا استفراغ و نفخ شکم از علایم سرطان معده است و افرادی که دارای این علایم هستند حتما باید به پزشک مراجعه نمایند.

سرطان معده چگونه تشخیص داده می گردد؟

برترین روش تشخیص سرطان معده آندوسکوپی است که شامل لوله دارای دوربین است که آن را از راه دهان به داخل معده فرو می فرستند که یک روش آسان و مطمئن برای تشخیص سرطان است. البته عکس برداری از معده به شیوه دبل کنتراست هم می تواند به تشخیص این بیماری یاری کند. اگر سرطان معده به موقع تشخیص داده گردد، درمان پذیر است.

برای پیشگیری از سرطان معده و درمان آن چه کارهایی باید انجام دهیم؟

در درجه اول باید دارای یک رژیم غذایی مناسب باشیم. در یک رژیم غذایی مناسب باید به مقدار کافی از پروتئین ها و ویتامین ها استفاده کنیم. به طور معمول، هر فرد به صورت روزانه باید بین 90 تا 150 گرم پروتئین مصرف کند. مصرف ویتامین به خصوص ویتامین C و A هم باید مورد توجه قرار گیرد. از سوی دیگر، مصرف میوه ها وانواع سبزی ها به علت اینکه دارای آنتی اکسیدان هستند نقش مهمی در پیشگیری از سرطان دارند. مصرف خیارشور و ماهی دودی و نمک هم باید کاهش یابد. بیماری های معده هم اگر درمان نشوند ممکن است سبب بروز سرطان معده شوند. بنابراین این بیماری ها حتما باید مورد درمان قرار گیرند. پرهیز از دخانیات و الکل هم در مبتلانشدن به سرطان معده موثر است. برداشتن بخشی از معده که دارای سلول های سرطانی است هم مهم ترین روش درمانی است. در کنار این روش ممکن است از شیمی درمانی و یا رادیوتراپی هم استفاده گردد.

منبع:http://www.salamat.com

dorezamin.com: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: راسخون
انتشار: 24 مهر 1400 بروزرسانی: 24 مهر 1400 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 15344

به "چه کسی سرطان معده می گیرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کسی سرطان معده می گیرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید