کلاهبرداری900 هزار دلاری 2 دانشجوی چینی از اپل!

شرکت اپل گزارش داده که دو دانشجوی مهندسی دانشگاه اورگون ایالات متحده که ملیت چینی دارند اقدام به کلاهبرداری نزدیک به 1 میلیون دلاری (900 هزار دلاری) از اپل نموده اند. این کلاهبرداری با یک ترفند ساده و نه چندان پیچیده اجرا شده است.

کلاهبرداری900 هزار دلاری 2 دانشجوی چینی از اپل!

به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب، این یکی از بزرگترین کلاهبرداری هایی است که اپل را متحمل چنین خسارت سنگینی می نماید. اما ماجرا دقیقا از چه قرار است؟

بر اساس گزارش های اولیه دو دانشجوی چینی که در اورگون تحصیل می نماید، متهم هستند هزاران آیفون تقلبی را از چین وارد ایالات متحده نموده و به عنوان گوشی اصلی به شرکت اپل پس داده اند. این دو نفر که یانگویانگ ژو و کوان جیانگ نام دارند، به شرکت اپل مراجعه و مدعی شدند که آیفون هایی که خریداری نموده اند مشکل دار بوده و اگر شرکت اپل اقدام به تعویض این آیفون ها نکند از این شرکت شکایت می نمایند. درواقع این دو نفر متقاضی استفاده از گارانتی آیفون بودند.

این شکایت در شرایطی مطرح شد که این آیفون ها قلابی بودند و در نتیجه اصلا مشمول گارانتی تعویض موبایل نمی شدند، اما نمایندگی آیفون فریب خورده و هزاران آیفون اصل را با آیفون های قلابی که حتی روشن نمی شده اند تعویض نموده است. سپس این دو کلاهبردار زرنگ آیفون های اصلی را به خارج از کشور فرستاده و صد ها دلار سود نموده اند.

بر اساس اسناد شرکت اپل این دو نفر حدود 3699 تقاضای تعویض گوشی به وسیله گارانتی داشته اند که 1،493 جایگزین آیفون نیز دریافت نموده اند و بر اساس براوردهای اپل نزدیک به 1 میلیون دلار کلاهبرداری نموده اند. نکته جالب این است که این دو دانشجو از اواخر سال 2017 مشغول کلاهبرداری بوده اند یعنی از این تاریخ تا کنون هزاران آیفون جعلی را از چین به ایالات متحده صادر و سپس آنها را به اپل برای تعمیر یا جایگزینی ارسال می کردند و در بسیاری از موارد، اپل جایگزین کالاهای تقلبی را با کالاهای اصل و گرانبها انجام می داد، آن هم بدون این که هیچکس متوجه گردد آیفون ها تقلبی بوده اند.

یانگویانگ ژو، که اخیرا مدرک مهندسی خود را از دانشگاه ایالتی اورگون دریافت نموده مسئول دریافت آیفون های جعلی چینی در ایالات متحده و ارسال آیفون های واقعی به چین بود. همکار او، کوان جیانگ، نیز مسئولیت انجام امور آنلاین و ثبت سفارشات یا گزارشات خرابی آیفون های جعلی را به عهده داشت.

نکته جالب این است که هر دو متهم ادعا می نمایند که نمی دانستند تلفن ها تقلبی بوده اند و صرفا هدفشان یاری به کاربران چینی بوده است.

با تور چین همراه باشید

منبع: انتخاب
انتشار: بروزرسانی: 22 خرداد 1398 شناسه مطلب: 625

به "کلاهبرداری900 هزار دلاری 2 دانشجوی چینی از اپل!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلاهبرداری900 هزار دلاری 2 دانشجوی چینی از اپل!"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید