کولیت عود می نماید

به گزارش سهندبلاگ، کولیت اولسروز یک بیماری است که در آن به علل ناشناخته ، پوشش داخلی روده عظیم متورم شده و دچار التهاب، زخم و خون ریزی می گردد و اغلب بیماران دچار اسهال خونی طولانی مدت می شوند. اغلب بیماران در ابتدا به اسم اسهال های عفونی تحت درمان قرار می گیرند ولی به دلیل بهبود نیافتن با آنالیز بیشتر تشخیص کولیت اولسروز (کولیت

کولیت عود می نماید

کولیت عود می نماید

کولیت اولسروز یک بیماری است که در آن به علل ناشناخته ، پوشش داخلی روده عظیم متورم شده و دچار التهاب، زخم و خون ریزی می گردد و اغلب بیماران دچار اسهال خونی طولانی مدت می شوند. اغلب بیماران در ابتدا به اسم اسهال های عفونی تحت درمان قرار می گیرند ولی به دلیل بهبود نیافتن با آنالیز بیشتر تشخیص کولیت اولسروز (کولیت زخمی) تعیین می گردد. همان طور که گفته شد، دلیل دقیق تعیین نیست ولی به نظر می رسد دو فاکتور مهم، یکی زمینه ژنتیک و دیگری عوامل محیطی نقش داشته باشد. از نظر عوامل محیطی عفونت ها نقش مهمی دارند و حتی باکتری هایی که در روده به طور طبیعی وجود دارند، می توانند در زمینه ژنتیک مساعد موجب صدمه شوند

شدت درگیری و مقدار علایم هم در افراد متعدد و حتی در یک فرد در زمان های گوناگون فرق دارد. گاهی موارد بیماری چنان شدید است که به درمان طبی پاسخ نمی دهد و احتیاجمند جراحی و برداشتن روده عظیم می گردد و گاهی علایم خفیف و گذراست و به سرعت با داروها تحت کنترل درمی آید. آنچه مهم است، اینکه این بیماری گاهی مادام العمر است و احتیاج به درمان طولانی مدت و پیگیری مرتب دارد. (و اغلب عود می نماید)عود بیماری در بعضی شرایط از جمله استرس و عفونت ها ممکن است اتفاق افتد بنابراین عود علایم را نباید به حساب تشخیص غلط و یا درمان غلط بیماری گذاشت.

در این بیماری علاوه بر روده عظیم، بعضی نواحی دیگر بدن هم ممکن است ناراحتی داشته باشد و علایمی را نشان دهد، از جمله علایم پوستی، دهانی، چشمی، مفاصل و کبدی را می توان نام برد. داروهای مصرفی هم ممکن است روی بعضی از قسمت های بدن اثر داشته باشند، از جمله داروهایی که موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن می شوند بنابراین بیمار همیشه باید تحت نظر و مراقبت پزشک باشد و نبود علایم را به معنی بهبود کامل و قطع دارو تلقی نکند.

خوشبختانه داروهای جدیدتر عوارض کمتر و مقدار موفقیت بیشتری دارند و احتیاج به اعمال جراحی را کمتر نموده اند.

مراقبت های تغذیه ای و غذای سالم در این بیماران مهم است. به جز در موارد حاد بیماری که ممکن است محدودیت غذایی کوتاه مدت لازم باشد، در سایر موارد محدودیت خاصی لازم نیست. مصرف بعضی مواد غذایی از جمله ماهی از طریق بعضی توصیه شده است و پرهیز از مصرف غذاهای مانده و غیربهداشتی که ممکن است عود عفونت و تشدید علایم را به همراه داشته باشد، ضروری است. احتیاجهای بدن از نظر املاح و ویتامین ها باید به خوبی تامین گردد. در ضمن این بیماران می توانند ازدواج نمایند و حامله و صاحب فرزند شوند، البته تحت نظر و مراقبت های مخصوص پزشکی.

منبع:http://www.salamat.com

dorezamin.com: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: راسخون
انتشار: 24 مهر 1400 بروزرسانی: 24 مهر 1400 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 15336

به "کولیت عود می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کولیت عود می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید