2 کوهنورد پیشکسوت در ارتفاع 4000 متری یخ زدند

به گزارش سهندبلاگ، دو کوهنورد حرفه ای و پیشکسوت که قصد صعود به قله علم کوه را داشتند در ارتفاع 4000 متری گرفتار سرما شده و جان باختند.

2 کوهنورد پیشکسوت در ارتفاع 4000 متری یخ زدند

به گزارش ایران، انجمن پزشکی فدراسیون کوهنوردی با انتشار گزارشی جزئیات این حادثه را تشریح کرد. در این گزارش آمده است، از ساعات ابتدایی صبح چهارشنبه 22 دی اخباری درباره گرفتار شدن و بروز حادثه برای کوهنوردان در منطقه علم کوه گزارش شد.

طبق این اخبار، دو نفر از کوهنوردان تهرانی به نام عباس کلهر - مربی برف- و حامد شاه حسینی - راهنمای سنگ- در منطقه گرده آلمان ها گرفتار شده بودند.

این دو کوهنورد با برنامه ریزی از قبل معین شده قرار بود سه شنبه به قله علم کوه از جهت گرده آلمان ها صعود نمایند که به علت سرمای شدید، زمین گیر شدند.

با همکاری سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر در ابتدا قرار بر اعزام تیمی در عصر چهارشنبه بود که به علت سرعت باد بالا و ارتفاع بالای پرواز، امکان اعزام نیرو با وجود آماده بودن تیم امداد و نجات میسر نشد.

با هماهنگی های اجرا شده بین کمیته جست وجو و نجات فدراسیون کوهنوردی و امداد کوهستان سازمان امداد و نجات هلال احمر، صبح پنجشنبه در اولین فرصت پرواز به منطقه علم کوه در قالب یک تیم شش نفره از امدادگران کوهستان فدراسیون کوهنوردی و هلال احمر به منطقه اعزام شد.

که پس از اعزام امداد هوایی مشترک فدراسیون کوهنوردی و جمعیت هلال احمر به منطقه علم کوه، تیم سه نفره ترکیبی نجات فدراسیون و هلال احمر در ارتفاع 4600 خرسان پیاده شدند و عملیات امداد را شروع کردند.

هلی کوپتر امداد به علت مه آلودگی منطقه کلاردشت مجبور به برگشت به تهران شد تا در صورت ضرورت، دوباره به منطقه اعزام گردد.

ساعت یک بعد از ظهر تیم امداد و نجات کوهستان به کوهنوردان حادثه دیده در حالی دسترسی پیدا کردند که یکی از کوهنوردان به نام حامد شاه حسینی جان خود را از دست داده و همنورد وی به نام عباس کلهر در شرایط وخیمی بود که کوشش تیم امدادگر برای نجات جان وی نتیجه نداد و ساعت 9 شب این مربی با سابقه کشور نیز جان باخت.

تیم امداد در حالی که قصد انتقال اجساد دو کوهنورد را داشت با شرایط هوایی متغیر و بارش برف و سرعت باد بالای 60 کیلومتر در ساعت روبرو شد و برای جلوگیری از حوادث بیشتر، در جان پناه خرسان مستقر شد تا با بهبود شرایط اب و هوایی به پایین برگردند.

منبع: فرارو
انتشار: 18 فروردین 1401 بروزرسانی: 18 فروردین 1401 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 16650

به "2 کوهنورد پیشکسوت در ارتفاع 4000 متری یخ زدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2 کوهنورد پیشکسوت در ارتفاع 4000 متری یخ زدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید