افت 5514 واحد شاخص بورس

به گزارش سهندبلاگ، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک فرایند کاهشی با عقب نشینی 5514 واحد همراه شد.

افت 5514 واحد شاخص بورس

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک فرایند رو به کاهش نهاده شد، به گونه ای که در انتها معاملات با کاهش 5514 واحد به رقم یک میلیون و 282 هزار و 796 واحد رسید.

بعلاوه شاخص کل با معیار هموزن با کاهش 798 واحد به رقم 329 هزار و 509 واحد رسید.

ارزش بازار در بورس تهران به بیش از 5 میلیون و 126 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله گران امروز بیش از 512 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 344 هزار فقره معامله و به ارزش 2958 میلیارد تومان دادوستد کردند.

امروز همه شاخص های بورس قرمز بودند، اما اندازه ریزش شاخص ها زیر یک درصد بوده است به گونه ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی 44 صدم درصد کاهش یافتند. این دو شاخص با معیار هموزن 24 صدم درصد کاهش یافتند. شاخص آزاد شناور 64 صدم درصد افت کرد، شاخص بازار اول بورس 7 دهم درصد کاهش یافت و شاخص بازار دوم بورس فقط 9 صدم درصد کاهش یافت.

امروز نماد های پتروشیمی پردیس و پتروشیمی نوری بیشترین اثر افزایشی بر شاخص بورس را داشتند و نماد های فولاد مبارکه، ملی مس، بانک ملت، ایران خودرو و بانک تجارت بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشتند.

در فرابورس ایران امروز شاخص کل با 45 واحد افزایش به رقم 17 هزار و 633 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از 983 هزار میلیارد تومان رسید. ارزش بازار پایه فرابورس 310 هزار میلیارد تومان شد.

معامله گران امروز در فرابورس ایران بیش از 1.9 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 205 هزار فقره معامله و به ارزش 6378 میلیارد تومان دادوستد کردند.

امروز نماد های پتروشیمی زاگرس، آریاساسول، پویازرکان آق دره، صنعتی مینو و ذغال سنگ پروده طبس بیشترین اثر افزایشی بر شاخص فرابورس را داشتند و نماد های فرابورس ایران و بیمه اتکایی ایرانیان بیشترین اثر کاهشی بر شاخص فرابورس را داشتند.

قرار است تا انتها هفته سوم اسفند سود سهام عدالت از شرکت های سرمایه پذیر وصول شده و بعد از تجمیع به صورت یکجا و متمرکز به حساب ذی نفعان سهام عدالت واریز گردد.

بعلاوه سال جاری سود سهام 275 شرکت بورسی و فرابورسی به صورت متمرکز و به وسیله سجام واریز شده است و این یکی از روش هایی برای تشویق مردم برای سهامداری در بورس است به شرکت آنکه شرکت های سرمایه پذیر و ناشران بورسی و فرابورسی همکاری نمایند و سود تصویب شده در مجامع خود را به وسیله سامانه سجام و به صورت یکپارچه برای دارندگان سهام واریز نمایند، چون سود سهام مردم یک حق الناس است که بر گردن مدیران شرکت های بورسی و فرابورسی است و در شرایط کرونایی نباید به بهانه اینکه می خواهند سود را خودشان توزیع نمایند، مردم را به بانک بکشانند.

در این صورت بسیاری از سهامداران خرد متوجه واریز سود نمی شوند و یا اینکه کم بودن تعداد سهام و اندازه سود سهام صرفه اقتصادی برای مراجعه به بانک ندارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 16904

به "افت 5514 واحد شاخص بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افت 5514 واحد شاخص بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید