جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز سه شنبه 22 مهرماه 99

به گزارش سهندبلاگ، شاخص کل بورس در ابتدای معاملات امروز سه شنبه 22 مهرماه کار خود را با رشد 9 هزار واحدی آغاز کرد، اما بعد از 20 دقیقه با افزایش ناگهانی فشار فروش شاهد برگشت شاخص کل به فرایند نزولی هستیم. در 30 دقیقه ابتدایی بازار امروز شاخص کل سه هزار واحد معادل 21 صدم درصد رشد و شاخص هم وزن 20 صدم درصد کاهش داشته و نشان می دهد امروز شرکت های کوچک برخلاف روز های گذشته شرایط خوبی ندارند و همین مورد باعث فرایند نزولی بازار شده است. در ابتدای معاملات امروز نماد های شپنا، خودرو، شتران، اخابر و وپاسار بیشترین تاثیر مثبت و نماد های کگل و وپارس بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشته اند.

جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز سه شنبه 22 مهرماه 99

سه چهارم نماد ها قرمزرنگ هستند

به گزارش خبرنگاران، در ابتدای معاملات امروز از مجموع 327 نماد بورسی معامله شده، 244 نماد ارزش سهام خود را از دست داده اند و 83 نماد با افزایش قیمت روبرو شده اند. با این حساب می توان گفت امروز حدود سه چهارم نماد های بورسی قرمزرنگ هستند. از طرف دیگر در بین 235 نماد فرابورسی معامله شده، 148 نماد نزولی و 87 نماد صعودی هستند.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز سه شنبه 22 مهرماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

بررسی نقشه بازار در ابتدای معاملات امروز نشان می دهد اغلب نمادهای سبزرنگ در نیمه سمت چپ قرار گرفته اند و سمت راست نقشه یعنی جایی که شرکت های کوچک قرار گرفته اند، اغلب قرمزرنگ است. گروه خودرویی ها بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص داده اند. نماد خودرو همچنان با مقاومت چشم گیری صف خرید خود را نگه داشته. خساپا پیروز به انجام این کار نشده و دیگر نمادها از جمله خپارس، خبهمن، ورنا و خمحرکه صف فروش دارند. بانک ها و موسسات اعتباری شرایط متعادل تری را پشت سر می گذارند. بانک دی صف خرید و بانک پارسیان صف فروش است. دیگر نمادها هم عموما با کاهش نسبی قیمت روبرو شده اند. پالایشگاه شرایط نسبتا مطلوبی دارند. شپنا با رشد پنج درصدی بزرگترین صف خرید بازار را دارد. شتران و شبریز هم نسبت به روز قبل افزایش قیمت پیدا کرده اند. انبوه سازی ها هم نماد صعودی دارند، هم نماد نزولی. سرمایه گذاری ها هم تقریبا با همین شرایط معامله می شوند. صندوق های سرمایه گذاری ETF امروز عموما ارزش واحدهای خود را از دست داده اند. فلزات اساسی و سیمانی ها هم با رنگ قرمز روی تابلو ظاهر شده اند.

سنگین ترین صف های خرید و فروش در بازار امروز

شپنا از خودرو سبقت گرفته و امروز در صدر فهرست سنگین ترین صف های خرید قرار گرفته است. طوری که ارزش صف خرید شپنا امروز بیش از 300 میلیارد تومان است. بانک دی با صف خرید 238 میلیارد تومانی در مقام دوم ایستاده و خودرو با صف خرید 147 میلیارد تومانی در رتبه سوم قرار گرفته است. صف خرید 122 میلیاردی رانفور و 82 میلیاردی سفارس از دیگر صفوف خرید سنگین در ابتدای معاملات امروز است. بررسی ها نشان می دهد در ساعات اولیه معاملات امروز حدود 87 نماد صف خرید دارند و مجموع ارزش صف آن ها به حدود دو هزار و 300 میلیارد تومان می رسد.

زیرمجموعه شستا به سنگین ترین صف فروش بازار امروز تبدیل شده است. ارزش صف فروش حکشتی، نماد شرکت کشتی رانی جمهوری اسلامی امروز یه حدود 283 میلیارد تومان می رسد و صف فروش 262 میلیاردی وملی را پشت سر گذاشته است. بعد از حکشتی و وملی، صف فروش 132 میلیارد تومانی لپارس در مقام سوم قرار گرفته است. پشت سر آن ها نماد های کسعدی، غنوش، تپمپی و وتوس در فهرست سنگین ترین صف های فروش به چشم می خورند. در ابتدای معاملات امروز حدود 119 نماد صف فروش دارند و مجموع ارزش صف فروش آن ها به رقمی حدود دو هزار و 900 میلیارد تومان می رسد.

بازگشایی سبزوا بعد از دو ماه توقف

نماد شرکت سیمان لار سبزوا امروز بعد از دو ماه توقف به خاطر برگزاری مجمع عمومی و افزایش سرمایه بازگشایی شد. در این بازگشایی قیمت هر سهم سبزوا در محدوده منفی 13 درصد کشف قیمت شد و بلافاصله بعد از شروع معاملات عادی در این نماد شاهد تشکیل صف فروش سنگین به ارزش 14 میلیارد تومان بودیم. سبزوا پیش از توقف فرایند صعودی چشمگیری داشت و در دو ماهی که بورس دچار ریزش شدید بوده، قیمت سهام سبزوا تغییری نکرده بود. آخرین معاملات سبزوا مربوط به هفتم مردادماه است.

شاخص بورس سر جایش متوقف شد

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز سه شنبه 22 مهرماه با رشد ناچیز 133 واحدی روی رقم یک میلیون و 579 هزار و 639 واحد متوقف شد. البته شاخص کل امروز نوسان قابل توجهی را پشت سر گذاشت. طوری که کمترین مقدار آن یک میلیون و 570 هزار و بیشترین مقدار آن یک میلیون و 588 هزار واحد بود که نشان از نوسان 18 هزار واحدی بورس دارد. شاخص کل امروز نهایتا یک صدم درصد جابه جا شد و شاخص هم وزن کاهش 49 صدم درصدی را پشت سر گذاشت. این مورد نشان می دهد شرکت های کوچک امروز شرایط بدتری نسبت به شاخص ساز ها داشتند. نماد های کگل و حکشتی از جمله نماد هایی که بودند که بیشترین تاثیر منفی را روی شاخص گذاشتند. در طرف مقابل شپنا، تاپیکو، اخابر، شتران و خودرو در بازگشت فرایند صعودی شاخص کل موثر بودند.

نقشه بازار در پایان معاملات روز سه شنبه 22 مهرماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

بررسی نقشه بازار در پایان معاملات امروز نشان می دهد گروه بانکی ها همچنان در صدر پرمعامله ترین گروه بازار هستند. در بین آنها دی و وپاسار کار خود را با صف خرید به پایان رساندند و نمادهای اصلی این گروه یعنی وبملت، وبصادر و وتجارت با کاهش نسبی قیمت روبرو شدند. در بین خودرویی ها تنها نماد ایران خودرو سبزرنگ است و با افزایش پنج درصدی قیمت سهام روبرو شده. دیگر نمادهای این گروه اغلب قرمزرنگ هستند و صف فروش دارند. تیرگی نمادهای گروه صندوق سرمایه گذاری ETF نشان می دهد قیمت واحدهای این صندوق ها با کمترین نوسان نسبت به روز گذشته روبرو شده است. پالایشگاه ها امروز سراسر سبزرنگ بودند و چهار نماد پالایشی صف خرید داشتند. محصولات شیمیایی به مدار صعودی برگشته اند و اغلب با افزایش قیمت روبرو شده اند. نمادهای فولاد و فملی به عنوان لیدرهای فلزات اساسی تغییر چندانی نسبت به روز گذشته ندارند، اما نمادهای کوچک این گروه عموما منفی هستند.

معاملات 15.5 هزار میلیاردی در روز پرنوسان

معامله گران امروز بورس بیش از 11 میلیارد و 477 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق مالی را در قالب یک میلیون و 392 هزار معامله به ارزش 10 هزار و 897 میلیارد تومان دادوستد کردند. اگر معاملات چهار هزار و 687 میلیارد تومانی فرابورس را هم در نظر بگیریم، ارزش کل معاملات امروز بازار سرمایه به رقمی حدود 15 هزار و 584 میلیارد تومان می رسد که نسبت به روز گذشته کاهش داشته است.

بازگشت پرقدرت وپویا

نماد شرکت سرمایه گذاری پویا امروز بعد از دو ماه صف فروش پیاپی، با قدرت تمام به فرایند صعودی رسیده است. صف های فروش روزانه وپویا بقدری سنگین بود و خریداری برای آن وجود نداشت، که حجم معاملات روزانه این نماد به اندازه حجم مبنا نمی رسید و قیمت پایانی تغییر چندانی نداشت. در دو روز گذشته وپویا شاهد صف خرید بوده و حجم معاملات بالا پایان فرایند نزولی و شروع فرایند صعودی را تایید می کند.

رفت و برگشت پول به بورس در روز پرنوسان

نوسان سینوسی بازار امروز محدود به شاخص کل نبود. بررسی تغییرات مالکیت سهام حقیقی و حقوقی هم نشان از یک رفتار پرنوسان دارد. طوری که در 30 دقیقه ابتدایی شاهد ورود پول حقیقی، 30 دقیقه دوم شاهد خروج پول حقیقی، ساعت 11 تا 12 شاهد ورود پول حقیقی و در 30 دقیقه پایانی شاهد خروج پول حقیقی از بازار بودیم. در پایان معاملات امروز در مجموع 144 میلیارد تومان پول جدید وارد بورس شد. امروز حقوقی ها عموما در نماد های بانکی و فلزی یعنی وبصادر، وبملت، وتجارت، فملی، فولاد، ذوب، وپارس، ونوین، قثابت و سمگا خریدار بودند. در طرف مقابل سرمایه گذاران حقیقی سراغ خرید سهام در نماد های شپنا، شبندر، تاپیکو، وپاسار، شتران، پارسان، خودرو، اخابر، دی و سامان رفتند.

مجمع اجباری برای سهامداران شستا

مجمع عمومی سالانه شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی با نماد شستا فردا 23 مهرماه در حالی برگزار می شود که حدود یک ماه است نماد این شرکت در بورس متوقف شده و کسانی که سهام این شرکت را دارند، به ناچار باید در مجمع عمومی شستا سهامدار باقی بمانند. این مورد در بورس تقریبا بی سابقه به نظر می رسد. چراکه خیلی از سهامداران با بررسی دستور جلسه مجمع عمومی درباره شرکت در مجمع یا فروش سهام تصمیم می گیرند، اما این بار بازار اجازه چنین تصمیمی را به سهامداران نداد.

پیش بینی بورس فردا چهارشنبه 23 مهرماه

فعلا نباید منتظر پایان فرایند سینوسی بازار باشیم. احتمالا فردا هم بازار پرنوسانی را شاهد خواهیم بود، با این تفاوت که ممکن است بازار فردا نهایتا صعودی به پایان برسد. چراکه عموما 30 دقیقه پایانی هر روز بازار، پیش نمایشی از بازار فردا خواهد بود. از آنجاکه در 30 دقیقه پایانی امروز شاهد ورود پول و همچنین رشد شاخص بودیم، بعید نیست فردا بازار صعودی باشد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: فرارو
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 10722

به "جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز سه شنبه 22 مهرماه 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز سه شنبه 22 مهرماه 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید