افزایش قیمت ها نه فقط عرصه ادبیات بلکه تمام عرصه های فرهنگی را در بر گرفته

به گزارش سهندبلاگ، نویسنده کتاب پریدخت گفت: افزایش قیمت نه تنها در مورد کتاب بلکه در سایرعرصه های فرهنگی نیز قابل توجه و لمس است.

افزایش قیمت ها نه فقط عرصه ادبیات بلکه تمام عرصه های فرهنگی را در بر گرفته

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، حامد عسکری نویسنده کتاب پریدخت در گفت وگو با میزان، پیرامون افزایش قیمت کتاب گفت: نوسانات قیمت کاغذ تاثیر بسیاری بر قیمت کتاب داشته و همین امر سبب شده کالای فرهنگی همچون کتاب در جامعه دست نیافتنی به نظر برسد و همچنین این کالای مهم فرهنگی از سبد خانوار حذف شود.

وی افزایش قیمت کاغذ را رخدادی نا مناسب برای حوزه کتاب خواند و تاکید کرد: افزایش قیمت کاغذ و تاثیر آن بر قیمت کتاب باعث شده حتی کسانی که علاقمند به کتاب محسوب می شدند نیز نتوانند همانند سال های گذشته به خرید کتاب بپردازند، قیمت کتاب نسبت به سال های گذشته افزایش چشم گیری داشته، کتابی که در گذشته 14 هزار تومان بود در حال حاضر حتی با 40 هزارتومان هم نمی توان خریداری کرد، به گونه ای که حتی اگر در کتاب های تولید شده جلد و نوع کاغذ خوبی هم به کار نرفته باشد باز هم با قیمت بالایی روبرو هستیم .

وی به میزان خرید کتاب از سوی خانواده ها اشاره و تاکید کرد: با تغییر وضعیت معیشتی مردم و کاهش میل جامعه به کتاب کتاب خوانی روز به روز شاهد کم رنگ شدن جایگاه کتاب در جامعه هستیم، همین امر سبب شده تا فضای مجازی جای این خلع را پر کند.

عسکری پیرامون تاثیرات منفی عدم استفاده از کتب کاغذی و گرایش به فضای مجازی اظهار کرد: هر چه کتاب گرانتر و دست نیافتنی تر می شود فضای مجازی جای بیشتری در بین مردم باز می کند همین امر سبب می شود اطلاعات مردم نیز گسترده تر اما کم عمق تر شود، عمق این اطلاعات در جامعه تنها به اندازه یک بند انگشت شده و این بسیار بد و نگران کننده است.

وی توهم همه چیز را می دانم را یک اپیدمی فراگیر در جامعه دانست و شرح داد: تعداد کسانی که در جامعه ما زندگی می کنند و معتقد هستند که نیاز به مطالعه کتاب ندارند رو به افزایش است، آنان معتقد هستند آنچه نیاز دارند را از طریق فضای مجازی به دست می آورند. این روند زنگ خطری برای کارشناسان و آسیب شناسان جامعه است لذا تدبیر برای تغییر این رویکرد نیازمند یک انقلاب درونی است.

نویسنده کتاب پریدخت تاثیر افزایش قیمت بر حوزه های فرهنگی را تنها مختص کتاب ندانست و ابراز کرد: افزایش قیمت نه تنها در مورد کتاب بلکه در سایرعرصه های فرهنگی نیز قابل توجه و لمس است، درگذشته من به همراه فرزندانم در ماه حداقل 3 الی 4 بار به تماشای تئاتر می رفتیم، اما اکنون با افزایش بسیار زیاد قیمت بلیط تئاتر به سختی یک بار در ماه برای دیدن تئاتر می رویم این حکایت از کمرنگ شدن عرصه فرهنگ برای خانواده ها دارد .

این نویسنده کتاب شرح داد: جامعه یک موجود زنده است و نمی توان به اجبار آن را مجبور به قبول کاری کرد، اگر مردم نخواهند که کتاب بخوانند هیچ سیاست و تدبیری نمی تواند آن ها را مجبور به این کار کند پس باید این خواسته از درون مردم برخیزد، افراد باید احساس کنند که نیازمند مطالعه هستند.

منبع:میزان

بازگشت به صفحه رسانهها

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

hodablog.ir: هدا بلاگ | انجمن گفتگوی سیستم مدیریت محتوای هدا بلاگ

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 5328

به "افزایش قیمت ها نه فقط عرصه ادبیات بلکه تمام عرصه های فرهنگی را در بر گرفته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش قیمت ها نه فقط عرصه ادبیات بلکه تمام عرصه های فرهنگی را در بر گرفته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید