افشاگری از رخنه نژادپرستی و تبعیض در سازمان عفو بین الملل

به گزارش سهندبلاگ، بر اساس یک تحقیقات داخلی از دبیرخانه سازمان عفو بین الملل، در این سازمان نیز فزونی طلبی سفیدپوستان رواج داشته و موارد متعددی از اتفاقات علنا نژادپرستانه از جمله استفاده کارمندان ارشد از لغات دارای بار نژادپرستی و رفتارهای نیمه تهاجمی علیه همکاران سیاهپوست در این سازمان رخ داده اند.

افشاگری از رخنه نژادپرستی و تبعیض در سازمان عفو بین الملل

به نوشته روزنامه گاردین، هشت تن از کارمندان سابق و فعلی سازمان عفو بین الملل انگلیس به شرح تجارب خودشان از تبعیض نژادی پرداخته و با صدور بیانیه ای خواستار کناره گیری چهره های ارشد این سازمان شدند.

یکی از این افشاگران به نام کاترین اودوکایا گفت: ما به عفو بین الملل پیوستیم با این امید که علیه سوءاستفاده های حقوق بشری کمپین راه بیندازیم اما در عوض پی بردیم که این سازمان عملا به تداوم این سوءاستفاده ها کمک کرده و ناامید شدیم.

نمایندگان هر دو بازوی این سازمان حقوق بشری در انگلیس عذرخواهی کرده و متعهد به اعمال تغییرات شدند و مدیر عفو بین الملل انگلیس از این حقیقت ناخوشایند که ما به اندازه کافی خوب نبوده ایم صحبت کرد.

تحقیقات درون سازمان از دبیرخانه بین المللی عفو بین الملل در پی به راه افتادن جنبش جان سیاهپوستان مهم است کلید زده شد و به ثبت موارد متعدد گزارش هایی از اقدامات نژادپرستانه از سوی کارمندان پرداخت. بر اساس این گزارش در مواردی کارمندان ارشد این سازمان از لغات دارای بار نژادپرستانه استفاده کرده و به همکارانشان در صورت اعتراض به این ادبیات، اتهام حساسیت بیش از حد میزدند.

همچنین غرض ورزی سیستماتیک نیز در قبال این سیاهپوستان وجود داشته و کارمندان سیاهپوست به طور مداوم و بدون توجیه مورد بازخواست و پرسش قرار گرفته اند و کارمندان اهل قومیتهای اقلیت نیز احساس در حاشیه قرار دریافت و سلب اختیار در پروژه ها داشته اند.

از سوی دیگر فقدان آگاهی یا حساسیت نسبت به اعمال مذهبی منجر به اظهارنظرها و رفتار مساله دار شده است.

رفتارهای تهاجمی یا بی اعتنایی به ویژه از طریق ایمیل اغلب نسبت به کارمندان دفاتر مربوط به حوزه جنوب جهان اعمال شده است.

در ژوئن سال گذشته میلادی کمیته بین المللی عفو بین الملل ایمیلی برای کارمندانش در ارتباط با جنبش جان سیاهپوستان مهم است و نژادپرستی فرستاد. این سازمان در این ایمل به مساله کشته شدن جورج فلوید سیاهپوست توسط پلیس آمریکا اشاره کرده و گفت، نژادپرستی در الگوی سازمانی این نهاد حقوق بشری در هم تنیده شده که علت شکل گیری آن وجود مرزها و تحولات مرتبط با قدرتهای استعماری در زمان تاسیسش در سال 1961 بوده است.

در این بیانیه تصریح شد: به رغم یک سری تغییرات قابل توجه و به سختی کسب شده در سالهای اخیر، کنترل و نفوذ بر منابع، تصمیم گیری ها و... سازمان ما عمدتا در دستان افراد حوزه شمال جهان که اکثرا سفیدپوستند بوده اند.

این کمیته به کارمندان اطلاع داد که قرار است یک بررسی مستقل انجام شود. در چند ماه بعد از آن کارشناسان حوزه محل کار از سازمان مشاوره ای هاولت براون دست به اجرای یک تحقیق زدند. آنها به مطالعات مربوط به کارکنان دسترسی یافته و شش گروه هدف متشکل از 51 کارمند که دو تا منحصر به کارمندان سیاهپوست بوده مشخص کردند.

گزارش درون سازمانی 46 صفحه ای اجرا شده از سوی شرکت هاولت براون در اکتبر 2020 انتشار یافت اما رسانه ای نشد. در این گزارش که با تمرکز بر دبیرخانه بین المللی عفو بین الملل تهیه شد تصریح شد: این اشتراک عمده در اظهارات گروه های هدف وجود داشته که چهره خارجی (دبیر خانه بین المللی عفو بین الملل) بسیار متفاوت از چهره داخلی آن است.

این کارشناسان تاکید کردند که برای حل مسائل لازم است تبعیض سیستماتیکی که وجود دارد به رسمیت شناخته شود.

از سوی دیگر تیم رهبری ائتلافی عفو بین الملل نیز در بیانیه ای منتشر شده به همراه این گزارش تاکید کرد که این یافته ها باعث هوشکمک آنها شده است. این تیم بیان داشت: این یک یادآوری به موقع است که تبعیض، نژادپرستی و همچنین نژادپرستی علیه سیاهپوستان در سازمان ما وجود دارد. این گزارش هم ابعاد و هم ماهیت سیستماتیک نژادپرستی را برجسته ساخته و نشان داد که ما باید به تبعیض به نفع سفیدپوستان در هر جایی که موجود باشد رسیدگی کنیم.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 24 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1400 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 13557

به "افشاگری از رخنه نژادپرستی و تبعیض در سازمان عفو بین الملل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افشاگری از رخنه نژادپرستی و تبعیض در سازمان عفو بین الملل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید