انتقاد سازمان پرستاری از بعضی سیاست های وزارت بهداشت درخصوص پرستاران

به گزارش سهندبلاگ، هیئت رئیسه سازمان نظام پرستاری در نامه ای خطاب به معاون درمان وزارت بهداشت از بکارگیری دانشجویان سال آخر و گروه های غیر پرستار به جای اجرای مصوبات استخدام پرستار و بی توجهی در اجرای قوانین انتقاد کرد.

انتقاد سازمان پرستاری از بعضی سیاست های وزارت بهداشت درخصوص پرستاران

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، بنابر اعلام روابط عمومی سازمان نظام پرستاری، در این نامه با اشاره به نامه 25 مرداد معاون درمان وزارت بهداشت به معاونت آموزش این وزارتخانه جهت بکارگیری نیرو های سال آخر و همکاران گروه های غیر پرستاری برای برطرف کمبود پرسنل کادر درمان ناشی از بحران کرونا، ضمن انتقاد از انفعال معاونت پرستاری وزارتخانه، تصمیم گیری در این باره را خارج از اختیارات معاونت های مذکور اسم شده است.

در بخشی از این نامه با اشاره به آنچه که بی مهری بعضی از معاونت ها خوانده شد، آمده است: کارکنان حوزه مراقبت های پرستاری در یک سال و هشت ماه گذشته به همگان اثبات کردند که در عرصه خطر و در نبرد با بحران های تهدید کننده سلامت مردم همانند سنگ زیرین آسیا هستند و یک تنه در خط مقدم مبارزه با بیماری کرونا همانند بنیان مرصوص ایستاده اند و از جان مایه گذاشتند تا جان های زیادی را نجات دهند. 140 شهید پرستار، در این مدت که حقیقتا ستارگان درخشان آسمان شهادت اند؛ گواه صادقی بر این مدعا در حوزه مراقبت های پرستاری هستند و اگر لازم باشد باز هم خواهیم ایستاد و به مبارزه بی امان در عین نابرابری و در کمال مظلومیت ادامه خواهیم داد.

در بخشی از این نامه تصمیم مذکور را دم دستی خوانده و با تاکید بر لزوم جذب؛ استخدام؛ ایجاد امنیت شغلی و… پرستاران اسم شده است که بعد از هر پیک کرونا عده زیادی از قهرمانان این جبهه را به جای ارتقاء به اسم نیرو های 89 روزه خانه نشین می کنید و با شیوه غیر اخلاقی با آن ها برخورد می کنید. در حالی که در مواردی این عزیزان یا خانواده های معظم و معززشان در راه مبارزه با کرونا مبتلا شده اند.

هیئت رئیسه سازمان نظام پرستاری با انتقاد از نوع رفتار و عملکرد وزارت بهداشت با قانون بهره وری؛ تعرفه گذاری خدمات پرستاری؛ واکسیناسیون خانواده ها؛ حق سختی کار؛ به ویژه در بخش های کرونایی و...، تاکید نموده است: آخرین و چندمین نمونه همین تصمیم و مکاتبه نو شماست که نه تنها هیچ مسئله ای از مسائل از جمله کمبود نیرو را حل نمی کند بلکه آثار و تبعات زیادی را به همراه خواهد داشت. در صورتی که معاونت پرستاری، توسعه، جنابعالی و دیگر مسئولان محترم وزارتی می بایست به جای این گونه تصمیمات، در این لحظات آخر ماموریت تان، عزم خود را جهت جذب هزاران نفر مجوز های اخذ شده برای نیروی تازه نفسی که طبق روال قانونی در آزمون استخدام شرکت نموده اند، به کار می گرفتید و خودتان را در پیشگاه تاریخ و مدافعین سلامت بیشتر از این شرمسار نمی کردید.

در انتها این نامه آمده است برای حل مسائل حال و آینده حوزه مراقبت های پرستاری به برنامه ریزی های اساسی تری احتیاج است که بایستی با حضور مسئولان و صاحب نظران تخصصی این حوزه باشد؛ که نه ماموریت و نه زمان مسئولیت تان، با عمق و گستره این مسایل همخوانی و قرابتی ندارد و بایستی این ماموریت به اهلش سپرده گردد و گرنه تقابلات و به هم ریختگی ها در سیستم نظام سلامت به طور قطع بیشتر و ملموس تر خواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 16 شهریور 1400 بروزرسانی: 16 شهریور 1400 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 15150

به "انتقاد سازمان پرستاری از بعضی سیاست های وزارت بهداشت درخصوص پرستاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد سازمان پرستاری از بعضی سیاست های وزارت بهداشت درخصوص پرستاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید