ایران بالاترین یارانه انرژی را به پولدار ها می دهد

به گزارش سهندبلاگ، رئیس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق بازرگانی تهران می گوید برآورد های جهانی حاکی از آن است که بالاترین میزان یارانه انرژی پرداختی در سال 2020 به ایران تعلق دارد.

ایران بالاترین یارانه انرژی را به پولدار ها می دهد

به گزارش ایسنا، رضا پدیدار در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران اظهار کرد: در ایران بخش مهمی از یارانه انرژی به صورت غیرنقدی پرداخت می گردد که این موضوع در سال های گذشته بار ها با انتقاد کارشناسان روبرو بوده است. متاسفانه این یارانه به دست نیازمندان واقعی نمی رسد و ثروتمندان بیشترین استفاده را از آن می برند.

وی با بیان این که در ایران یارانه ها به دو دسته نقدی و غیرنقدی تقسیم می گردد، شرح داد: با اجرای طرح هدفمندی یارانه ها از حدود 11 سال پیش یارانه نقدی در اختیار مردم نهاده شده است، اما همچنان بخش بسیار مهمی از نظام پرداخت یارانه ها در ایران به شکل غیرنقدی برنامه ریزی شده است.

رئیس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق بازرگانی تهران با اشاره به سهم بالای یارانه های پنهان در حوزه انرژی ایران تشریح کرد: ایران در حوزه هایی مانند نفت، گاز، آب و برق حدود 30 میلیارد دلار یارانه پرداخت نموده که بالاتر از عملکرد کشور هایی مانند عربستان سعودی و چین است. البته در یک فرایند 10 ساله ایران در رتبه هفتم پرداخت کنندگان بالاترین یارانه قرار می گیرد.

پدیدار ادامه داد: در شهریور ماه امسال یارانه انرژی ایران به عددی بسیار بالا رسید که این عدد مورد تایید سازمان برنامه و بودجه نهاده شد، اما همچنان حتی بر سر نحوه محاسبه این یارانه انرژی نیز در ایران اختلاف نظر هایی وجود دارد.

وی با اشاره به مشکل مهم پرداخت غیرنقدی یارانه انرژی گفت: این یارانه باعث می گردد که قیمت گاز، برق و بنزین پایین تر از نرخ واقعی باشد. این رقم در طولانی مدت به ضرر اقتصاد تمام می گردد و البته با توجه به نحوه پرداخت آن اقشار ثروتمند استفاده بیشتری از این یارانه می برند.

رئیس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق بازرگانی تهران خاطر نشان کرد: ما در این زمینه راه حل هایی را همانند توزیع عادلانه حمایت های دولتی و ایجاد انگیزه کافی برای بهینه سازی مصرف انرژی مطرح کردیم که امیدواریم با پیگیری دولت لااقل بخشی از این بی عدالتی متوقف گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 3 دی 1400 بروزرسانی: 3 دی 1400 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 16030

به "ایران بالاترین یارانه انرژی را به پولدار ها می دهد" امتیاز دهید

862 کاربر به "ایران بالاترین یارانه انرژی را به پولدار ها می دهد" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران بالاترین یارانه انرژی را به پولدار ها می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید