ایران در آستانه ورود به بازار 300 میلیارد دلاری اورآسیا

به گزارش سهندبلاگ، رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به آمار هایی از اقتصاد، تجارت و تولید 5 کشور عضو اتحادیه اورآسیا، حضور رئیس جمهور ایران در این اجلاس را دارای یک پیام مهم دانست.

ایران در آستانه ورود به بازار 300 میلیارد دلاری اورآسیا

به گزارش گروه اقتصادی سهندبلاگ، حمید زادبوم با اشاره به سفر اخیر رئیس جمهور ایران به ارمنستان به عنوان مهمان اجلاس اتحادیه اقتصادی اورآسیا اظهار کرد: اتحادیه اورآسیا یک بلوک اقتصادی متشکل از 5 کشور ارمنستان، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان و بلاروس است که در سال 2018 بالغ بر 320 میلیارد دلار واردات و بیش از 547 میلیارد دلار صادرات داشته است.

رئیس سازمان توسعه تجارت اضافه کرد: علاوه بر این، تولید ناخالص داخلی (بر اساس نرخ برابری قدرت خرید) بلوک اقتصادی اورآسیا، بالغ بر 4.7 تریلیون دلار بوده و این بلوک، رتبه نخست استخراج نفت جهان را که معادل 14.5 درصد نفت استخراجی کل جهان است در اختیار دارد؛ همچنین رتبه اول در تولید گاز جهان با تولید 20 درصد گاز جهان و رتبه چهارم تولید برق در جهان را دارا است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ایران و اتحادیه اقتصادی اورآسیا یک موافقتنامه تجاری برای 862 قلم کالا منعقد کرده و بعد از گذشت یک سال، مذاکرات برقراری تجارت آزاد میان ایران و این اتحادیه آغاز می شود، اضافه کرد: در اجلاس اخیر این اتحادیه، سران اتحادیه اورآسیا از ایران، سنگاپور و مولداوی به عنوان کشور هایی که در حال اجرای موافقت نامه تجارت آزاد هستند دعوت به عمل آوردند و رئیس جمهور کشورمان به عنوان میهمان در این اجلاس حضور یافت.

زادبوم دعوت از ایران در اجلاس اورآسیا و حضور رئیس جمهور کشورمان در این اجلاس را نشانه ای از استقبال طرفین برای اجرای موافقت نامه تجارت آزاد دانست و اضافه کرد: حضور ایران در این اجلاس پیام مهمی داشت و نشان داد ایران می تواند تعاملات اقتصادی متقابلی با کشور های مختلف جهان و علی الخصوص همسایگان خود داشته باشد و این در شرایطی است که دشمنان ایران به دنبال ایزوله کردن ایران و قطع ارتباط اقتصادی و تجاری ما با جهان هستند و پیام حضور ایران در این اجلاس قطعاً خوشایند دشمنان ایران نخواهد بود.

رئیس سازمان توسعه تجارت با تأکید بر لزوم برنامه ریزی بیشتر برای توسعه روابط اقتصادی ایران با کشور های جهان و خصوصاً همسایگان گفت: رونق تولید در کشور زمانی محقق خواهد شد که بتوانیم علاوه بر پاسخگویی به نیاز های داخلی، جایگاه خودمان را در بازار کشور های جهان و به خصوص همسایگان خود تقویت کنیم و در جهت توسعه این جایگاه گام برداریم و قطعاً موافقت نامه هایی همچون موافقت با اتحادیه اقتصادی اورآسیا می تواند در جهت افزایش تعاملات متقابل تجاری میان ایران و همسایگان ما مؤثر باشد.

وی با اعلام اینکه در حال حاضر علاوه بر ایران، کشور های ویتنام و سنگاپور در حال اجرای موافقتنامه تجارت آزاد با اتحادیه اورآسیا هستند، از احتمال افزایش کشور های عضو این اتحادیه در آینده نه چندان دور خبر داد.

به گفته زادبوم، ایران در سال 2018 حدود 920 میلیون دلار صادرات به کشور های عضو اتحادیه اقتصادی اورآسیا داشته و در مقابل نیز حدود 1.7 میلیارد دلار واردات از این اتحادیه داشته است و این یعنی تجارت 2.6 میلیارد دلاری ایران با بلوک اقتصادی اورآسیا که قطعاً می تواند به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 آبان 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 4160

به "ایران در آستانه ورود به بازار 300 میلیارد دلاری اورآسیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران در آستانه ورود به بازار 300 میلیارد دلاری اورآسیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید