ایران در رتبه اول فراوری محصولات بیوتکنولوژی در قاره آسیا، صرفه جویی ارزی 1، 8 میلیارد دلاری

به گزارش سهندبلاگ، حسام الدین مدنی رئیس هیئت مدیره انجمن فراورینمایندگان و صادرنمایندگان محصولات بیوتکنولوژی پزشکی گفت: امروز حدود 40 شرکت در حوزه بیوتک فعالیت می نمایند که بیش از 28 محصول را در این حوزه فراوری نموده اند.

ایران در رتبه اول فراوری محصولات بیوتکنولوژی در قاره آسیا، صرفه جویی ارزی 1، 8 میلیارد دلاری

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران، حسام الدین مدنی عضو شورا و رئیس هیئت مدیره انجمن فراورینمایندگان و صادرنمایندگان محصولات بیوتکنولوژی ایران در مراسم افتتاحیه دومین کنگره و نمایشگاه بین المللی ایران بایو گفت: حدود 40 شرکت فعال در حوزه بیوتک در کشور فعالیت می نمایند پیش از نیمی از این شرکت ها در دوران معاونت دکتر سورنا ستاری تاسیس شده است.

وی درخصوص صرفه جویی ارزی شرکت های فعال در حوزه بیوتکنولوژی گفت: این شرکت ها حدود 1.8 میلیارد دلار صرفه جویی ارزی در سال دارند و در 10 سال گذشته محصولات بیوتکنولوژی حدود 8 میلیارد دلار صرفه جویی ارزی داشته ایم.

وی در ادامه اضافه نمود:اکنون 28 محصول بایوتک در کشور فراوری می گردد که 15 محصول در حال تحقیق و توسعه و 2 محصول در فاز مطالعات بالینی قرار دارند. در سال گذشته واکسن ها و داروهای نوی را داشتیم که برای مبارزه با بیماری کرونا وارد بازار شده اند. واکسن اسپایکوژن، آنفولانزا و واکسن HPV و واکسن نو اسپوتنیک شرکت اکتور است که بزودی وارد بازار خواهد شد. این ها محصولاتی است که در دو سال گذشته در حوزه بایوتک فراوری شده است.

مدنی با ارائه آمار صادرات محصولات بیوتکنولوژی ایران گفت:سال 99 حدود 73 میلیون دلار صادرات داروی کشور بوده است که نیمی از آن محصولات بیوتکنولوژی است.6 مورد انتقال تکنولوژی به کشورهای اطراف در حوزه بیوتکنولوژی داشتیم.

رئیس هیئت مدیره انجمن فراورینمایندگان و صادرنمایندگان محصولات بیوتکنولوژی ایران درخصوص رتبه ایران درحوزه فراوری محصولات بیوتکنولوژی گفت: امروز رتبه ایران در سطح فراوری محصولات بیوتک در قاره آسیا در سطح اول واقع شده است و حتی در چین و هند هم چنین تنوعی در فراوری محصولات بیوتک نداریم و از نظر توانمندی فناوری در رتبه سوم هستیم.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 22 اسفند 1400 بروزرسانی: 22 اسفند 1400 گردآورنده: sahandblog.ir شناسه مطلب: 16631

به "ایران در رتبه اول فراوری محصولات بیوتکنولوژی در قاره آسیا، صرفه جویی ارزی 1، 8 میلیارد دلاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران در رتبه اول فراوری محصولات بیوتکنولوژی در قاره آسیا، صرفه جویی ارزی 1، 8 میلیارد دلاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید